Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Hürriyet, Bekirdere Kanalboyu esnafını dinledi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Anlat İzmit Söz Sende” projesi kapsamında Bekirdere Mahallesi Kanalboyu esnafı ile bir araya geldi

2 Ağustos 2019 Saat: 14:15
Hürriyet, Bekirdere Kanalboyu esnafını dinledi
Hürriyet, Bekirdere Kanalboyu esnafını dinledi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, mahalle sakinleri ve esnafının sorunlarını yerinde dinlemek ve isteklerini not almak amacıyla başlattığı projeyi sık sık yapacağını ve geri dönüşleri olacağını vurguladı. Programda Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı İbrahim Efe, CHP’li meclis üyeleri Devrim Bal, Süleyman Şen, Ertuğrul Malçok, birim müdürleri ve çok sayıda esnaf katıldı. Programda hava muhalefeti kısa süreli etkili oldu. Yağmur sebebiyle vatandaşlar masalardan kalktı. Belediye yetkilileri Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in masasının üstüne branda açınca Hürriyet uyardı. “Biz şeker değiliz erimeyiz. Brandayı halka açın” dedi. Kısa sürede tüm masaların üzerine branda açıldı.
‘SORUNLARI YERİNDE TESPİT İÇİN’
Programda konuşma yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, şu ifadelere yer verdi: “Bu toplantıların iki amacı var. Hem halkımıza İzmit’i yönetme tercihi için teşekkür etmek hem de sorunları dinlemek. Açık mikrofon şeklinde derdiniz, sıkıntınız, talebiniz ve isteğinizi dinlemek. Hangi partiden olurdanız olun hangi partiye oy vermiş olursa olun sorunları yerinde tespit ekmek için geldik” ifadelerini kullandı.
‘BANA KOLAYLIKLA ULAŞABİLİRSİNİZ’
“5 yıl içinde bu toplantıları sık sık yapacağız” diyen Hürriyet, “İstiyoruz ki dertlerinizi bize söyleyin. Hep birlikte yaşam koşullarımızı düzeltelim. Sizden aldığımız talepleri programımıza ekliyoruz. Bu toplantıda özellikle mahalle temsilcilerimiz, amirlerimiz özellikle bulunuyor. Eksikleri not alıyor. Bu bir seferberlik olsun gözüm olun kulağım olun. Ben burada yaşıyorum. Bana kolaylıkla ulaşabilirsiniz” şeklinde konuştu.
‘SÜREKLİ ZABITA GÖNDERMAK İSTEMİYORUM’
Sözlerini sürdüren Hürriyet, “Esnaf kardeşlerimden bir ricam var. Yönetmek sadece cezalandırmakla olmaz. Kurallara uyalım. Bir başkasının hakkını yememek adına kaldırım işgallerinden, çevremizin düzeni ve temizliğine kadar dikkat edelim. Kahve, restoran ve çay bahçeleri yola kadar iniyor. Kadınlar bana en çok kahve kafelerin önünden geçemiyoruz. Yoldan geçiyoruz diyorlar. Lütfen buna dikkat edin. Sürekli zabıta göndermek istemiyorum” dedi.
‘PROJELERİMİZİN TABANINI OLUŞTURDUK’
Hürriyet konuşmasını, “Sizler de analarınızı, karılarınızı ve bacılarınızı düşünerek bana yardımcı olursanız, yaşam koşullarını birlikte iyileştirirsek çok mutlu olurum. Verdiğiniz, destek ve inanç için teşekkür ederim. Boynunuzu eğmeyeceğiz. Birçok projemiz hazır. Tabanını oluşturduk. Stratejiler Eylül ayında bitecek. O zaman verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Bir günde olmaz, elimizde sihirli değnek yok. Yavaş yavaş yapacağız” şeklinde sürdürdü. Ardından Başkan Hürriyet, esnafın sorunlarını, istek ve taleplerini dinleyerek not aldı.
ABDEST ALMA SORUNUNU İLETTİ
Toplantıda söz alan Başaran Camii Derneği Başkanı Ramazan Kumsar, “Camide tuvalet ve abdest alma sorunu var. Cemaat tuvalet ihtiyacını karşılayamadığını için cemaatimiz kalmadı. Kimse camiye gelmiyor” dedi. Başaran taksi esnafı Burhan Dal ise “Bir kulübeye ihtiyacımız var. Tüm arkadaşlar bu konuda mağdur” dedi. Mahalle esnafı Rahmi Karaca, “Yağlı güreşlerde bizim de pehlivanlarımız var. Tüm halkımızı spora teşvik etmek için bu yönde yer tahsis etmenizi istiyoruz” dedi.
ALDEMİR, ‘RUHSATSIZ ÇALIŞANLARI KONTROL EDİN’
Esnaf Ali Aldemir, “Benim yaşadığım mahallede eski Kanuni ortaokulu vardı. O alan boşaldı. Şimdi açık alan. Tam karşısında da lise yapıldı. Kaymakama gittik ricada bulunduk. Oradaki çocukların park alanı olsun istiyorum” ifadelerini kullandı. Esnaf Turan İçöz, “Ruhsatsız çalışanları kontrol edin. Halkı kimsenin rahatsız etmeye hakkı yok” dedi.
BAYRAM, ‘RANT ADASI OLARAK SAKLANIYOR’
Söz alan Ali Bayram ise şunları söyledi: “En temel sorun Kentsel Dönüşüm. Kat ittifakı ile ilgili sorun yaşıyoruz. 5 bin metrekarelik adalarla Tavşantepe’de 80 ada, Bekirdere’den 40 ada oluyor. Burası rant alanı olarak saklanıyor. Projeleri hazır. Gelecek projelerde halk mağdur edilecek. Buranın sorunu çözülmesi için en az 8-10 kat olması gerek A sınıfı enerjili binalar olmalı. Sizlerden bu konuda yardım istiyoruz. Meclis’ten bunu geçirmemiz gerek.
‘İŞ BULMA İMKANI BULURLAR’
İkinci sorun ise Şehir Hastanesi. 5 bin kişi alınacak ve bu gizli tutuluyor. Burada 7-8 muhtarlık var. Sizin desteğinizle İzmit Belediyesi olarak bu bölgedeki insanlara kurs verirsek hastanede iş bulma imkanı bulurlar. 8 iş kolu alanında harekete geçip kurs vermemiz gerek. Böylelikle işsizliğin önüne geçebiliriz. Ben sizden kentsel dönüşüm ile ilgili özellikle Mehmet Baştürk, Sercan Al, Arsal Arısal ve bana yetki verin” diye konuştu. Cevap veren Hürriyet, “Kentsel dönüşüm ile ilgili yetki bakanlıkta artık. Ayrıca işi bilen yapsın. Liyakat sahibi insanlar yapsın” dedi. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Hürriyet, Bekirdere Kanalboyu esnafını dinledi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet

Hürriyet, Bekirdere Kanalboyu esnafını dinledi

Esnaf Ali Aldemir, “Benim yaşadığım mahallede eski Kanuni ortaokulu vardı. O alan boşaldı. Şimdi açık alan. Tam karşısında da lise yapıldı. Kaymakama gittik ricada bulunduk. Oradaki çocukların park alanı olsun istiyorum” ifadelerini kullandı.

Hürriyet, Bekirdere Kanalboyu esnafını dinledi

Kumsar, “Camide tuvalet ve abdest alma sorunu var. Cemaat tuvalet ihtiyacını karşılayamadığını için cemaatimiz kalmadı. Kimse camiye gelmiyor” şeklinde konuştu.

Hürriyet, Bekirdere Kanalboyu esnafını dinledi

Ali Bayram, “En temel sorun Kentsel Dönüşüm. Kat ittifakı ile ilgili sorun yaşıyoruz" dedi.

Hürriyet, Bekirdere Kanalboyu esnafını dinledi

Programa çok sayıda esnaf katıldı.

Hürriyet, Bekirdere Kanalboyu esnafını dinledi

Yağmur yağınca branda açıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑