Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Selahattin Demirtaş
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Kentimize vali gibi vali geldi’

Veliahmet Mahallesi Muhtarı Kadir Kızıl, “Bu sene kentimize gerçekten ‘vali gibi bir vali’ geldi. Vali Güzeloğlu görevine gelir gelmez, ayağının tozuyla bizleri topladı ve sıkıntılarımızı dinledi” şeklinde konuştu

4 Ekim 2015 Saat: 14:08
‘Kentimize vali gibi vali geldi’
‘Kentimize vali gibi vali geldi’

‘Söz Muhtarların’ sayfamızın on yedinci bölümünde Veliahmet Mahallesi Muhtarı Kadir Kızıl’ı ağırladık. Muhtar Kızıl, Vali Hasan Basri Güzeloğlu için ‘vali anlamında vali’ tabirini kullanarak “Sayın ValimizHasan Basri Güzeloğlu görevine gelir gelmez, ayağının tozuyla bizleri topladı ve sıkıntılarımızı dinledi” şeklinde konuştu. 30 Mart Yerel seçimlerinin ardından mahallesinde herhangi bir ilerleme kaydedemediğini belirten Kızıl, bu yıl mahallesinde çok fazla bir sıkıntıyla karşılaşmadığını da sözlerine ekledi. Mahallesinin tek sorunu olan sit alanı ve kentsel sit alanı ilan edilen bölgelere dokunamadıklarını dile getiren mahalle muhtarı, o bölgelerde oluşan yeşilliğin ve otların zamanla görüntü kirliliğine sebebiyet verdiğinin altını çizdi. Çöpten geçilmeyen yeşil sit alanlarının çevresinde, akşamları gençlerin bu bölgelere gelerekiçki içtiklerini ve uyuşturucu kullandıklarını söyleyerek mahallelinin bu konuda şikayetçi olduğunu da belirtti.

MAAŞIYLA BİR ÖĞRENCİ OKUTUYOR

Muhtarlık maaşına dokunmadan bir öğrenci okuttuğunu belirten Muhtar Kızıl, “O öğrenci şu anda Tokat’ta üniversitede 2. Sınıf öğrencisi. Ticaretle uğraştığımda da dört tane öğrenci okuttum. Şimdi onlar her bayramda bana gelirler. Benim için e büyük varlık, zenginlik” ifadelerini kullandı.

Kadir Kızıl kimdir?

1959 Sakarya doğumluyum. Evliyim. Ticaretle uğraşıyordum ve emekli oldum. Ticaret yaparken vatandaşlarla çok ilgilendiğimiz için bizi muhtar olarak görmek istediler. Vatandaşın talebini geri çevirmek istemedik ve dördüncü dönem de Veliahmet MahallesiMuhtarlığı’nı yapmaktayız. Bu işi layıkıyla yaptığıma inanıyorum. İlk adaylığımda beş aday arasından geldim. Son adaylığımda ise tek rakibim vardı. Aradaki üç yıllık dönemde ise hiç rakibim olmadı. Bundan yaklaşık 17 yıl önce göreve geldiğimde yollarımız perişandı, altyapı perişandı, mahallelimizin varoşlar kısmında insanların yürüyeceği merdivenler dahi yoktu. 17 yıl içinde biz bunları gerçekleştirdik. Belediye’nin başına hangi başkan gelirse gelsin, biz onlarla birlikte diyalog içerisinde çalışarak mahallemizi bu hale getirdik. Tabi bu çalışmalar mahallemiz için yeterli değil.

VeliahmetMahallesi’nin Tarihçesi

Veliahmet Mahallesi, Cumhuriyet tarihinde kurulan bir mahalledir. Mahallemizde bulunan tarihi eserler de bunun bir kanıtıdır. Cumhuriyet’le birlikte Hacıahmet adında kurulmuştur ve o dönemde Türk ismiyle kurulan tek mahalledir. Daha sonraki yıllarda Veliahmet adını almıştır. Mahallemizde İzmit Lisesi mevcuttur. Üç tane tarihi eser camileri bulunmaktadır. Restorasyonu yeni yaptırılan Zıbıncı Mescidi, Zeytinli Bahçe Mescidi yer almaktadır. Önce muhtarlık için yapılan Saraybahçe Polis Merkezi’nin binası da mahallede bulunmaktadır.  İzmit’in eski mahallelerinden biri olan Veliahmet’te halk yerlidir. Seçmen sayısı 3 bin, nüfus sayısı ise yaklaşık 10-11 bindir.

Mahalle sakinleri size genellikle ne gibi taleplerde bulunuyorlar?

‘YAPILAŞMA YAPAMIYORUZ’

Mahallemizin üst kesimlerinde sit alanları ve kentsel sit alanı var. Bunlar bizi çok rahatsız ediyor. Burada oturan insanlarımız mağdur duruma düşüyorlar. Yapılaşma yapamıyoruz. Boş arazi olarak duruyor. O boş arazilerde de yeşillik, ot, diken büyüyor ve çirkin bir görüntü ortaya çıkıyor. Buranın bakımı ve temizliği de yapılmıyor. Haliyle insanlarımızdan da şikayetler geliyor. Yılan çıkabiliyor, çocuklarımız korkuyor. Ayrıca köpekler büyük bir sorun. Mahalle halkı genellikle sokak hayvanlarından çok şikayetçi. Otların içine girdiği o zaman o hayvanı oradan bulup çıkarmaları mümkün olmuyor. En büyük sıkıntımız bunlardan yana.

‘UYUŞTURUCULAR DADANIYOR’

Bu sit alanlarından belirli seviyelere düşürülüp yapılaşmaya müsaade edilse çok daha güzel olur. Tabi yapılaşma olmadığı takdirde yeşil alan öylece kalıyor, metruk evler oluyor. Dolayısıyla da art niyetli kişiler, uyuşturucular buralara dadanıyor. Mahalle halkımız da bundan zarar görüyor. Yeni bir yapılaşma istediğimizi az önce belirtmiştim. Bunun bir sebebi de mahallemizde bulunan 40-50 senelik demir elektrik direkleri. Onların da mutlaka değişmesi gerekiyor. Mahallemizin zemin şartları uygun değil. Ben de isterim tabi, geniş parklar, halı sahaları; ancak özel mülkiyet alanlarında yer bulabiliyoruz. Onda da mülk sahibinin onayı gerekiyor. Mahallemizin genel anlamda temizliğinden yana herhangi bir sıkıntımız yoktur. Sağ olsun, İzmit Belediye Başkanımız bu konuda çok hassas davranıyor.

‘VALİ ANLAMINDA VALİ’

Bunların dışında bu sene mahallemiz olarak büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmadık. Gerçekten bu sene kentimize ‘vali anlamında vali’ geldi. Ben şimdiye kadar iki vali ile çalıştım. Biri göreve geldiğimdeki Valimiz Erdal Ata idi, şimdi de Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu. Vali Güzeloğlu görevine gelir gelmez, ayağının tozuyla ilçemizin bürokratlarıyla birlikte bizleri topladı ve sıkıntılarımızı dinledi. Yapılan ihalelerle ilgili önce bürokrata sonra da bize haberimiz olup olmadığını sorduğunda birçok şey meydana çıktı. Üstü tozlanmış ihalelerin tozunu muhtar üfledi ve her şey meydana çıktı. Bu da valimizin sayesinde oldu. Bize bürokratın kapısını açtı. “Yapılan işte muhtarın haberi olacak ve muhtar beklemeyecek” dedi. Artık muhtar, hangi kapıya giderse gitsin kapıda beklemeyecek. Bu da sayın valimizin sayesindedir.

Mahalle sakinlerinin istek ve görüşlerini size ulaştırabileceği mecralar hangileridir? Örneğin bir talep kutunuz var mı?

‘HANGİ SAAT OLURSA OLSUN’

Talep kutumuz yoktur; fakat ben seçime girdiğim zaman da 16-17 yıl önce vatandaşa şu sözü vermiştim: Telefonum 24 saat açıktır. Şarjı biter, toplantı halinde olurum sessize alırım ama telefonum kesinlikle kapanmaz. Bazen ‘muhtarı meşgul etmeyeyim’ düşüncesiyle mesaj attıkları da olur. İşi düşüp de ofisime gelen herkese ‘Hangi saat olursa olsun sıkıntını bana aktar, ben elimden geleni yapayım’ derim. İnternet sitemiz de pek fazla kullanılmıyor.

Göreve geldiğiniz 30 Mart Seçimlerinden bu yana mahallenizde herhangi bir ilerleme kat ettiniz mi?  Bir gelişme oldu mu?

‘İLERLEME KAYDEDEMEDİK’

30 Mart Yerel Seçimlerinin üzerinden yaklaşık iki yıl geçti, ancak o günden bugüne kadar herhangi bir ilerleme kaydedemedik.  Çalışma bazında, mahalleliye hizmet bazında herhangi bir ilerleme olmadı, maalesef. Bir park alanımızı, bir yeşil alanımızı mahallemize katamadık. Seçimlerden önce Emekli Evi’mizi faaliyete geçirdik. Emeklilerimiz için çok verimli bir hizmet olduğunu düşünüyorum. Bugün siz de gördünüz. Bayanlarımız kendi evlerinde yaptıkları yemekleri, pasta, çörekleri bir araya geldikleri Emekli Evi’mizde sohbet eşliğinde paylaştılar. Mahalle Konağı’mızın bünyesinde bulunan muhtarlık binamızda herhangi bir yoğunluk, bir sıkışıklık olduğu zaman bazı vatandaşlarımızı Emekli Evi’mizde ağırlarız. Ayrıca isteyen vatandaşlarımız da saat 10.00 ile 12.00 arasında masaj koltuğumuzu kullanmaya gelir. ‘Fizik tedavimi ben burada yapıyorum’ diye gelirler. Tam teşkilatlı bir masaj koltuğudur. Vatandaşımız da bundan çok memnun kaldıklarını dile getirirler.

‘VATANDAŞIMIN T.C’SİNİ VERMEM’

Belediye’nin düzenlediği il dışı gezilerimiz oluyor. Ben o gezilere pek karışmıyorum. Beni orada rahatsız eden bir konu var. Vatandaş bu geziler için dilekçesini verdiği zaman belediye, vatandaşların T.C numarasını istiyor. Adını, soyadını, telefon numarasını ve adresini istesinler. Ama ben muhtar olarak vatandaşlarımın T.C’sini değil Belediye, hiçbir kuruma vermem. Ancak devletin ilgili kurumları yazı ile bir vatandaşın açık adresini ve T.C’sini isterse ben de yazı ile o kuruma veririm.Bir zamanlar İstanbul’da bir muhtarın, bir hukuk bürosuna 75 bin TL karşılığında vatandaşların T.C’lerinisattığı haberi televizyonlarda yayınlanmıştı. Hatta o haberden sonra dönemin kaymakamı, vatandaşların T.C’sini almamamız konusunda uyardı.

‘BİR OTOBÜS YETMİYOR’

Ayrıca belediye bu geziler için bir otobüs tahsis ediyor. Bir otobüste koltuk sayısı 45 kişi. 5 koltuk da belediyenin personeline ayrılıyor. 32 sokaktan oluşan bir mahalleye sahibim. Bazıları katılamıyor. Bu işin bir de ‘Muhtar kendi yakınlarını götürüyor’ diye boyutu da var. Bu da beni üzüyor. İki kez yaptım bu işi. Ondan sonra da bir daha kesinlikle yapmadım.

Mahallenizde üç dönem boyunca muhtarlık yaptınız. Bu dördüncü döneminiz. Bu başarıyı neye borçlusunuz?

‘KOLTUK MERAKLISI DEĞİLİM’

Ben bu başarıyı dürüstlük, doğruluk ve insanlarla diyaloğa bağlıyorum. Ayrıca evimi ihmal ederim, işimi asla ihmal etmem. Her zaman savunduğum bir tez vardır: Ben işimi eşimle karıştırırsam başarıyı yakalayamam. Onun için bir işi üstlenmişsem bu işi sonuna kadar, gücümün yettiği yere kadar yapmaya çalışırım; ama yapamıyorsam, halkıma cevap vermiyorsam o işi o gün orada noktalarım. Koltuk meraklısı değilim. Her zaman söylüyorum. Şu İzmit’te bilinen en genç muhtarlardan bir tanesiydim. O zamanlar da çalışıp evime ekmek götürmeyi düşünürdüm.

‘870 TL’LİK MAAŞIMI ALMIYORUM’

Ben seçildiğim zaman da 30 TL muhtarlık maaşı vardı. Ben muhtarın maaşı olduğunu dahi bilmiyordum. Ben parasında değildim ve bu halka gerçek anlamda hizmet için vardım. Seçim döneminde benim fotoğrafımı bir vatandaşımız çektirdi. Seçmen broşürlerini bir vatandaşımız yaptırdı. 17 yıllık muhtarım, seçimlerde oy pusulası bastırmak için para vermedim. Beni seven vatandaşım alır bilgilerimi gider 3 bin tane, 5 bin tane çıkartır gelir. Ben de vatandaşlarımdan evrak karşılığı para almıyorum, almam da. Ben 30 Mart’tan önce bunu vatandaşa vaat etmedim. Şimdi bakıyoruz 30 Mart Seçimleri’nde çığ gibi muhtar adayları çıktı. Bugüne kadar muhtarlık diye bir şey yok muydu? Gerçekten muhtarlık için mi geliyorsunuz, yoksa maaş almak için mi? Şu anda adlığım 870 TL’lik maaşımı almıyorum. O parayla bir öğrenci okutuyorum. Şu anda Tokat’ta üniversitede 2. sınıf öğrencisi. Ticaretle uğraştığımda da dört tane öğrenci okuttum. Şimdi onlar her bayramda bana gelirler. Benim için e büyük varlık, zenginlik.

Mahallenizde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı mı? Mahallelinin çalışmalara tepkisi ne yönde?

‘İÇİ BENİ DIŞI SENİ YAKAR’

Kentsel dönüşüm adı altında mahallemizde şu güne kadar herhangi bir inşaat yapılmadı.Olmamasının nedeni de sit alanı ve kentsel sit alanı. Mahallemin Batı tarafını kısmen sit ve kentsel sit olarak kapsadığı için dönüşüm yapılamıyor. Sit alanı 1, 2, 3 derecedir. Kentsel sit alanında ise kapsadığı alanda hiçbir yapıya müsaade edilmez. Ancak mahallemize baktığımız zaman tabi ki kentsel dönüşüme ihtiyacımız var. Mahallemiz yemyeşildir, dışarıdan gören imrenir. Ama içi beni yakar dışı seni. Az önce de bahsettiğim yeşil alanlar beni ve mahallelimi gerçekten çok rahatsız etmeye başladı. Altında yılanı, çiyanı, çöplüğü bitmiyor.

Hangi kurumlar mahallenizin sorunlarının çözümü konusunda size yardımcı oluyor?

‘İŞBİRLİĞİ İÇİNDE…’

Bizim yoğun olarak çalıştığımız iki kurumumuz vardır: Emniyet Teşkilatı ve İzmit Belediyesi’dir ve bu kurumlar bizim sorunlarımıza yardımcı oluyor. Emniyet’imiz asayişi sağlar, uyuşturucu gibi olayları denetler. Belediyemiz ise üst yapı, alt yapı, temizlik, istinad duvarları gibi sorunlarımızı halleder. İşbirliği içinde çözmeye çalışırız.

Daha önce muhtarlar mahallelerdeki yoksullara Valiliğin ve Belediyelerin yardım yapması noktasında daha aktiflerdi. Ancak son dönemde bu işleri daha ziyade yardım derneklerinin yaptıklarını görüyoruz. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

‘İÇİM EL VERMEZ’

İzmit’te bir yardımlaşma derneği ile babasından maaş kalmış veya 600-700 lirayla geçinen insanlarımıza ve birinci dereceden yoksul olan yani hiç güvencesi olmayanların listelerini yaparak yardım ederiz.Ayrıca bayramlarda mahallelimize yardım için gelen vatandaşlarımız oluyor. Bana zekatını, fitresini getiriyorlar. Bunu güvenerek, itimat ederek yaparlar. Ben o parayı mahallede yardıma muhtaç birine o gün götürüp vermeden evime gitmem. İçim el vermez, o gece uyuyamam. Belki acil ihtiyacı vardır diye düşünürüm. Örneğin, mahallemde iki vatandaşım vardır. Onlar da bayramlarda yardım için gelirlerdi. Ancak ekonomi iyi gitmediğinden onlar da kenara çekilmek zorunda kaldılar. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑