Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Selahattin Demirtaş
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

İzmitliler İsrail ve Rusya için ne diyor?

İsrail ve Rusya ile olan ilişkilerin olumlu yönde ilerleyişi ekonomik açıdan olumlu karşılansa da vatandaşlar Türkiye'nin uluslararası alanda hükümetin ise içerde itibar kaybettiğini savunuyor

9 Temmuz 2016 Saat: 10:00
İzmitliler İsrail ve Rusya için ne diyor?
İzmitliler İsrail ve Rusya için ne diyor?

Son dönemde Türkiye'nin gündeminden düşmeyen Türkiye ile İsrail arasındaki Mavi Marmara anlaşmasını ve Türkiye'nin Rusya ile olan ilişkilerin olumlu yönde ilerleyişini İzmitli vatandaşlara sorduk. Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren vatandaşlar yaşanan gelişmelerden sonra hükümete olan güvenlerinin azaldığını ve Türkiye’nin uluslararası alanda itibar kaybına uğradığını düşünüyor.

TURİZMDE SON 30 YILIN EN KÖTÜ DÖNEMİ

Bilindiği gibi 2010 yılında İHH tarafından Türkiye'den Gazze'ye gönderilmek üzere yola çıkan yardım gemisine İsrail tarafından saldırı düzenlenmiş yapılan saldırı sonucunda da çoğu İHH yetkilisi olmak üzere çok sayıda gemi mürettebatı hayatını kaybetmişti. Dönemin Başbakan'ı Recep Tayyip Erdoğan o dönemde yaptığı açıklamalarda İsrail ile ilişkilerin sona erdiğini iki ülke arasındaki ilişkilerin kesin olarak koptuğunu dile getirmişti. Öte yandan geçtiğimiz yıl içinde Türkiye tarafından bir Rus uçağının düşürülmesi de Türkiye ile Rusya ilişkilerini olumsuz yönde etkilemiş yaşanan olay sonrasında Türkiye'nin Turizm ekonomisi son 30 yılın en kötü dönemini geçirmek zorunda kalmıştı.

‘TÜRKİYE İTİBAR KAYBETTİ’

Türkiye'nin hem İsrail ile hem de Rusya ile olan ilişkilerini son dönemde düzeltmeye çalışması ve hükümet kanadından yapılan açıklamaları dün İzmitlilere sorduk. Vatandaşlar iki ülke arasındaki gerilimlerin sona ermiş olmasından memnun. Ancak hükümete olan güvenlerinin azaldığını dile getiren İzmitliler Türkiye'nin uluslararası alanda itibar kaybettiği düşünülüyor. n Bilal ÇIĞRIM

Çağdaş Kocaeli Gazetesine konuşan vatandaşlar şunları söyledi;

'OLUMLU BAKMIYORUM'

Davut Cömert- 58 -Emekli: İsrail ile anlaşılmasına olumlu bakmıyorum. Mavi Marmara olayında İsrail’e ağır hakaretler ederek muhafazakâr kesimden oy devşirenler şimdi sözlerinden döndüler. Başbakanlık döneminde 'Ben görevde olduğum sürece İsrail’le ilişkiler bitmiştir' diyen Recep Tayyip Erdoğan şimdi ne oldu da 'Mavi Marmara'yı gönderirken bana mı sordunuz' diyebiliyor merak ediyorum. Diğer yandan Rusya ile yaşanan gerginlik bence gereksizdi. Özür meselesi de ekonomik sebepledir.

'HERŞEY GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK İÇİNDİ'

Erkin Akbaş- 45 -Organizatör: Cumhurbaşkanı Türkiye'nin gündemini değiştirmek için elinden geleni yapıyor. İsrail’le ilişkilerin gerginleştiği dönemde herkese gaz verdiler. O zaman üst seviyeden çıkış yapanlar şimdi özür dileme noktasına geldiler. Bana göre bu hükümetle yola devam edildiği sürece Türkiye uluslararası alanda rezil olmaya mahkûmdur.

'DAHA İYİ DÜŞÜNÜLMELİ'

Nida Çopur- 22- İşletmeci: Ben komşu ülkelerimizle düşman olmaktansa dost olmamızın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ancak yaşanan olaylar sonrasında Türkiye'nin özür noktasına kadar gelmesi ülkemizi uluslararası alanda itibarsızlaştırdı görüşündeyim. Ekonomik açıdan bakıldığında ilişkilerin normalleştirilmesi ebetteki güzel ancak artık bir adım atılırken daha dikkatli davranılmalı ve aradan zaman geçtikten sonra yine özür noktasına gelinmemeli bence.

'DOST OLMAK DAHA İYİDİR'

Ersin Akyüz- 18 -Öğrenci: Rusya ile İsrail dünyanın önemli güçleri arasında. Bence ilişkilerin düzeltilmiş olması olumlu bir gelişme. Öte yandan ekonomik açıdan da Türkiye'nin faydasına olduğunu düşünüyorum. Düşman olmaktansa dost olmak her zaman daha iyidir. Bu açıdan hem Rusya ile hem de İsrail’le ilişkilerin düzeltilmesi sevindirici.

'PRESTİJ KAYBEDİLDİ'

İsmail Kocatürk- 33 -Öğretmen:  Bence Türkiye-Rusya ve İsrail kendi çıkarlarını gözeterek hareket ettiler ve bugün konuştuğumuz anlaşma ve özür meselesi kamuoyunun gündemine oturdu. 3 ülkenin de menfaati olmasaydı bugün bunları konuşuyor olmazdık. Ekonomik boyutlu düşündüğümüzde ülkemiz açısından ilişkilerin normalleşmesi sevindirici. Ancak geniş çerçeveden bakıldığında Türkiye'nin prestij kaybettiği aşikar.

'DOĞRU DEĞİL'

Mert Bekçi- 23 -Öğrenci: Ben açıkçası yaşanan tüm bu olayların Türkiye'nin ekonomik açıdan zarara uğradığından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanı'nın tutumu ve söylemleri de beni çok memnun etmiyor açıkçası. Politik açıdan ne kadar doğrudur, perde arkasında neler var bilemem. Ancak yürütülen siyasetin doğru olduğunu düşünmüyorum.

'NE OLACAK BELİRSİZ'

Ece Özcan- 16 -Öğrenci: Bence herkes görevini yapmalı. Bugün devletin yada hükümetin yürüttüğü siyaset Türkiye için önümüzdeki dönemde neler getirir bilinmez. Bugün görünen o ki ülkeler arasında yaşanan çıkar çatışması önce sürtüşmeye ardından zorunlu olarak ilişkilerin düzeltilmesi noktasına gelmiştir. Dilerim bir daha aynı şeyler yaşanmaz.

'STRATEJİK ANLAŞMA'

Mustafa Tekoğlu- 62 -Emekli: İsrail’le Türkiye arasında yaşanan olayı değerlendirmek gerekirse bana kalırsa İHH ile devletin arasını açmak istiyorlar. Bugün bütün suçun İHH'ya yüklemekte çok yanlıştır. Ayrınca İsrail’le yapılan anlaşma bir dostluk anlaşması değil bir strateji anlaşmasıdır. Bu anlaşma bence iki ülkenin de menfaatinedir. Rusya ile yakınlaşmamızda bence olumlu bir gelişmedir. Ekonomi bundan sonra biraz daha canlanacak gibi görünüyor. Komşularımızla düşman olmamamız gerekiyor.

'EKONOMİK ÇIKARLAR'

Anar Asadov- 27 -Sosyal Medya Uzmanı: Bana kalırsa yaşanana tüm olayların temelinde ekonomi vardır. Rusya ile Türkiye ilişkileri zaten düzelmeye mahkûmdu. Çünkü Rusya'nın sebze meyve pazarının yüzde 40'na Türkiye bakıyor. Rusya'dan da Türkiye'ye turist geliyor. Yani ilişkiler zaten düzelecekti. Mavi Marmara olayında ise bence suçlu olan İsrail değil Mavi Marmara’yı oraya gönderenlerdir.

'DÜŞÜNÜLMEDEN YAPILDI'

Ersin Albayrak- 65 -Emekli: Türkiye'nin dış siyaseti zaten zikzaklarla dolu. Geldiğimiz nokta tıkanma noktasıdır. Etrafımızda bulunan tüm ülkelerimizle kavgalı durumdayız. Geçtiğimiz dönemde hükümet bütün yükü dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun üstüne yıkmıştı. Şimdi ise U dönüşü yaptılar. Rusya meselesine baktığınızda bir kaşıkta fırtına kopardılar ama gelinen noktada yine U dönüşüm yaptılar. İsrail’le ekonomiyi düşünmeden kavga edildi ama şimdi özür dilemek zorunda kaldılar.

'İSRAİL ZATEN DOSTUYDU'

Bahattin Öztürk- 45 -Mühendis: Düşmanlarla barış olur dostlarla barış olmaz. İsrail zaten eskiden beri Erdoğan'ın dostuydu. Erdoğan'ın bugün dostum dediği yarın düşman adayıdır.

'TABANDA KARŞILIĞI YOK'

Serkan Salış- 35 -Aşçı: Ben yürütülen siyaseti maalesef beğenmiyorum. Yapılan o kadar çok yanlış var ki hangisini dile getireceğimizi bilmiyoruz. Bugün İsrail’le olan anlaşma AKP tabanından bile tepki alıyor. Çünkü tutarsız davranıyorlar. Bu tutarsızlığın tabanda karşılığı yok bence. Dilerim daha iyi bir siyaset yürütülür.

'DOĞRU ADIMLAR'

İlker Akşit- 32 -İşletmeci: İsrail ve Rusya ile olan yakınlaşmayı doğru adımlar olarak görüyorum. Bugüne kadar düşman olmanın adımlarını ekonomik açıdan ağır ödedik zaten. Mavi Marmara ile ilgili gelişmeler muhafazakâr kesim tarafından yetersiz bir tepki gördü. Eğer başka bir parti yapsaydı aynı şeyi Cuma namazı çıkışlarında basın açıklaması yapılırdı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑