Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Selahattin Demirtaş
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

İzmit halkı: Nöbetimize evde devam edeceğiz

7 Ağustos Pazar günü son bulacak olan Demokrasi Nöbetleri’ni İzmit halkına sorduk. Vatandaşlar nöbetlerine evlerinde devam edeceklerini ancak ülkenin artık normalleşmesini istiyor

5 Ağustos 2016 Saat: 10:18
İzmit halkı: Nöbetimize evde devam edeceğiz
İzmit halkı: Nöbetimize evde devam edeceğiz

FETÖ/PYD terör örgütünün 15 Temmuz günü gerçekleştirdikleri ancak başarısızlığa uğrayan darbe girişimi sonrasında tüm Türkiye'de başlayan Demokrasi Nöbetleri 7 Ağustos Pazar günü son bulacak. Kentimizde 6 Ağustos Cumartesi günü final gecesi düzenlenecek, 7 Ağustos'ta ise İstanbul Yenikapı'da gerçekleşecek final mitingi ile eş zamanda Perşembe Pazarı'nda geniş katılımlı miting gerçekleşecek.

İZMİTLİLERE SORDUK

Yaklaşık 20 gün boyunca Perşembe Pazarı'nda gerçekleşen Demokrasi nöbetlerine katılan vatandaşlar ise Pazar günü son bulacak olan demokrasi nöbetleri ile ilgili gazetemize görüşlerini dile getirdiler. Vatandaşlar 20 gün boyunca devam eden nöbetlerin sadece alanlarda bittiğini nöbetin evlerden tutulacağını dile getirirken çok sayıda vatandaş ise ülkenin artık normalleşmesi gerektiğini savunuyor.

'ÜLKE NORMALLEŞMELİ'

Oğuzhan Aktaş (24) Öğrenci: Bence artık ülkenin normal koşullara dönmesi lazım. İlk günlerde demokrasi nöbetlerini gerekli olduğunu ancak daha sonraki günlerde şova dönüştürüldüğünü düşünüyorum. Kimsenin yaşanan olayı desteklediğini sanmıyorum. Ancak binlerce insanın alanlarda sabahlara kadar bekletilmesinin süresi belirlenmeliydi. Bence bitirilmesi kararı doğru bir karar.

'DEMOKRASİ HERKESE LAZIM'

Yaprak Boztepe (27) İşletmeci: Her gün şehitlerimiz gelirken hala demokrasi nöbetleri adı altında şov yapılmasını doğru bulmuyorum. Evet, demokrasi herkese lazım. Herkesin demokrasiye sahip çıkması boynunun borcudur. Ancak demokrasiye sahip çıkma adına insanların milli ve dini duyguları suistimal edilmemeli bence.

'VARDİYALI DEMOKRAT OLUNMAZ'

Mehmet Ümit Küçükkaya (37) CHP İlçe Başkanı:Demokrasi 4/12 vardiyalı sistemle sahip çıkılacak bir şey değildir. "Hadi bu hafta demokrat olalım" diyerek demokrat olunmaz. Bizim için demokrasi süreklilik arz eden bir olgu olmalıdır. Evet, ülkemiz büyük bir badire atlatmıştır. Ancak bu badireler ülkenin başına gelmeden önce ne yapıldığına bakmamız lazım. Biz çok büyük şeyler istemiyoruz sadece herkesin düzgün yaşam koşullarına sahip olmasını istiyoruz. Bizim için demokrasi budur.

'ATATÜRK REHBER EDİNİLMELİ'

Necdet Akar (65) Emekli: Bence en önce düşünülmesi gereken şey neden başka ülkelerde darbe diye bir dert yok. Demokrasi denilen şey suçluların dahi haklarını korumakla mümkündür. Atatürk’ün dediği gibi mesele memleket meselesi ise gerisi teferruattır. Bu anlamda bence herkesin Atatürk'ü rehber edinmesi lazım.

'ŞOVA DÖNDÜ'

Muharrem Şenol (25) Öğrenci: Demokrasi nöbetleri ilk günden sonra siyasi şova dönüştü. Yapılan nöbetlerde hiçbir siyasi partinin bayraklarına izin verilmeyeceği söylendiği halde demokrasi nöbetleri Ak Parti'nin gölgesi altında yapıldı. Ben bu durumu doğru bulmuyorum.

'NÖBET DEVAM EDECEK'

SelahattinBayrak (44) Muhasebeci: Biz liderimizin sözüne bakıyoruz. O devam edin derse devam ederiz. Evlerinize dönün derse nöbetimizi evimizden tutmaya devam ederiz. Çünkü ülkemiz bu durumlara kolay gelmedi. Bizler ecdadımızın sayesinde buradayız. Bu açıdan çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak için nöbetlerimize devam edeceğiz.

'EVLERİMİZDE TUTACAĞIZ'

Seçkin Akyıldız (25) İşletmeci: Bence demokrasi nöbetlerinin artık son bulması doğru bir karar. Ülkemizin artık normal koşullara dönmesi gerekiyor. Ancak herkes bilmelidir ki bizler sadece alanları bırakıyoruz evlerimizden nöbetimizi tutmaya devam edeceğiz.

'MİLLET DERS VERDİ'

Sümeyye Bitin (20) öğrenci: Nöbetlerin bitmesi gerekli miydi? Tartışmak lazım. Ancak bizler bu saatten sonra her şeye karşı tetikte olmak durumundayız. Bence gerçekleşen demokrasi nöbetlerinde milletimiz vermek istediği mesajı hakkı ile vermiştir. Bu ülkenin birliğini istemeyenlere bu millet güzel bir ders vermiştir.

'LİDERİMİZ NE DERSE O'

Volkan Bozkır (28) Esnaf: Bence nöbetler devam etmeliydi. Ancak liderimiz pazar günü son bulacağını söyledi. Bizler de onun dediğini yapıyoruz. Ama nöbet bitti denilemez buna bizler sadece alanlardaki nöbetimizi evimize taşıdık.

'HERGÜN NÖBETTEYİZ'

Gürkan Atalı (30) İşletmeci: Nöbetler bitse de biz 7/24 yılın her günü nöbetteyiz. Tedbiri hiçbir zaman elden bırakmayacağız. Bu vatan kolay kazanılmadı. Bu açıdan vatanı bölmek isteyen, kirli oyunlar oynamak isteyen herkese karşı dimdik duracağımızı herkes bilmelidir.

'MİLLETE SÖZ VERDİK'

Bilal Buksu (25) Esnaf: Nöbetimiz bitmedi. Alanlarda olmasak da gece gündüz evlerimizde nöbet tutmaya devam edeceğiz. Ta ki rabbim bizleri yanına alana kadar nöbetimizi sürdüreceğiz. Bizler cihat şuuruyla dimdik ayakta duracağımıza dair önce Allah'a sonrada milletimize söz verdik.

'VATANI KORUYACAĞIZ'

Semih Furkan Koç (22) Öğrenci: Nöbetler bitse de bizler ayaktayız ve vatanımızı sonuna kadar koruyacağız. 2023 hedefine doğru dimdik yürüyeceğiz. Nöbetler sadece meydanlarda biliyor. Bizler evlerimizde ve iş yerlerimizde nöbet tutmaya bu vatanı koruma devam edeceğiz. n Bilal ÇIĞRIM

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑