Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Selahattin Demirtaş
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Vatandaş: Dokunulmazlık kalksın

TBMM’de bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması teklifinin kabul edilmesi ile ilgili İzmitli vatandaşlarımız da dokunulmazlıkların kesinlikle kaldırılmasından yana

3 Mayıs 2016 Saat: 17:10
Vatandaş: Dokunulmazlık kalksın
Vatandaş: Dokunulmazlık kalksın

Hakkında dosya bulunan milletvekillerini kapsayan dokunulmazlık teklifi geçtiğimiz gün TBMM Anayasa Komisyonu tarafından kabul edildi. Dokunulmazlık teklifinin görüşüldüğü toplantıda AK Parti, CHP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla teklif kabul edilirken HDP milletvekilleri bu teklife sıcak bakmadı.

VATANDAŞ TEREDDÜT ETMEDİ

HDP’nin bu teklifi kabul etmemesiyle birlikte mecliste tekmeler, yumruklar konuşmaya başladı. Gelmiş geçmiş en ağır kavgaya şahit olduğumuz söz konusu dokunulmazlık teklifini biz de gazetemiz olarak vatandaşımıza sorduk. İzmitli vatandaşımız da tereddüt etmeden dokunulmazlığın kaldırılmasını ve herkesin yargı önüne çıkmasını istedi. İşte röportajımız:

AD: Abdulkadir

SOYAD: Tarcan

YAŞ: 20

MESLEK: Satış Sorumlusu

‘SUÇU ÖRTBAS EDEMEYECEKLER’

Dokunulmazlığın kalkması lazım. dokunulmazlık yüzünden yaptıkları işleri örtbas edebiliyorlar. Kalkarsa suçları azalabilir. Örtbas etme durumları ortadan kalkabilir. Dokunulmazlık kalkarsa meclisteki kavgaya polis de müdahale edebilir diye düşünüyorum. Milletin vekillerine yakışmayan bir hareket. CHP’nin de bence sonradan cayma gibi bir durumu olabilir. Çünkü parti ikiye ayrılmış durumda. Kılıçdaroğlu’nu da zaten kendi içlerinde istemeyenler var. Genel bir kararları, bir birlikte hareket etme gibi durumları yok. 

 

AD: Burak

SOYAD: Okumuş

YAŞ: 36

MESLEK: Esnaf

‘HEPSİ AKP’NİN OYUNU’

Kesinlikle ortadan kalksın istiyoruz. HDP’nin tabi ki işine gelmez. Bu sadece HDP’nin de suçu değil. Eğer suçlu arıyorsak AKP’ye bakmalıyız. AKP, kendisinin bastonu olan MHP ile birlikte HDP’nin 82 milletvekili çıkarmasına neden oldular. Bu 82 vekile sinirlenen, tahammül edemeyen de yine AKP. Bunların hepsi AKP’nin oyunu. Millet artık kime inanacağını şaşırdı. Allah hepsini bildiği gibi yapsın. Şu mübarek günlerimizde şehit sayımız 500’ü geçti. Bunlar gündemi değiştirmeye yönelik. Kendi sınır güvenliğimizi almadan yaşadığımız sorunlara bakın. Önce güvenlik sonra anayasal işlemlere bakılsın. Yaşananların tüm sorumlusu da AKP’dir. Ülke Suriyelilerle doldu. Önümüzdeki yıllarda onlara da vatandaşlık verilme gibi bir durum çıkarsa vay halimize. 

 

AD: Cihat

SOYAD: Koçak

YAŞ: 21

MESLEK: Üniversite Öğrencisi

‘BİZİM YOKSA ONLARIN DA OLMASIN’

Mantıklı bir yaptırım olmuş. Çoğu bakan ya da milletvekili fark etmez, dokunulmazlık hakkına sahip olanların geçmişte yapmamaları gereken şeyleri yaptıklarına şahit olduk. Dokunulmazlık kaldırıldıktan sonra daha mantıklı adım atabilecekler. Bu yüzden kaldırılması taraftarıyım. Sonuçta bizim temsilcilerimiz. Bizim dokunulmazlık hakkımız nasıl yoksa onların da olmaması gerekiyor. Milletimiz de kavgacı millet. Bu halkın içindeki kavganın, sürtüşmenin asıl sebebi başımızdakilerden kaynaklı. Ülkede insanlar kan ağlıyor. Düştüğümüz durumlara bakın.

 

AD: Tarık

SOYAD: Kaya

YAŞ: 21

MESLEK: Sanatçı

‘O KAVGALARI TÜRKİYE’YE YAKIŞTIRIYORUM’

Dokunulmazlığın kaldırılmasıyla onlar da istediklerini yapamayacaklar. Hiçbir partiyi sevmiyorum, savunmuyorum. Hiçbirine güven yok. Yeni partilere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. CHP ile ilgili olarak bir kestirme yapamıyorum, bakalım içlerinde fire verecek olanlar var mı? Önce yaşamamız lazım. Gündemde terör olayları, canlı bombalar, şehit haberleri var aslında. Ülke gündemi dokunulmazlık gibi yeni anayasa gibi durumlarla sürekli değiştiriliyor. 1980’lerden beri başımıza gelmeyen kalmadı. Acıdan zevk alıyoruz. Meclisteki kavgalara da alıştık. Ben Türkiye’ye bu görüntüleri yakıştırıyorum. Okumayan, kendini eğitmeyen insanlar var o mecliste. Genç nesli yetiştirmeye çalışanlar, kendilerini yetiştirme konusunda hiçbir şey yapmıyorlar.

 

AD: Müzeyyen

SOYAD: Gülsoy

YAŞ: 27

MESLEK: Terzi

‘KESİNLİKLE KALDIRILMALI’

Dokunulmazlık kesinlikle kaldırılmalı. Yolsuzluk, hırsızlık yapanların hepsinin yargılanmasını istiyorum. Benim çocuğumun hakkını yiyenlerin yanına kalmasın. Dokunulmazlıkla serbest bırakıldılar. Artık buna dur demeliyiz. Çözüm Süreci’nden sonra da her yere bomba yerleştirdiler. Her yer patlıyor artık. Ülkenin durumu içler acısı. Çocuklarımızın geleceğini düşünüyoruz. Onları o koltuklara biz oturttuk. Milleti temsil ediyorlar. Tabi ki suçu olan yargılansın, hiçbir şey kapalı kapılar ardında kalmasın. Bunu da kavgayla gürültüyle değil, akılla demokrasiyle çözmeye çalışmalılar diye düşünüyorum.

 

 

AD: Remzi

SOYAD: Arslan

YAŞ: 57

MESLEK: İşçi Emeklisi

‘ETTİKLERİ YEMİNİN ARKASINDA DURSUNLAR’

Dokunulmazlık teklifi kabul edilsin. Dokunulmazlık sadece bir partiye yönelik değil, hepsini ilgilendirsin. Yemin edip de bu yeminin arkasında durmayan kim varsa bunun hesabını versin. Bu MHP için de AK Parti için de CHP için de geçerli. Namus, şeref göz ardı ediliyorsa yetimin hakkına giriliyorsa hepsi çıksın yargı önünde hesap versin. CHP ve HDP diğer partilere oranla birbirine biraz daha yakın. CHP içinde dokunulmazlığın kaldırılması teklifine hayır diyenler çıkarsa kendi zihniyetini ortaya koymuş olurlar. Bu ortadaki kavgalar olsun, Kılıçdaroğlu’nun bir milletvekiline çirkin sözler sarf etmesi falan bunlar Meclise yakışmıyor. Cumhurbaşkanı da bazen makamına yakışmayan sözler kullanabiliyor.

 

AD: Zeki

SOYAD: Köroğlu

YAŞ: 22

MESLEK: Serbest Meslek

‘AK PARTİ HER TÜRLÜ YIRTAR’

Dokunulmazlıkları ortadan kalksın. Suçlu gezerken suçsuz yatan çok. Adalet zaten doğru düzgün işlemiyor. HDP’nin bu teklifi kabul etmemesi de kendisine göre normal. Başlarına gelecekleri düşünüyorlar çünkü. AK Parti de dokunulmazlıktan her türlü yırtar. Yine örtbas ederler. Onların açısından da sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Adalet de yargı da onların elinde zaten. Kimin elinde suçlu çoksa o kabul etmez. Bütün partilerden muhtemelen çıkacaktır da. Okumuş adamın orada o duruma düşmesi çok yanlış. Milletin gözü önünde bunu yapmaları vatandaşa kötü örnek olur.

 

 

AD: Selahattin

SOYAD: Pancarcı

YAŞ: 58

MESLEK: Sınıf Öğretmeni

‘KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI OLMALI’

Dokunulmazlıklar kalksın tabi ki ama kürsü dokunulmazlığı olmalı, yani bütün milletvekilleri kendi görüşünü, düşüncelerini özgürce paylaşabilmeli. Kürsüde konuştukları ile ilgili yargılanmamalılar. Fikirleri yargılanmamalı. Diğer suçlar ortaya çıkarsa herhangi bir suç işlemişlerse yargılansınlar. Bu konuda hiçbir parti için ayrım yapmıyoruz. Kavgaya, gürültüye de hiç gerek yok. Bizi temsil ediyorlar. Bir kalemde halledilebilecek durumlar bunlar. Ülke içinde kavgalar varken mecliste bari olmasın.

 

AD: Aysu

SOYAD: Akçakoca

YAŞ: 18

MESLEK: Lise Öğrencisi

‘RAHATÇA SUÇ İŞLEYEMEYECEKLER’

Dokunulmazlık kabul edilsin, çünkü başımızda olan hükümet milletin parasını yiyor. Bizim milletimiz saf. İlk başta göz boyadılar. Dini kullanarak, İslam’ı öne sürerek milletin oyunu aldılar. Ayakkabı kutularını doldurdular. Dokunulmazlık kalkarsa en azından biraz daha durulurlar. HDP’ye gelince o kadar şehit verdik, veriyoruz. Teröristle aynı masaya oturuyorlar. Kürt devleti kurmak ülkeyi bölmek istiyorlar. Dokunulmazlığın kalkmasıyla en azından elini kolunu sallaya sallaya suç işleyemeyecekler. Muhalefet hükümetin yanlışlarını hakkını vererek ortaya koyamıyor. Dokunulmazlığın kalkmasıyla da AK Parti’nin bu işten yine sıyıracağını düşünüyorum.

 

AD: Esra

SOYAD: Gerekmen

YAŞ: 18

MESLEK: Lise Öğrencisi

‘HDP BANA GÖRE YEM’

Dokunulmazlık kalksa bile AK Parti yolsuzluğa devam eder. Yargıya bile müdahale var. İçlerinde dosyalarına baktığımızda en kabarık AK Parti’den çıkar. Bu yasanın öne sürülmesi de yine halkın gözünü boyamak için. Aslında millete ‘Biz korkmuyoruz’ mesajını vermek istiyorlar. Dosyaları çoktan yok etmişlerdir diye düşünüyorum. HDP kabul etmemiş. Aslında o da yemdir. Çünkü hepsi aynı suçları işliyor. Sadece onu öne attılar diye düşünüyorum. Biz şimdi 18 olduk. Artık önümüzdeki seçimde oy vereceğiz. Kime oy vereceğimizi, kime güveneceğiz bilmiyoruz. Dokunulmazlığın kalkması bu açıdan da iyi olacaktır.

 

 

AD: Bahtiyar

SOYAD: Şişman

YAŞ: 48

MESLEK: Taksici

‘HERKES EKTİĞİNİ BİÇSİN’

Dokunulmazlık kaldırılsın. Herkes ektiğini biçsin. Suçu olan yargılansın. Suçu olmayan da ortaya çıksın. Temiz dürüst olanlar su yüzüne çıksın ki görelim. Herkes cezasını çeksin. CHP’nin tabanının fire vermeyeceğini biliyorum. Sonradan fire verenler çıkarsa da kendi rengini belli etmiş olurlar. AK Parti’nin terörü sonuna kadar götüreceğine inanıyorum. Bir sonuç alacaktır. Meclisteki kavga da kesinlikle yanlış. Milletin temsilcilerinin kaba kuvvete başvurmaları doğru değil. Tekmelere, yumruklara hiç gerek yok.

 

AD: Sedat

SOYAD: Söyle

YAŞ: 57

MESLEK: Emekli

‘YARASI OLAN GOCUNUR’

Türk milleti için iyi olur. Yolsuzluklarla mücadele ediyoruz. Bir türlü önüne geçemiyoruz. Bir vatandaşın herhangi bir durumunda hemen üstüne gidilebiliyorsa bir vekilin de üstüne gidilmeli. Tüm vekiller için geçerli olursa çok güzel olur. Herkes milletin önünde hesap versin. Suçlar gün yüzüne çıksın. Vatandaş da bir rahat etsin artık. Madem yemin ettiler bu yeminin arkasında dursunlar. İstiyoruz ki hepsi kabul etsin. Bir insanın yarası varsa gocunur. O kavganın içinde biz de varmışız gibi görünüyor.  Sonuçta biz çıkardık onları o meclise. Türk milleti onları kavga etmeye göndermedi. Çağdaş bir şekilde anlaşsınlar. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑