Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Selahattin Demirtaş
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Suriyeliler Türk vatandaşı olsun mu?

8 Temmuz 2016 Saat: 09:49
Suriyeliler Türk vatandaşı olsun mu?
Suriyeliler Türk vatandaşı olsun mu?

Ülkemize sığınan yaklaşık 2 milyon Suriyeliye Türk vatandaşlığı hakkının verilmesi konusunu İzmitlilere sorduk. Çoğunun konu ile ilgisi kafası karışık ancak herkes yetkililerin önce kendi vatandaşlarını düşünmesi konusunda hemfikir.

Suriye'de yaşanan iç savaş sonunda Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan Suriyeliler yıllardır ülkemizde zorlu yaşam mücadelesi veriyor. Ülkemize geldikleri ilk yıllarda devlet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre savaşın sona ermesinin ardından ülkelerine geri gönderilecekti. Ancak son dönemlerde yapılan açıklamalar, Suriye'deki savaşın hala devam etmesi gibi nedenlerden dolayı ülkemizde yaşayan Suriyelilere vatandaşlara Türk vatandaşı kimliği verilip verilmemesi konusu kamuoyu gündemini oldukça meşgul etmekte.

ZORLU YAŞAM KOŞULLARI

Yaklaşık 2 milyon Suriyeli vatandaşın savaş sonrasında ülkemize göç ettiği tahmin edilirken ülkenin değişik illerinde yaşayan Suriyeliler zorlu yaşam koşulları ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Ancak her köşe başında dilencilik yapan, kentin muhtelif yerlerinde kendi imkanları ile yerleşim yeri kuran veya devlet tarafından kendilerine verilen yerlerde yaşamak zorunda kalan Suriyelilere şimdilerde vatandaşlık hakkı verilmesi konuşuluyor. Kentimizde azımsanmayacak bir sayıya ulaşan Suriyeli nüfusu gün geçtikçe artıyor.

VATANDAŞLARIN KAFASI KARIŞIK

Suriyelilere vatandaşlık hakkının verilip verilmemesi konusunda vatandaşlarında kafası oldukça karışık. Yapılan araştırmalara vatandaşların çoğu ülkelerini terk edip ülkemize sığınan Suriyelilere vatandaşlık hakkının verilmesini doğru bulmazken bir kısım vatandaş ise zorlu yaşam koşullarında yaşayan Suriyelilerle empati yapmak gerektiğini vurguluyor. Özellikle ekonomik sebeplerden dolayı Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilmemesi gerektiğini savunan vatandaşlar hükümet yetkililerinin öncelikli olarak kendi vatandaşlarının yaşam koşullarını düşünmeleri gerektiğini savunuyor.

Çağdaş Kocaeli olarak İzmitli vatandaşlarla yaptığımız röportajımız şöyle;

'ÖNCE BİZİ DÜŞÜNSÜNLER'

Dilayla Kılıç (18) Öğrenci: Bana göre Suriyelilere vatandaşlık hakkının verilmesi yanlış. Evet, onlar bir savaştan kaçıp ülkemize sığınan insanlar ancak durum böyle diye vatandaşlık hakkının verilmesi doğru değil. Yaşam koşulları daha iyileştirilebilir bence. Diğer taraftan bana göre yetkililer önce kendi vatandaşlarını düşünmeli.

'DOĞRU BULMUYORUM'

Hülya Yıldırım (43) Siyasetçi: Bu toprakları vatan kılan ecdadımızın mirası, kendi vatanına hayrı dokunmamış hainlerin ve hayırsızların sığınma yeri olamaz. Çünkü Türk Milleti'nin kendisinden başka dostu yoktur. Bu sebeple ülkemizde yaşayan Suriyelilere vatandaşlık hakkının verilmesini doğru bulmuyorum.

'KESİNLİKLE VERİLMEMELİ'

Rabia Özoğlu (18) Öğrenci: Bence kesinlikle verilmemeli. Çünkü önce kendi vatandaşlarımızı düşünmeleri gerekiyor. Ülkemizde maddi durumu iyi olmayan ve Suriyelilerden çok daha beter durumda yaşayan insanlarımız var. Öncelikle onların durumlarını düzeltmek gerekiyor. Buraya sığınmak zorunda kalan Suriyelilere vatandaşlık hakkının verilmesinin doğru olduğunu düşünmüyorum.

'BENCE VERİLMELİ'

Uğur Yılmaz (24) İşçi: Ben vatandaşlık hakkının verilmesinden yanayım.Çükü savaş sonrasında buraya göç etmek zorunda kalan Suriyeliler ülkemizde çok düşük ücretlere çalıştırılıyor. 30-40 TL ile her türlü işi yapıyorlar. Bu durum başta asgari ücretle evine ekmek götürmek isteyen kendi vatandaşlarımızı etkiliyor. Bence onlar Türk vatandaşı olsun ve aynı koşullarda yaşam mücadelesi versin.

'ONLARA VERİLİRSE BEN ÇIKARIM'

Batuhan Coşkundeniz (18) Öğrenci: Kesinlikle verilmesin. Savaşın kötü ve çirkin yüzünü 20 yaşına gelmeden öğrendik. Ne olduğunu biliyoruz. Ancak Suriyeliler sayesinde savaştan kaçtıktan sonra nelere yaşandığını biliyoruz.Onlara vatandaşlık hakkı vermek bana göre ihanettir. Ben açıkça söylüyorum. Onlar Türk vatandaşı olursa ben vatandaşlıktan çıkarım.

'SAVUNMUYORUM'

Ayşe Siyasaltürk (41) Ev Hanımı: Ben Suriyelilere vatandaşlık hakkının verilmesini savunmuyorum. Doğru değil. Çünkü hükümet ve devletin kendisi önce kendi vatandaşlarını düşünmek zorunda. Onlara vatandaşlık hakkının verilmesi demek bizim sahip olduğumuz tüm haklara sahip olmaları demek. Zaten ekonomik açıdan beter bir durumda olduğumuz aşikar. Birde Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilirse bu toprakların gerçek sahipleri kendi topraklarında ekmek yiyemeyecek duruma gelecek.

'DOĞRU BİR KARAR DEĞİL'

Kenan Yıldırım (21) İşçi: Ben verilmesi taraftarı değilim. Uygulanmak istenen politikayıda savunmuyorum. Onlar kendi ülkelerinden kaçacak burada bizim ülkemizde yaşayacak ve hükümet onlara vatandaşlık hakkı verecek. Benim açımdan bu kabul edilebilir bir durum değil. Önce bizim yaşam koşullarımız düzelmeli. Onlarla biz aynı statüde değerlendirildiğimiz taktirde ben bugün alacağım maaşın çok daha altında maaş alabilir yada işsiz kalabilirim. Bu yüzden Suriyelilere vatandaşlık verilmemeli.

'SAVAŞIN ORTASINA ATAMAYIZ'

Yunus Salhan (21) Öğrenci: Aslında bana göre verilmemesinde herhangi bir durum yok. Çünkü onlar bir savaştan kaçtılar ve istemeden bizim ülkemizde yaşamak zorunda kaldılar. Ülkemize sığındılar. Suriye'deki savaşın ne zaman biteceğini bilmiyoruz. Bizim ülkemizde bir savaş olsa ve başka ülkelere sığınmak zorunda kalsak aynı şey bizim başımıza gelse ne olur diye düşünmek lazım bence. Empati yapmak lazım o açıdan. Bu sebeple ben onlara vatandaşlık hakkının verilmesinde bir abes görmüyorum.

'KAOS ÇIKARMAK İSTİYORLAR'

Sabri Ocak (19) Öğrenci: Dünyada var olan emperyalist güçlerin hepsi kendi düzenleri için kaos ve kargaşa isterler. Bu yüzden güçlü devletlerin ülkemizde yaşanabilecek olası birkaos için bu gibi durumları ortaya atarak ülkemizde bir kaos yaratmak istediklerini düşünüyorum.  Ülkemizde yaşanan ekonomik buhranın daha da çoğalmaması için Suriyelilere vatandaşlık hakkının verilmesi yanlış olur. Ancak benim açımdan bakıldığında onların vatandaş olması yada olmaması çok bir şey değiştirmez. Ben sadece ülkenin hayrına olacağını sanmıyorum.

'BİZLERİ DE DÜŞÜNSÜNLER'

Muhammet Ali Çevik (24) Öğrenci: Suriye'den gelip ülkemize sığınan vatandaşlar nereden bakarsan bak 'ucuz emek, ucuz iş gücü' anlamı geliyor. Sırf bu sebep nedeniyle vatandaşlık verilmek isteniyor bence. Bu durum dünyanın kuruluşundan beri yada var olan savaşların ve sonrasında yaşanılanlar için hep aynı şekilde gelişti.  Bu açıdan ben onların vatandaş olmalarından yada olmamalarından rahatsız değilim. Sadece kendi vatandaşlarımız düşünerek bazı adımlar atılmalı diye düşünüyorum.

'PLANLAMA YAPILMALI'

Anıl Türk (21) Öğrenci: Ben ülkemizde yaşayan insanların Türk vatandaşlığına geçmesi hususunda herhangi bir yanlış görmüyorum. Çünkü ben dünya üzerinde yaşayan tüm insanların eşit olduğuna inanıyorum. Kendi ülkelerinden kaçmış ve ülkemize sığınmak zorunda kalan insanlarında bizimle beraber eşit koşullarda yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Ancak hal böyle iken ekonomik açıdan ülkemizin sıkıntı yaşayacağı açık. Bu açıdan hükümetin yada devletin planlama yapması şart.

'HERKES VATANDAŞ OLMASIN'

Nejat Durmuş (45) İşletmeci: Ben kendi açımdan ülkemize sığınan tüm Suriyelilerin vatandaşlığa alınması gerektiğini düşünmüyorum. Bana göre gerçekten çalışan, bu ülkeye ihanet etmeyen, ülkemize katkı sağlayabilecek, üretimde, sanatta, sporda bizlere yararlı olacak kişiler seçilerek vatandaş yapılabilir. Onun ötesine ülkemize sığınan tüm Suriyelilerin vatandaş olarak kabul edilmesini doğru bulmuyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑