Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Selahattin Demirtaş
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Kimsenin gölgesinde siyaset yapmıyorum’

29 Kasım’da gerçekleşecek İzmit İlçe Kongresinde yeniden başkan adayı olan mevcut ilçe başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “Kimsenin gölgesinde siyaset yapmıyorum” dedi

20 Kasım 2015 Saat: 14:50
‘Kimsenin gölgesinde siyaset yapmıyorum’
‘Kimsenin gölgesinde siyaset yapmıyorum’

29 Kasım’da gerçekleşecek olan İzmit ilçe kongresinde tekrardan ilçe başkanlığına aday olan mevcut İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ile ilçe binasında 1 Kasım seçimlerinden, olağanüstü kurultayın toplanması isteklerine, parti için muhalefetten, kendisine yönelik eleştirilere dair söyleşi gerçekleştirdik. Sorularımıza içten ve samimi bir tavırla cevap veren Küçükkaya kimsenin gölgesinde siyaset yapmadığının altını çizerek kongrede oy kullanacak delegelere şöyle seslendi, “Yaptığınız tüm çalışmalarda beni ya da arkadaşlarımdan birini yanınızda görmediyseniz bana oy vermeyin.”

‘VAHİM VE ELZEM BİR TABLO’

Söyleşimizin başında 1 Kasım seçim sonuçlarını değerlendiren İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “1 Kasım seçimlerine ciddi incelenmesi gereken bir durum var. Artan seçmen sayısına baktığınızda, MHP ve HDP’nin kaybettiği seçmen sayısının %92’si AKP’ye oy verdi. Bu durumda görüyor ki hemen hemen bütün organizasyonlar AKP lehine çalışmıştır. Yaşanan bütün olumsuzluklar AKP’’ye yaramıştır. Ülkenin başkentinde Cumhuriyet tarihinin en kanlı olayının yaşandığı bir ortamda dışarıya çıkamayan insanlarımız iktidara yönelmiştir. Halkı korku ile yöneten iktidarın reel koşullarda bırakın iktidar olmayı baraj altında kalması gerekirdi. Bunun yanında birbirlerini yok sayan, yolda birbirlerini gördüklerinde selam vermeyen Türk ve Kürt siyasetçilerinin ve seçmenin oylarını AKP’ye devşirmeleri çok vahim ve elzem bir tablodur. Böyle bir tabloda ülkenin batısında CHP’nin oylarının HDP’ye gittiği söylentileri bir yana ülkenin doğusunda yankılanan ‘Serok Ahmet’ söylemi yaşadığımız durumun özetidir” dedi

‘AHMET GİTSİN MEHMET GELSİN İLE OLMAZ’

1 Kasım erken genel seçimleri sonrasında parti içi muhalefettin tekrardan hortlaması ve olağanüstü kurultay talepleri konusunda sorduğumuz soruları da yanıtlayan Küçükkaya, “Ben, parti içinde muhalefete önem veren bir siyasetçiyim. Son kurultayın üstünden 3 buçuk sene geçti. Bu süreçte birçok olay yaşandı. Bizim en büyük sorunumuz sürecimizin çok uzun olmasıydı. Birçok arkadaşın eleştirisi de bu noktadaydı. Bugün böyle bir kurultay talebinde bulunmak çok mantıklı değil. Şuan mevcut iktidarı devirebilmek için kurultay delegelerinin kızgınlıklarından faydalanmak bana çok etik gelmiyor. Olağan kurultayda zaten her şey konuşulacak ve karar verilecektir. CHP zaten kurultay sürecindedir. Partinin başarısızlığı üzerinden siyaset değerlendirmesi yapılması çok doğru değildir. Ahmet’ler gitsin Mehmet’ler gelsin ile siyasette oy artmaz. Kimse kendi siyasal istikbali uğruna partinin oyu artmıyor demesin” diye konuştu.

‘SONUNDA KARŞIMA ADAY ÇIKARDILAR’

29 Kasım’da gerçekleşecek olan İzmit İlçe Kongresi’ne dair değerlendirmeler de bulunan ve karşısına çıkan adaylarla ilgili sorularımızı cevaplayan Küçükkaya,“Uzun zamandır parti içi muhalefetin bir aday arayışı vardı. Bizim ilçe yönetimimizin karşısına ilçe yönetimini düşürmek isteyenlerin bir aday arayışı olduğunu da herkes biliyordu. En sonunda bir aday gösterdiler. Ben, aday olan arkadaşlarıma başarılar diliyorum” dedi.

‘ADAY OLMAKTAN MUTLUYUM’

Karşısına çıkan adaylara başarılar dileyen ancak İzmit İlçe Başkanlığına yeniden aday olması ile ilgili de değerlendirmelerden kaçınmayan Küçükkaya, “Kendi açımızdan Türkiye’de genel merkezin verdiği kararla kongre sürecine giren ve ayakta kalmayı başaran ve örgüte yön vermeyi başarabilen, Haluk Levent’in verdiği konserle birçok eve kitap sokmaya başarabilen, Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhuna kuran tevhidi, berkin elvanın anısına lokma, Mevlana’yı anma gibi halkın değer yargılarına saygılı bir anlayışı gerçekleştiren, en büyük emekli toplantılarını organize edebilen, iktidara yürüyüş adı altında CHP’ye hizmet vermiş herhangi birisinin unutulmadığı hep beraber omuz omuza bu kampanyaya katılalım deyip mücadele eden bir örgütün ilçe başkanı adayı olmaktan dolayı onur duyuyorum” sözlerini kullandı.

‘YEMİNİM AYNI NOKTADA DURUYOR’

Gençlik yıllarından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi’nde mücadele verdiğini hatırlatan ve bu mücadeleyi sonunda kadar sürdüreceğini ifade eden Küçükkaya, “Ben, bu partinin 1996’lı yıllarda kapısından girdim.1999 seçimlerinde baraj altında kaldığımızda parti binasında hüngür hüngür ağlayan o hafta üniversiteye gidemeyen genç bir çocuktum. O gün ki yeminim bugün de aynı noktada duruyor. CHP’ye hizmet etmekten şartlar ne olursa olsun asla geri durmam. O yüzden bu partiye birçok alanda görevlerde bulundum. Arkadaşlarımın dediği gibi kısacası ben bu partinin Mehmetçiği olmaya devam edeceğim” dedi.

‘KİMSENİN GÖLGESİNDE SİYASET YAPMIYORUM’

Parti içinde kendisine yönelik eleştirileri de değerlendiren özellikle CHP Milletvekili Haydar Akar ve Eski İzmit İlçe Belediye Başkanı Sefa Sirmen’in gölgesinde kaldığı iddialarına da cevap veren Küçükkaya, “Parti içinde bu meseleler bitmez. Ben, 35 yaşında genç bir siyasetçiyim haliyle bana destek veren herkesi ‘gölgesine sığındığım’ noktasında yargılıyorlar. Ben bunlara kulak asmıyorum. Parti içindeki arkadaşlarım beni biliyor. Mehmet Ümit Küçükkaya kimsenin gölgesinde kalmaz, onun gölgesinde siyaset yapmaz. Bu eleştirileri de sadece laf olsun diye yapan arkadaşlara bir şey diyemem. Bu işi çok uzatmanın bir anlamı yok” dedi.

‘YENİDEN SEÇİLİRSEM…’

29 Kasım’da yapılacak olan İzmit İlçe Kongresinde ilçe yönetimleri ile beraber toplam 415 delegenin oy kullanacağını söyleyen Küçükkaya yeniden İlçe Başkanı olarak seçildiği takdirde yapacağı projeleri anlattı. Küçükkaya, “Ben tekrar ilçe başkanı seçildiğimde Genel Merkez’e partililerimizin çalışmaları konusunda raporlar sunacağız. Partiler hakkında aktif-pasif bilgilendirmelerde bulunacağız ve bütün seçimlerimiz ve çalışmalarımızda seçme-seçilme kriterlerini buna göre belirleyeceğiz” dedi.

‘BEKİRPAŞA’DA KOORDİNASYON MERKEZİ’

Seçildiği takdirde 4-2-1 yıllık çalışma programlarının oluşturulacağını söyleyen Küçükkaya, “Yeniden başkan seçildiğimde parti içinde 4 yıllık 2 yıllık ve 1 yıllık çalışma programları oluşturacağız. Bekirpaşa bölgemizde bir koordinasyon merkezi kuracağız ve stratejik planlama toplantıları gerçekleştireceğiz” dedi.

‘PARTİ BİNASI HERKESE AÇIK OLACAK’

Küçükkaya kongre’den yeniden başkan olarak çıktığı takdirde parti binasının herkes açık olacağını belirterek, “Ben yeniden İzmit İlçe Başkanlığının başına geldiğimde şuan da olduğu gibi parti binamız gencinden yaşlısına, 7’den 77’ye herkese açık olacak. Ve her zaman olduğu gibi parti içinde alacağım tek sıfat ‘CHP’nin Mehmetçiği’ olacak” sözlerini kullandı.

‘BİZİ GÖRMEDİYSENİZ BANA OY VERMEYİN’

Söyleşimizin sonunda 29 Kasım’da gerçekleşecek olan Kongre’de oy kullanacak olan delegelere seslenen Küçükkaya, “Hiçbir delegenin bana oy vermesi gibi bir mecburiyeti yok. Ama delegem sakin ve huzurlu bir şekilde şunu düşünmeli. Eğer delegem bir kadınsa ve kadın kollarımızda görev yapıyorsa yaptığı tüm çalışmalarda etrafında, sağında, solunda ben ve arkadaşlarımdan kimseyi görmediyse bana oy vermesin. Eğer delegem bir genç ise ve gençlik kollarında aktif çalışıyorsa  bayrak asma, broşür dağıtma gibi çalışmalarda ben ve arkadaşlarımdan kimseyi görmediyse bana oy vermesin. Eğer delegem bir mahalle temsilcisi ise ve mahalle de yaptığı toplantılarda, çalışmalarda ben ve arkadaşlarımdan kimse yoksa yanında bana oy vermesin” dedi.

‘ADAYLIKTAN VAZGEÇERİM’

1999 seçimlerinden bu yana Cumhuriyet Halk Partisi’nde aktif olarak her alanda çalıştığını ifade eden Küçkkaya, “1999 seçim kampanyasından itibaren Mehmet ümit Küçükkaya alanda yoktu diyebilecek tek bir partili dahi olsa ben ilçe başkanlığı adaylığından vazgeçerim. Lafın kısası CHP’de emek denildiğinde akla ilk gelecek isimlerden birisiyim. Hayata bir işçi çocuğu olarak hep sol pencereden baktım. Karl Marx’ın “Emek en yüce değerdir” sözü şiyar aldığım bir sözdür. CHP’ye emek vermiş delegasyonun da bu söze özel bir ilgi gösterdiğini adım gibi biliyorum. Ben tekrardan kongremizin hayırlı olmasını diliyorum tüm aday arkadaşlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

n Bilal ÇIĞRIM

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑