Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Selahattin Demirtaş
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Perşembe Pazarı alanında Nöbet tutanlara sorduk

24 Temmuz 2016 Saat: 10:02
Perşembe Pazarı alanında Nöbet tutanlara sorduk
Perşembe Pazarı alanında Nöbet tutanlara sorduk

15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinin ardından Kocaeli halkı, meydanları terk etmemekte ısrarcı. Perşembe Pazarı alanında nöbet tutanlar vatanı korumak için alanlarda olduklarını dile getirirken, idam cezasının geri gelmesini istiyor.

15 Temmuz'da Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış olan bir grup FETÖ terör örgütü  üyeleritarafından gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi Türk halkının darbeye kadar karşı dik duruşu ile püskürtüldü. 15 Temmuz gecesi başlayan halkın demokrasiye sahip çıkması direnişi, meydanlarda artan kalabalıkların toplanması ile devam ediyor. Darbe girişiminde bulunanların gözaltına alınması, tutuklanarak cezaevine gönderilmesi ve darbe girişimiyle ilişkileri  bulunanların görevlerinden el çektirmeleri sürüyor.

KOCAELİ HALKI MEYDANLARDA

Kentimizde de durum farklı değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Meydanlara inin'çağrısından itibaren Perşembe Pazarı alanında ve ilçelerdeki meydanları Kocaeli halkı 15 Temmuz Cuma akşamından beri terk etmiyor. 'Hakimiyet Milletindir' başlığı altında Demokrasi Nöbetini sonuna kadar tutacaklarını dile getiren vatandaşlarla yaptığımız söyleşide ilk günden itibaren nöbet tutmaya gelmiş yaşlısından gencine herkes vatanı korumak için alanlarda olduklarını dile getiriyor.

İşte 'Hakimiyet Milletindir' nöbetini sabahlara kadar tutan Kocaeli halkının yaşanan olaylara bakışı;

'SONUNA KADAR BURADAYIM'

Ayhan Acar (48) Memur: 16 Temmuz sabahından beri buradayım. Yaşadığımız olay gerçekten üzücü ama ayrıca sevindirici bir durumdur. Çünkü millet olarak çok hazırlıksız olarak yakalandığımız bir sınavdan eşi benzeri görülmemiş bir başarı ile çıktık. Ben 15 Temmuz gecesinde olayı televizyonlardan ilk duyduğumda bu kadar ciddi olduğunu bilmiyordum. Ama sonradan gördüm ki olay ciddi ve bu ülkeye karşı savaş açan vatan hainleri var. Biz, buradayız ve sonuna kadar da burada olmaya devam edeceğiz.

'HALKIN KARŞISINDA DURAMAYACAKLAR'

Hasan Şirin (44) Müzisyen: Binlerce vatandaşın burada birlik için vatanları için bir araya gelmesini çok önemsiyorum. Ben, Türkiye'nin çeşitli yerlerine giderek vatan nöbetini tutan vatandaşları yerinde gördüm. İnanın çok güzel bir duygu. Yaşanan bu olayların sonunda ne olur bilmiyorum. Ama biliyorum ki bu vatana karşı hainlik içinde olanların karşısında yine halk duracak.

'RUHLARINI DAHİ ÖLDÜRSÜNLER'

Fahriye Çelik (70) Ev Hanımı: Bugün burada bulunan kalabalık bence az. Bundan çok daha fazla olmalı. Ben ilk günden beri buradayım. Burada olmaya da devam edeceğim. Bu vatana bunu yapan hainlerinde idam edilmesini istiyorum. Ama sade bir ölüm değil, onların ruhlarını dahi öldürsünler. Hakimiyet milletindir.

'ÖMRÜM YETİNCEYE KADAR BURDAYIM'

İsmail Morgüloğlu (82) Emekli: Türkiye'ye bunu yaşatanların Allah belasını versin. Bu vatan hainlerini hemen idam etsinler. Etmezlerse hata yaparlar. Bu millet onların karşısında muazzam bir başarı gösterdi. Zaten böyle de olmalıydı. Bu yaşıma rağmen hergün buraya geliyorum. Ömrüm yetinceye kadar da geleceğim.

'HAYVANLARI DAHA ÇOK SEVMEYE BAŞLADIM'

Kemal Kazancı (65) Emekli: Bu durumu Türkiye'ye yaşattıkları için hainlerin Allah belasını versin. Ben, FETÖ ve ekibini tanıdıkça inanın hayvanları daha çok sevmeye başladım. Hergün buradayım, burada olmaya da devam edeceğim. FETÖ üyelerinin, bu hainlerin hepsi idam edilsin. Allah Erdoğan'a 'temizlik yap' dedi. Erdoğan'da o temizliği yapacaktır diye inanıyorum.

'VATAN BÖLÜNMESİN DİYE...'

Mehmet Arslankaya (80) Ziraatçı: Tepkimiz askerin yaptığı bu hain olaya karşıdır. Bu vatanın bölünmemesi için nöbetlere katılmaya devam edeceğim. Hakimiyet milletindir. Hükümetleri millet seçer, millet gönderir. Allah bir daha ülkemize böyle şeyler yaşatmasın. FETÖ'cü teröristlerinde idam edilip edilmemesini mecliste görüşülmesini eğer meclis ve halk uygun görürse neyi hak ediyorlarsa öyle cezalandırılmalarını diliyorum.

'ALANLARDAN OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Özden Sağ (22) Muhasebeci: Keşke her zaman böyle birlik içinde olsak. Demokrasi bu ülkeye şimdi gelmedi. Yaşanan olaylara gösterdi ki demokrasi herkese lazım. Ben CHP'liyim ama bu duruma asla siyasi olarak bakmıyorum. Partim ve ben darbelere karşı, cuntacılara karşı her zaman alanlardaydım. Yine olmaya devam edeceğim.

'İDAMIN GELMESİ ÜLKENİN HAYRINA OLMAZ'

Cihan Çakır (28) Makine Teknisyeni: Ben bir CHP'li olarak her zaman birlik, beraberlik ve kardeşlik olması gerektiğini savundum. Partimde böyle olsun istedi. Bugün buradayız. Demokrasi için her zaman olduğu gibi alanlarda olmaya devam edeceğiz. Bu ülkeye demokrasiyi getiren partinin bir neferi olmaktanda gurur duyuyorum. İdam cezasının gelmesini istemiyorum. Buradaki kimsenin de idamın geri gelmesini samimi olarak istediğini sanmıyorum. Yapılması gereken onlara idam dışında en ağır cezanın verilmesidir.

'İÇ SAVAŞ GİBİYDİ'

Hasan Alkan (48) Serbest Meslek: 15 Temmuz'da yaşananlar içi savaş gibiydi. Olmaması gereken şeyler oldu. Ama Allah'a şükür bu millet darbelerin karşısında durmayı bildi. Bu nöbetlerin tutulmasını da gayet olumlu görüyorum. Bu vatan bizim.  Bu vatanda sahip çıkmamız gerekiyor. O askerlere direk idam cezası verilmesi de yanlış olur. Hak edenin hak ettiği cezayı almasını istiyorum sadece.

'UÇURUMUN KIYISINDAN DÖNDÜK'

İshak Sarı (52) Demirci: 15 Temmuz'da ülkemiz çok ciddi bir sınavdan geçti. Uçurumun kıyısından döndük desek yeridir. Kendi adamlarını devletin her kademesine sokan FETÖ'nün artık Türkiye'ye iade edilmesi gerekiyor. İdamın herkes için değil ama bazı durumlarda gelmesi gerekiyor. Vatan hainleri hak ettiği en ağır cezayı almalılar. Ama bu millet her şeye rağmen boyun eğmediğini vatanına sahip çıkacağını göstermiştir.

'BEDELİNİ ÖDESİNLER'

Faruk Sezer (18) Öğrenci: Ben, FETÖ'nün ev askerlerin bu yaptıklarını ihanet olarak görüyorum. Ama millet bu ihanete karşı dik duruşunu gösterdi ve onlara Türk Milleti'nin nasıl bir millet olduğunu yeniden hatırlatmış oldu. İlk günden beri buradayım. Burada olmaya da devam edeceğim. İdam geri gelsin istiyorum. Vatanına sahip çıkmayan, hainlik yapanları bedelini ödemesi lazım.

'ONLAR DERHAL ÖLMELİ'

Özkan Kartal (33) Müzisyen: Çok söze gerek yok. Bir tarafta hainler var. Bir tarafta ise onlara karşı duran bir halk var. Benim en çok merak ettiğim FETÖ kendinde nasıl bir hak görüyor ki bunları yapabiliyor? Ne istiyor? Buradaki insanlarla beraber sabahlara kadar nöbet tutuyoruz. Tutmaya da devam edeceğiz. Bence, idam geri gelmeli. Vatanına ihanet edenin derhal ölmesi lazım.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑