Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Selahattin Demirtaş
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Kocaeli barajı delecek’

Saadet Partisi 2.sıra adayı Ahmet Özen, bir ilden milletvekili seçilebilecek oyu almaları durumunda Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunacaklarını hatırlatarak, “Kocaeli’nde buna çok yakınız. Kocaeli barajı delecek” dedi

27 Ekim 2015 Saat: 09:50
‘Kocaeli barajı delecek’
‘Kocaeli barajı delecek’

Genç yaşta sahip olduğu birikim ile uzun yıllardır siyasette yer alan ve artık olgunluk dönemine giren, kentimiz adına önemli bir siyasetçi Ahmet Özen… Milli Görüş geleneğinin içerisinde büyümüş, o düstur ile harmanlanmış, idelallerini o yönde şekillendirmiş bir dava adamı, aynı zamanda farklı fikir ve görüşlere de değer verebilen, insanlarla empati kurabilen, hoşgörülü bir siyasetçi… Milli Görüş siyasetçilerinde görmeye çok alıştığımız, bir olayı benzetme ve örneklerle somutlaştırma tarzını belirgin şekilde kullanan Özen, bu anlamda Milli Görüş’ün efsanevi lideri Merhum Necmettin Erbakan’dan da esintiler sunuyor. Özen ile 1 Kasım erken seçimlerine dair güzel bir röportaj gerçekleştirdik….

Ahmet ÖZEN KİMDİR?

1974 yılında Karamürsel’de dünyaya geldi. İlkokulu 4 Temmuz İlköğretim Okulu’nda, ortaokulu ve liseyi Karamürsel İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Yüksek öğrenimini Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Edebiyat Bölümü’nde yaptı. Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra Birikim Koleji, Özel Muhsinler Lisesi ve Özel Marmara 2000 Lisesi’nde Türkçe-edebiyat öğretmeni olarak görev yaptı. Bu görevlerinin yanı sıra eğitimci-yazar kimliğiyle Milli Gazete’de köşe yazdı. Milli Gençlik Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği gibi kurum ve kuruluşlarda 15 yıl yönetici olarak görev yaptı. İngilizce ve Arapça bilmekte, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Siyasete ilginiz nasıl başladı? Siyasi geçmişiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

‘BABAM BENİ NÜFUSTAN ÖNCE MSP’YE YAZDIRMIŞ’

Aslında doğduğumdan beri siyasetin içerisindeyim. Hatta ben şöyle espirili bir yaklaşımda da bulunuyorum, babam beni nüfus müdürlüğüne götürmeden Milli Selamet Partisi’ne kayıt etmiş. Bayrak asmaktan, miting organizasyonlarına , adayların yanında seçmen ziyaretlerine katılmaktan, belediye başkanlığı ve milletvekilliği adaylığına kadar siyasetin her alanında bulundum.

‘HER SEÇİM OYUMUZU İKİYE KATLADIK’

2009 Yerel Seçimleri’nde, 35 yaşındayken Karamürsel Belediye Başkanı adayı oldum. O zaman Saadet Partisi’nin oyu yüzde 5 iken yüzde 10’a çıktı. 2014 yerel seçimlerinde yine Karamürsel Belediye Başkan adayı olarak oyumuz  yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıktı. Yani her girdiğimiz seçimde oyumuzu yüzde 100 katlamış olduk. Şimdi de millletvekili adayı olarak bu yükselişi devam ettirmek istiyorum.  

‘NÖBETÇİ ADAYINIZ GELDİ’

Seçmenle çok yakın diyaloglar kurduk. Her kesimden vatandaşlarımızın elini sıktık. Gece gündüz demeden çalıştık.Hatta nöbetçi eczaneye, hastaneye varıncaya kadar gittik. Nöbetçi adayınız geldi diyordum,  gittiğimiz yerlerde.

‘KARAMÜRSEL’İN GÖNLÜNÜ KAZANDIK’

Biz son yerel seçimlerde belki Karamürsel’de seçim kazanamadık ancak Karamürsellilerin gönlünü kazandık. Karamürsel bize sahip çıktı. Bu seçimde de Karamürsel’in bize sahip çıkacağını biliyorum. Keza İzmit ve Gebze’de de çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.

‘ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ İLE GÜZEL HİZMETLER YAPTIK’

Ben aynı zamanda burada Anadolu Gençlik Derneği Kocaeli Şube Başkanlığı da yaptım. O dönemde de  güzel hizmetlere imza attık. Mesela 40 hadis, 40 Umre diye bir etkinliğimiz vardı. Bu kapsamda Kocaeli’nde 150 bin gence 40 hadis kitapçığını ulaştırıp,  5 bininin de bu hadisleri ezberlemesini sağladık. Ve o 5 bin genç ile Kapalı Spor Salonu’nda  Peygamberimiz(S.A.V) anma programı düzenleyip, Umre’ye gitmelerini sağladık. En önemli organizasyonumuzda buydu.

Anadolu Gençlik Derneği gibi aktif ve kalabalık bir derneğin uzun süre Şube Başkanlığı görevini üstlenmiş olmanızın siyasete katkıları oldu mu?

‘GENÇLERLE OLMAK FİKİRLERİ YENİLİYOR’

Anadolu Gençlik bizi yetiştirdi.Benim bilgi, kültür ve teşkilat tecrübesi kazanmamda Anadolu Gençlik Derneği’nin ciddi katkıları oldu. Şu anda da genel merkezde  bölge sorumlusu olarak görev yapıyorum. Anadolu Gençlik Derneği gençliğe sahip çıkmayı amaçlayan bir dernek olduğundan dolayı içerisinde barındırdığı gençlerle sürekli diyalog halinde olmak insanı gençleştiriyor. Fikirler yenileniyor. Anadolu Gençlik Derneği’ne çok şey borçluyum.,

Genellikle Milli Görüş geleneği gençlere çok yer vermediği ve kadrolarının yaşlı olduğu eleştirilerine maruz kalır. Ama siz çok genç yaşta hem belediye başkanı hem de milletvekili adayı oldunuz…

‘EN İYİ ADAYLAR BİZDE’

Saadet Partisi tecrübe ile gençliği buluşturan bir siyasi parti. Ben tamameen bir partinin gençleşmesi taraftarı değilim. Tecrübe ile gençlik birleştiğinde başarı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla Saadet Partisi şu aday sürecine baktığımızda, Ankara’da da 550 milletvekili adayı ile bir araya geldik; 40 ila 50 yaş arasında ciddi biraday kitlesi olan ve hepsi toplumu iyi analiz etmiş, toplumla iyi diyaloglar kurabilen arkadaşlar. Kocaeli’nde de bu seçime çok güzel adaylarla giriyoruz. Her dönem adaylarımız iyi… Bu dönem biraz daha özellikli adaylarımızı öne çıkardık. En iyi liste bizim listemiz.

Saadet Partisi Kocaeli’nde çok ciddi bir oy potansiyeline sahip. Genel Başkan Mustafa Kamalak’ın bu seçimlerde Kocaeli’ne yönelik düşünceleri ve hedefleri nelerdir?

‘GENEL BAŞKANIMIZIN GÖZÜ KOCAELİ’NDE’

Kocaeli teşkilatımız, bir geleneğe sahip güçlü bir teşkilat. Onca bölünmeye rağmen ayakta durabilen bir teşkilat… Ev ev gezen ve kendini ifade edebilen bir teşkilat… Devletten tek kuruş yardım almamasına rağmen sanki 13 yıldır iktidardaki partinin teşkilatıymışcasına güçlü bir teşkilat… Kocaeli teşkilatı bu anlamda diğer illeri de motive ediyor. Genel Başkanımız da Kocaeli’yi yakından takip ediyor. Gözü Kocaeli’nde…  Genel Başkanımız Kocaeli’nden en az bir milletvekili çıkarmayı bekliyor.

Saadet Partisi bu seçim öncesinde şayet bir ilde yüzde 10 barajını geçerse, Türkiye Geneli’nde yüzde 10’u bulamasa dahi Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunarak milletvekili talebinde bulunacağını açıkladı...

Öncelikle seçim barajına dair düşünceleriniz nelerdir?

‘VATANDAŞ BARAJLA TEHDİT EDİLİYOR’

Baraj bir şey önüne koyulan engeldir. Vatandaşın fikri meclise girmesin diye koyulan baraj anti- demokratiktir. 2002 seçimlerinde DP, MHP, FP, ANAP, DSP, GP gibi partiler baraj altı kaldılar ve seçmenlerinin oyları meclise yansımadı. Yüzde 47’lik bir kitle meclis dışı kalırken, yüzde 53 5 yıl boyunca ülkenin tamamını yönetir hale geldi. Bu seçimlerden sonra da vatandaşı barajla tehdit edip, oyunun boşa gideceğini söyleyip, insanları istemedikleri partilere oy vermeye zorladılar.

Saadet Partisi hangi gerekçeye dayanarak milletvekilliği talebinde  bulunacak?

‘ANAYASADA YAPILAN DEĞİŞİKLİK GÖZDEN KAÇIYOR’

Bir ilde bir aday partisi Türkiye barajını geçmese dahi o ile milletvekili seçilebilecek oyu aldığı takdirde  Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaparak milletvekilliği talebinde bulunabilir. Anayasa referandumu ile anaysada yapılan bu değişikliği herkes gözünden kaçırıyor. Hükümetin bir vekili de çıkmış,  “Milletvekilini halk seçer, anayasa değil”diyor. Doğru…  Zaten millet seçmiş  ama sen engellemişsin. Saadet Partisi bu seçimde bu engeli kaldıracak ve bazı illerde alacağı milletvekillikleriyle de barajı yerle bir edecektir.

‘BALYOZ DAVASI EN GÜZEL ÖRNEKTİR’

Balyoz davası AYM’ye bireysel başvuru açısından en güzel örnektir. Mahkemece tutuklu yargılanan generaller AYM’ye bireysel başvuruda bulunarak tutuksuz yargılanma kararı çıkardılar. Yani bu demektir ki bireysel başvuru hakkı vardır.

‘BU SEÇİM BARAJ YOK’

Bakın bu seçim baraj yok. Yapılan anketlerde Türkiye Geneli’nde seçim barajı olmasa oyunuzu kime verirsiniz sorunun cevabı olarak Saadet’e yüzde 18 oy çıkıyor. Kocaeli’nde de bu oranın üzerinde bir kişi SP’ye oy vermeye taraftar…

SP’nin yüzde 10’u geçebilmesi en muhtemel illerden biri de Kocaeli…

‘KOCAELİ BARAJI DELECEK’

Kesinlikle öyle… Barajı delecek olan il Kocaeli… O sebeple Kocaeli’lilerin oyu iki kat önemli. Gittiğimiz yerlerde bunu anlatıyoruz. Ben Kocaeli’nden en az bir vekil çıkaracağımızı ve bu milletvekilini alarak da tüm Türkiye’ye örnek olacağımıza inanıyorum.

Yaptığınız Baro ziyaretinde, Kocaeli Baro’su da baraj konusunda SP’ye destek olacağını açıkladı…

‘BARO’NUN DESTEĞİ MEŞRU OLDUĞUNUN İSPATIDIR’

Baro ziyaretinde ben yoktum. Avukat adaylarımızın olduğu bir kafile ile ziyaret edildi. Bu ziyaretimizde Kocaeli Barosu da bizim görüşlerimize paralel olarak, barajın antidemokratik bir uygulama olduğunu, kaldırılması gerektiğini söylediler. Kendilerinin bize destek olacaklarını söylemeleri bireysel başvurunun da meşru olduğunun ispatıdır. Göreceksiniz biz Kocaeli ve bir çok ilden milletvekili çıkacağız.

Konuyla ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise bu girişimin boşuna bir çaba olacağını ifade etti…

‘BAKAN IŞIK HUKUKÇU MU?’

AK Partililer aslında bu baraj yok algısının oluşmasından çok rahatsızlar. Bizim Genel Başkanımız Anayasa Profesörüdür… Mustafa Kamalak, mecliste güvenoyu alan hükümeti düşürerek, efsane Refah Yol hükümetini kuran adamdır. Hukuk alanında kendisi bir otoritedir. Bakan Işık’ın hukukla ilgili herhangi bir eğitimi var mıdır? O sebeple Bakan Işık’ın açıklamalarının hiçbir dayanağı yoktur. Bireysel başvuru hakkı diye bir şey var!

7 Haziran sonrasında 4 partinin meclise girdiği ve AK Parti’nin tek başına iktidar olamadığı bir meclis aritmetiği ortaya çıktı. Ancak bir hükümet kurulamayarak yeniden erken seçim kararı alındı.

Bu süreçte Saadet Partisi’nin hükümetin kurulmasına yönelik çokça çağrısı oldu. Neden bir hükümet çıkmadı?

‘SAADET PARTİSİ LAVOBOAÇTIR’

Çünkü meclis tıkanmıştır. Bu partilerle bir uzlaşmanın sağlanması zaten imkansızdı. Meclisin tıkanıklığı açamaması üzerine iş yeniden halka sormaya gelmiştir. Tıpkı bir lavobo tıkanıklığı gibidir. Lavobomuz tıkanınca ne yaparız? Gider bir lavobo aç alırız. Seçmen şu anda bir lavobo açacağı aramaktadır. 4 partili bir denklemde tıkanıklık vardır. Mecliste 5.partiye ihtiyaç vardır. Saadet Partisi’ne ihtiyaç vardır. Saadet Partisi meclisin lavoboaçıdır. Bazıları diyorlar ki bu sefer hükümeti kuracaklar. Yahu kursalardı şimdiye kadar kurarlardı. Madem kuracaklar seçimleri iptal edelim, kursunlar…  

13 yıllık tek başına iktidar sonrasında yitirilen bir koalisyon kültüründen, Milli Görüş geleneğinin temsilcisi partilerinse geçmişte farklı siyasi düşüncelerle bir araya gelebildiğini ve koalisyon konusunda tecrübeli olduğundan bahsedebilir miyiz?

‘SAADET PARTİSİ BİRLEŞTİRİR’

Kesinlikle geçmişte  Milli Görüş’ün partileri çok farklı siyasi partilerle bir araya gelip hükümet oldular. Rahmetli Ecevit ile, Tansu Çiller ile ortak hükümetler kuruldu ve başarılı bir yönetim anlayışı da sergilendi. Bu anlamda koalisyon kültürünü biliriz. Bugün bu partilerin aralarında oluşturdukları dil ve siyaset onların bir araya gelmesini imkansız kılıyor. Bir ötekileştirme politikası yapılıyor.  Saadet Partisi şayet mecliste olursa bu partileri de bir araya getirebilecek  bir anlayışı ortaya koyar.

7 Haziran sonrasında yaşanan terör olayları ve son olarak da Ankara’nın göbeğinde meydana gelen patlamada yitirdiğimiz 102 vatandaşımızın ardından vatandaşın önceliği de bir anda güvenlik ve huzurun sağlanması oldu. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

‘TERÖR DAĞLARI DÖVEREK BİTİRİLMEZ’

Annem bile kalabalık yerlere gitme oğlum diyor. Herkes tedirgin olmuş durumda… Bakın biz Refah Yol döneminde Güneydoğu’daki sorunu çözebilmek adına önce Çekiç Gücü bölgeden çıkarmıştık. Maalesef hala bölgede ajanlar cirit atıyor. Oradaki sorunu çözmek öyle dağları dövmekle falan olmaz. Bir dönem askeriyeye karşı operasyonlar yapıldı. Bir dönem emniyete yapıldı. Ve güvenlik güçlerimiz zayıfladı. Ortaya çıkan zaaflarımızı terör örgütleri kullandılar. Saadet Partisi meclise girdiğiden bu zaafları gidererek, yeniden güveni tasis edecektir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

‘KARAMÜRSELİ MECLİSE TAŞIMAK İSTİYORUM’

Karamürsel’den hiçbir siyasi parti milletvekili adayı göstermedi. Bir tek Saadet Partisi 2.sırasını bir Karamürselli’ye açtı. Karamürselimizi meclise taşımak istiyoruz. Bu anlamda tüm Kocaelilierden özellikle de Karamürsellilerden desteklerini bekliyorum. Hep birlikte barajı yıkıp geçeceğimize inanıyorum.  n Uygur METE

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑