SAS GRUP (Sağ blok)
Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

Hürriyet, ‘Kucağımıza bomba bıraktılar’

Durhasan Mahallesi’ndeki 660 dönümlük tarım arazisinin küçük sanayi sitesi alanına çevrilmesiyle alakalı basın toplantısında konuşan Hürriyet, “20 aydır sumenaltı edilen bir konu, biz gelir gelmez kucağımıza bomba gibi bırakıldı” dedi

17 Mayıs 2019 Saat: 15:21
Hürriyet, ‘Kucağımıza bomba bıraktılar’
Hürriyet, ‘Kucağımıza bomba bıraktılar’

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İl binasında İzmit Durhasan Mahallesin’deki 660 dönümlük tarım arazisinin küçük sanayi sitesi alanına çevrilmesiyle alakalı basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısına CHP’li meclis üyeleri de katıldı. Konuyla ilgili gündem maddesi geçtiğimiz gün gerçekleştirilen büyükşehir belediye meclisinde komisyona havale edildi.
SARIBAY, ‘ŞEFFAF OLACAĞIZ DEDİK’
Basın toplantısında konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Belediye seçimleri sırasında çalışırken biz şeffaf olacağız dedik. Bu toplantı bizler için önemli” ifadelerini kullandı.
TAŞDEMİR, ‘ÖNERGELERİMİZ REDDEDİLDİ’
Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “CHP grubu olarak dün iki önerge verdik. Kocaeli’de yaşayan tüm öğrenci kardeşlerimiz için ulaşım ücretlerinde indirim önergesi verdik bu AK parti tarafından reddedildi. İSU Genel Kurulu’nda da yüzde 40 indirim talebimiz oldu. Bu önerge de AK Partili meclis üyeleri tarafından reddedildi” ifadelerini kullandı.
TANIŞ, ‘TARIMSAL ALANLAR KORUNMALI’
Durhasan’daki tarım alanlarıyla ilgili konuşan CHP’li Büyükşehir Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Konu 660 dönümlük tarım alanının betonlaşmasıdır. TÜİK verilerine göre 17 yılda 4 milyon hektar tarım alanımız kaybedilmiş. Bu tarımsal alanları kaybederken gidip Sudan’dan tarım alanı kiralıyoruz. Bizim nüfusumuz 50 sene sonra 100 milyonu aşacak. Bu toplum beslenme ihtiyacını nasıl sağlayacak. Tarımsal alanların korunması milli bir beka meselesidir. Tarımsal alanların korunması zaruridir” diye konuştu.
‘BU BÖLGEDE KİMLER ARAZİ ALDI’
Tanış sözlerinin devamında, “Neden küçük sanayi sitesi alanına çevrilmek isteniyor. Araştırdığımızda bunun MİA için yapıldığını gördük. İşyerlerini bu alanlara taşımak için plan oluşmuş. Büyükşehir işyeri sahiplerine bu yeri öneriyor. İşyeri sahipleri de bu tarım alanlarını almaya başlıyor. Böylece bugünkü tablo ortaya çıkıyor. Bu vatandaşlar bu tarlaları küçük sanayi sitesi olacağını bilse aynı fiyata satar mıydı? Planlama sürecinde doğru olmayan uygulamalar yapıldı. Bu bölgede kimler arazi almıştır? Bunları irdelemek gerekir” dedi.
‘İZMİT DEVRE DIŞI BIRAKILMAK İSTENİYOR’
Konuyla ilgili değerlendirmelerini sürdüren Orhan Tanış, “Nevzat Doğan’ı 20 ay bekleyen büyükşehir neden Fatma Kaplan Hürriyet’i 2 ay beklemedi. Bu plan değişikliği neden Nevzat Doğan döneminde yapılmadı. Büyükşehir MİA ile ilgili uygulama planını elinde bekletmektedir. İlçe belediyesi devre dışı bırakılarak plan tadilatı yapılmak istenmektedir” şeklinde konuştu.
HÜRRİYET, ‘SUDAN’DA TARIM YAPIYORUZ’
Tanış’ın ardından konuşan İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “20 aydır sumenaltı edilen bir konu biz gelir gelmez kucağımıza bomba gibi bu konuyu bıraktılar. 660 dönümlük alanın sanayiye açılmasından bahsediyoruz. Bizim zaten sanayi alanı olarak planladığımız bir çalışmamız var. Şimdi ne oldu da bu karar önümüze geliyor. Türkiye tarımda geriye gidiyor. Cibuti’de hayvancılık, Sudan’da tarım yapıyoruz” dedi.
‘İZMİTLİLERİN HAKKINI HELAL ETMİYORUM’
“Bu plan tarım alanlarını yok edecek” diyen Hürriyet, “ Bölgede ağır trafik yükünü kaldıracak arterler yok. Bizim görüşümüz alınmadan girişilen bir şey. Buna muhalefet ediyoruz ve kabul etmiyoruz. Bu karara kim oy verecekse İzmit’lilerin ve çocuklarımızın hakkını helal etmiyorum. Söyledikleriyle yaptıkları birbirini tutmuyor. Biz sermayenin canı sağ olsun demeyeceğiz. Vatandaşımızın, toprağımızın canı sağ olsun diyeceğiz. İzmitlileri seferber etmeye de hazırım. Gerekirse referandum yaparız” şeklinde konuştu.
KOMİSYON ÜYELERİNE SESLENDİ
Hürriyet sözlerini, “Birilerine haksız kazandırmaya dayalı rant politikalarına geçit vermemek adına mücadeleye hazırız. Halkın da bu yönde ciddi bir talebi var. Komisyon üyelerine mesaj göndermek istiyorum: Karar alırken 2 kere düşünün bu alanda kaç kere araziler el değiştirdi? Bunların cevabını verin aksi takdirde yarın halka hesap veremezler. Biz gereğini yapacağız. Burada yaşayan halk da önümüzdeki günlerde bizi ziyaret ederek görüşlerini bildirecekler” ifadeleriyle sonlandırdı. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Hürriyet, ‘Kucağımıza bomba bıraktılar’

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet

Hürriyet, ‘Kucağımıza bomba bıraktılar’

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay

Hürriyet, ‘Kucağımıza bomba bıraktılar’

Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir

Hürriyet, ‘Kucağımıza bomba bıraktılar’

Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑