Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Hürriyet, Kapanönü esnafına müjde verdi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kapanönü Çarşısı’nda uygulayacakları iyileştirme projesini esnaflarla bir araya gelerek açıkladı. Çarşının özgün dokusuna vurgu yapan Hürriyet, ahşap malzemelerin ön plana çıkacağını söyledi

23 Eylül 2019 Saat: 14:00
Hürriyet, Kapanönü esnafına müjde verdi
Hürriyet, Kapanönü esnafına müjde verdi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Kapanönü esnafıyla bir araya geldi. Başkan Hürriyet, Kapanönü Çarşısı İyileştirme Projesi sunumunu gerçekleştirdi. Programa Belediye Başkan Yardımcıları Dilek Yalçın ve Cem Güler, Koordinatör Hakan Özkum, İKM Başkanı Murat Öztürk, daire müdürleri, meclis üyeleri ve Kapanönü esnafı katılım sağladı. “Kapanönü bizim için önemli bir bölge” diyen Hürriyet, “Uzun zamandır yağmur yağdığında kötü görüntü oluyordu. Bize yakışmıyordu. Esnafımızın daha iyi ortamda iş yapabilmesi için zaman zamana bir araya geliyorduk” sözlerini kullandı.
‘KENDİ ÖZ GÜCÜMÜZLE YAPACAĞIZ’
Hürriyet sözlerini, “Bugün detaylarıyla birlikte projemizi esnafımıza anlatacağız. Esnafımızın kafasına takılan sorulara yanıt vereceğiz. Göreve geldiğimden beri her şeyi dışarı ihale etmek yerine kendi öz gücümüzle yapmanın çok önemli olduğunu söyledim. Bir sürü mimar ve mühendis arkadaşlarımız var. Hepsi çok başarılı. Fethiye Caddesi ve yan kolları gibi yol çalışmalarımız devam ediyor. İyileştirme projelerine öz arkadaşlarımız devam ediyor. Bundan çok memnun olduğumu söylemek isterim” şeklinde sürdürdü.
‘HIZLI ŞEKİLDE HAYATA GEÇİRİLECEK’
Ardından belediyenin mimarı Gönül Karademir,Kapanönü İyileştirme Projesi sunumunu gerçekleştirdi. Başkan Hürriyet sunum sonrası yaptığı konuşmada, “Kapanönüdükkanlarının doğramaları, tabelaları daha iç açıcı görüntü için tek tip olacak. Gayet basit uygulanabilir ve hızlı hayata geçirilebilecek bir zaman dilimi içinde projeyi yapmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.
‘BÖLGENİN DİZAYNI YAPILACAK’
Özellikle yağmur yağdığı zaman Kapanönü’nün su altında kaldığından yakınan esnafa konuyla ilgili detay verildi. Projede oluklar genişletilecek, tıkalı alanlar açılacak ve kirli olan çatı temizlenecek, çatı komple sökülerek ilerlenecek. Önce çatı iyileştirilecek sonra bölgenin dizaynı yapılacak. Projenin sunumu esnafa bırakıldı. Esnaf inceleyip geri dönüş yapacak. Ardından belediye yasal süreci başlatacak.
‘KÜLTÜREL MİRAS NİTELİĞİNDE’
Hürriyet, “Kapanönü Çarşısı İzmit kent merkezi içerisinde İstiklal ve Demiryolu Caddeleri arasında kalan, 16. yüzyıldan beri ticari faaliyetlerin yürütüldüğü dükkanların bulunduğu tarihi ve kültürel bir miras niteliğindedir. Kuyumcular Sokak, Bozaçhan Sokak, Kapanönü Sokak, Kemaliye Caddesi olmak üzere çarşı dört adet sokaktan oluşmaktadır.
‘CİDDİ BOZULMALARA YOL AÇTI’
Eski görüntüsünde iki katlı ahşap yapılardan oluştuğu gözlenen çarşıdaki dükkanlar zamanla kargire dönüşmüştür. Özellikle iç kısımlarda dükkanların üzerinde ilave katlar yapılması çarşısının özgün dokusunda ciddi bozulmalara yol açmıştır. Bu nedenle çarşının özgün dokusuna vurgu yapma amacı ile yeni tasarlanan projede ahşap malzemenin ön plana çıkarılması önerilmiştir” şeklinde konuşmasını sürdürdü.
PROJE HAKKINDA BİLGİLER
Proje kapsamında dükkanların cepheleri yenilenirken, yeni tasarlanan üst örtü ile çarşının ferah ve aydınlık bir görüntüye kavuşması hedeflendi. Dekoratif aydınlatmalar ve ahşap malzeme ile eski çarşının estetik bir görünüm kazandırılarak canlandırılması amaçlandı. Kocaeli iklimi göz önüne alınarak; çarşı bütünündeki mekanların tamamının güneş ışığından faydalanması, doğal iklimlendirme ve doğal aydınlatma sağlanması amacıyla çarşı bütününde yapılacak olan ahşap üst örtüde belli noktalarda açılabilen cam panel kaplama sistemi kullanıldı. Güneş yönelimine göre; çarşının batısındaki cephe ve saçaklarda kullanılan güneş kırıcı ahşap mesh kaplama malzemesi ile kontrollü güneş alımı sağlandı. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Hürriyet, Kapanönü esnafına müjde verdi

Hürriyet, “Gayet basit uygulanabilir ve hızlı hayata geçirilebilecek bir zaman dilimi içinde projeyi yapmayı planlıyoruz” dedi.

Hürriyet, Kapanönü esnafına müjde verdi

Kapanönü esnafı yeni projeyi büyük bir ilgiyle dinledi.

Hürriyet, Kapanönü esnafına müjde verdi

Programa Belediye Başkan Yardımcıları Dilek Yalçın ve Cem Güler, Koordinatör Hakan Özkum, İKM Başkanı Murat Öztürk, daire müdürleri, meclis üyeleri ve Kapanönü esnafı katılım katıldı.

Hürriyet, Kapanönü esnafına müjde verdi

Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, Kapanönü esnafıyla tek tek tokalaştı.

Hürriyet, Kapanönü esnafına müjde verdi

Kapanönü, yeni tasarlanan projede sayesinde güzel bir görüntüye kavuşacak.

Hürriyet, Kapanönü esnafına müjde verdi

Dükkanların cepheleri yenilenirken, yeni tasarlanan üst örtü ile çarşının ferah ve aydınlık bir görüntüye kavuşmasının sağlanacağı vurgulandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑