Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Asayiş

Hintli çocuklar ‘Derviş’ ile geldi

Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivalinde dansları ile ilgi çeken Hindistan kafilesi de uzun bir yolcuktan sonra Kocaeliye ayak bastı. Hintli çocuklar Kocaeliye

20 Nisan 2011 Saat: 09:40

Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali'nde dansları ile ilgi çeken Hindistan kafilesi de uzun bir yolcuktan sonra Kocaeli'ye ayak bastı. Hintli çocuklar Kocaeli'ye gelir gelmez 'Derviş' adını verdikleri ve sema gösterisinden etkilenip figürler ekledikleri danslarından kısa bir gösteri sundu.
SÜPRİZLE GELDİLER
Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen ve 41 ülkeden çocukların katıldığı 23 Nisan Uluslararası çocuk festivalinde Hindistan kafilesi büyük bir sürprizle kente ulaştı. Hintliler Mevlana'nın semasından esinlenerek Derviş adını verdikleri özel bir dans hazırladıklarını belirterek bu dansı Kocaeli'ye ve Türkiye'ye armağan ettiklerini ifade etti.
MEVLANA'DAN ETKİLENDİ
Yaklaşık 30 kişilik bir grupla Kocaeli'ye gelen Hintli çocukların dans eğitmeni 3 sene önce Büyükşehir Belediyesi'nin Mevlevi Evi'ni ziyaret ettiğini belirterek, "O ziyaret beni çok etkiledi. Mevlana'yı ve yaşamını araştırmaya başladım. Hatta Konya'ya da gittim. Oradaki sema gösterilerini izledim. Sema gösterisindeki bazı figürlerin olduğu özel bir dans yapmaya karar verdim. Hindistan motifleriyle de süsledim. Bu dansı Kocaeli'ye Türkiye'ye armağan ediyorum" dedi.
DERVİŞ DANSINDAN KISA BİR GÖSTERİ
41 ülkenin danslarının gerçekleşeceği geceden önce Derviş adını verdikleri danslarından kısa bir gösteri sunan Hintli çocuklar Kocaelilileri, Türkiye'ye armağan ettikleri bu özel dansı izlemeye davet etti. Öte yandan Hintli kafileyle beraber 11 Aylık bebek Aanya'da ilgi odağı oldu. Aanya'nın annesi ülkelerinde bebeklerin farklı bir yere götürülmesinin çok zor olduğunu sadece çok güvenilir yerlere götürebildiklerini ifade ederek bu anlamda Kocaeli'de çok rahat ve güvende hissettiklerini söyledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑