Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Hoşgörü Yolu protokolü gerçekleştirildi

İzmit Belediyesi, Kültür Rotaları Derneği ve KYÖD arasında yapılan “Kocaeili Hoşgörü Yolu Çalışmaları Protokolü” imza töreni gerçekleştirildi

16 Eylül 2019 Saat: 16:32
Hoşgörü Yolu protokolü gerçekleştirildi
Hoşgörü Yolu protokolü gerçekleştirildi

İzmit Belediyesi, Kültür Rotaları Derneği ve KYÖD arasında yapılan “Kocaeili Hoşgörü Yolu Çalışmaları Protokolü” imza töreni İzmit Belediyesi’nde gerçekleştirildi. İmza törenine İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) Başkanı Didem Turan, Kültür Rotaları Derneği Başkanı Kate Clow, dernek sözcüsü Hüseyin Eryurt ve dernek yöneticileri katılım sağladı.
‘AVRASYA YOLU’NDA YÜRÜYÜŞ’ PROJESİ
İmza töreninde protokolle ilgili bilgilendirmelerde bulunun KYÖD Başkanı Didem Turan, “KYÖD ve İzmit Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü, kentimiz için önemli Kültürel ve Turizm değeri olan Hoşgörü Yolu Projesi, Uluslararası bir proje olan “Avrasya Yolunun” bir parçası oldu. Türkiye’deki kültür rotalarının yapımı, bakım ve tanıtımından sorumlu olan Kültür Rotaları Derneği (KRD), Yunanistan’ın kuzeyi ile Balkanlar üzerinden Türkiye’yi İtalya’ya bağlayan sınır ötesi bir kültür rotası olan Avrasya Yolu’nun sertifikalandırılması için Avrupa Konseyi’ne başvurmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi olan ve T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu Programı’nın 5. Dönemi kapsamında hibe almaya hak kazanan projelerden biri de ‘Avrasya Yolu’nda Yürüyüş’ projesi olmuştur” sözlerini kullandı.
TURAN, ‘TESCİL EDİLMESİ İÇİN BAŞVURUDA BULUNULACAK’
Sözlerini sürdüren Turan, “Başvuru sahibi Kültür Rotaları Derneği (KRD), bu projeyi İtalya’daki Avrupa Via Francigena Birliği (EAVF) ve Yunanistan’daki Çevrenin İzini Sür Derneği (TYE) ortaklığında yürütecektir. Projeye dahil olan iştirakçi kurumlar arasında Via Egnatia Vakfı (Hollanda), Sultanlar Yolu Vakfı (Hollanda), Bursa Nilüfer Belediyesi, İzmit Belediyesi, Edirne Belediyesi ile İtalya’daki Puglia Bölge Belediyesi bulunuyor. Nisan 2019’da başlayan ve bir yıl sürecek olan projede, ortak kurumlar, Avrasya Yolu olarak bilinen ve İtalya’nın Bari kentinden Antalya’nın Demre ilçesine kadar uzanan yeni bir yürüyüş güzergahının, Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü tarafından tescil edilmesi için başvuruda bulunacaklar” şeklinde konuştu.
'KENTİMİZ İÇİN ÖNEMLİ DEĞERLER OLUŞTURUYOR'
Turan konuşmasını, “Luxemburg’da bulunan bu enstitü, temalı uzun mesafe yürüyüş ve diğer kültür rotalarını “Avrupa Kültür Rotası’ olarak tescil etmekle yetkilendirilmiş bir Avrupa Konseyi organıdır. Sertifikalandırma işlemi gerçekleştiği takdirde, yaklaşık 5000 km’yi aşan uzunluğuyla Avrasya Yolu, Türkiye’nin ilk tescilli, Avrupa’nın ise en uzun mesafeli uluslararası kültür rotası olacaktır. Hoşgörü Yolu'nun kent ve ülke turizmine kazandırılması ve bu kültür rotasının tanıtılması amacıyla Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği olarak 3 yıllık çalışmamız kentimiz için önemli değerler oluşturmaktadır. Hoşgörü Yolu, Hoşgörü Fermanı'nın, yayımlandığı (30 Nisan MS 311) tarihten sonra en kısa yol olan İzmit (Nicomedia), üzerinden İznik’e (Nikaia) ulaştırılan bir yoldur” şeklinde sürdürdü.
'ULUSLARARASI STANDARTLARDA İŞARETLENMİŞTİR'
“Hoşgörü Yolu'nun toplam uzunluğu, yaklaşık 78 km'dir. GPS koordinatları çıkarılmıştır” diyen Turan,“Kentin tanıtımı adına, ekoturizm kapsamında ve kültür rotası olması dolayısıyla Hoşgörü Rotası uluslararası standartlarda işaretlenmiştir. Hoşgörü Yolu, Türkiye Kültür Rotaları Derneği tarafından tescillenmiş ve Türkiye'de bulunan 21. Kültür Rotası kapsamına alınmıştır. Tanıtımlarımız sayesinde ulusal ve uluslararası düzeyde yürüyüşçüler Hoşgörü Yolu’nda yürüyüşler yapmışlar ve yapmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
'ÜLKEMİZE VE DÜNYAYA KAZANDIRMAKTADIR'
Turan konuşmasının devamında, “Hoşgörü Yolu, günümüzde kültürel ve doğal mirasın korunması ve eko turizm potansiyelinin değerlendirilmesi, yerel ve özgün değerleri açısından zenginlikleri koruma ve işlevlendirilmesi amaçlanmaktadır. İzmit-İznik arasındaki bölgede yerel halkın ekonomik-sosyal ilişkilerini konu alacak proje, yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmesi ile bölgesel kalkınma sağlanacaktır. Hoşgörü Yolu projesinin amacı Kocaeli turizm alanında daha etkin tanıtılmasını sağlamak, Hoşgörü Yolu’nu bir kültür yolu olarak, ülkemize ve dünyaya kazandırmaktır” dedi.
'ROAD SHOW TANITIM ETKİNLİKLERİ DÜZENLENECEK'
“Bu hedefe ancak; tarih ve kültür meraklıları, yine dağcı, doğa ve fotoğraf severleriyle ortak çalışmalarla ulaşılması hedeflenmektedir” sözlerini kullanan Turan konuşmasını,“Hoşgörü Yolu üzerindeki parkurlarda; tarih, dağ, doğa ve fotoğraf severlerle birlikte, toplu olarak yürüyüşler düzenleyerek doğaseverlerin dikkatini bu bölgeye çekilebilir. Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje kapsamında 4-20 Eylül 2019 tarihleri arasında Avrasya Yolu yürüyüş rotasının Türkiye bölümünde yer alan il ve ilçe merkezlerinde Road Show adında tanıtım etkinlikleri düzenlenecek” şeklinde sonlandırdı.
HÜRRİYET, ‘ŞEHİRLERE BÜYÜK AÇIDA DEĞER KATIYOR’
Ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Öncelikle değerli dernek başkan ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Önemli bir proje ve tescillendiğinde de Türkiye’de bir ilk olacak. Bizde desteklemekten mutluluk duyduk. Kentimiz adına değerli bir çalışma. Başlangıç noktası İtalya ve buraya kadar uzanan bir yol olacak. İzmit’in yerel değerleri ve kültürünü geliştirmesi açısından önemli bir proje olacak. Her zaman söylediğim gibi tarih turizmi ülkelere ve şehirlere büyük açıda değer katmaktadır” şeklinde konuştu.
'KENTLER ARASINDA DEĞER ALIŞVERİŞİ'
Hürriyet konuşmasının devamında, “Zaten daha önce başlanmış, bakanlık destekli ve AB hibe fonları ile desteklenen bu yol üzerinde bulunan birçok kente katkı sunacak bir projedir. Bizde bu projenin bir bileşeni olmaktan mutluluk duyduk. Bu projeyle kentler arasında hoşgörü ve değer alışverişine olanak sağlayacak kıymetli bir proje. Bizde bu anlamda bu projenin etkin bir paydaşı oluyoruz. Bu proje ile kentimizin tanıtımına, tarihi değerlerinin tanıtımına katkı sağlayacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Hoşgörü Yolu protokolü gerçekleştirildi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet

Hoşgörü Yolu protokolü gerçekleştirildi

KYÖD Başkanı Didem Turan

Hoşgörü Yolu protokolü gerçekleştirildi

İmza törenine İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği(KYÖD) Başkanı Didem Turan, Kültür Rotaları Derneği Başkanı Kate Clow, dernek sözcüsü Hüseyin Eryurt ve dernek yöneticileri katılım sağladı.

Hoşgörü Yolu protokolü gerçekleştirildi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kültür Rotaları Derneği Başkanı Kate Clow ve KYÖD Başkanı Didem Turan protokolü imzaladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑