Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Selahattin Demirtaş
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Rusya’nın dostluğu daha önemli’

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin yeniden düzelmesini yorumlayan İzmitliler Rusya'nın ABD'den daha iyi bir dost olacağını düşünüyor

14 Ağustos 2016 Saat: 14:44
‘Rusya’nın dostluğu daha önemli’
‘Rusya’nın dostluğu daha önemli’

15 Temmuz'da FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilen başarısız darbe girişimi sonrasında Türkiye siyasetinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Kamuda çalışanlar dahil olmak üzere adalet, sağlık ve eğitimde yaşanan görevden alma ve tutuklanma süreçleri bir yana dış politikada da önemli gelişmeler meydana geldi. Yaklaşık bir yıldan beri devam Türkiye ve Rusya arasındaki gerginliğin 15 Temmuz sonrasında yumuşaması ise bu durumun örneklerinden biri.

DIŞ SİYASETTE YENİ ADIMLAR

Bilindiği gibi Türkiye 25 Kasım 2015 tarihinde hava sahasını tehdit ettiği gerekçesi ile bir Rus uçağının düşürmüş, uçağın düşürülmesi ile beraber Türkiye-Rusya ilişkileri sıkıntılı bir noktaya gelmişti. 15 Temmuz sonrasında yaşananlar ise Türkiye'nin dış politikada farklı arayışlar içine girmesine neden oldu. Özellikle ABD'nin FETÖ terör örgütü lideri Fetullah Gülen'i Türkiye'ye iade etmemesi Türkiye-ABD ilişkilerine darbe vururken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki haftalarda Rusya'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin ile görüşmesi Türkiye'nin dış siyasette, bölgede yalnız kalmamak için Rusya ile yakınlaştığı yorumlarına neden oldu.

İZMİT HALKINA SORDUK

Çağdaş Kocaeli Gazetesi olarak İzmit halkına Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden düzelmesini, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile 15 Temmuz'dan sonra gerilen ilişkileri sorduk. Vatandaşlar Türkiye-Rusya ilişkilerinin düzelmesinin olumlu olduğunu görüşünde. ABD ile ilişkilerin bozulmasını değerlendirenler ise FETÖ terör örgütünün arkasında ABD olduğunu düşünüyor.

'OLUMLU BULUYORUM'

Ferdi Öztürk (30) Garson: Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin düzelmesi bence Türkiye'nin hayrınadır. Çünkü ne kadar şikâyet etsek de dışa ticaret bizim ayakta kalmamız için var olmak zorunda olan hayat damarı. Bu açıdan ilişkiler düzelmeli. ABD'ye ise güvenmiyorum. Bu güne kadar bize tek bir yararı olmayan ABD'nin Türkiye üzerinde pek parlak fikirleri olduğunu sanmıyorum.

'ABD TÜRKİYE'NİN YANINDA DEĞİL'

Yücel Okuyucu (26) İşçi: Türkiye-Rusya ilişkilerinin düzelmesi umut verici. Bize Amerika Birleşik Devletleri’nden hayır yok zaten. ABD'nin 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimini desteklediğini herkes biliyor. Onun için Türkiye'nin yararına olacak bir adım atacaklarını sanmıyorum.

'İKİ ÜLKENİN DE YARARINA'

Halil İbrahim Aktaş (18) Öğrenci: Bence ilişkilerin düzelmesi iki ülkeninde yararınadır. Çünkü Türkiye'nin Rusya’ya, Rusya’nın ise Türkiye'ye ihtiyacı var. Bu açıdan ilişkiler düzelmelidir. Diğer taraftan ABD'nin Türkiye'nin yanında olduğunu düşünmüyorum. Hatta 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimin ABD'nin Türkiye üzerindeki 40 yıllık planı olduğunu düşünüyorum.

'EKONOMİ DAHA İYİ OLACAK'

Seyit Ali Bektaş (15) Öğrenci: Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin düzelmesini olumlu görüyorum. Çünkü kötü giden ilişkiler sonucunda ülke ekonomisine zarar verecek durumlar ortaya çıkabilirdi ve öyle de oldu. Doğalgaz sorunu, turist sorunu gibi nedenler ekonomik açıdan sıkıntıya soktu ülkemizi. Diğer taraftan ABD'nin Türkiye'nin yanında olduğuna ise inanmıyorum.

'DAHA DA İYİ OLMALI'

Furkan Demirtaş (18) İşçi: İlişkilerin olumlu yönde ilerlemesini doğru buluyorum. Bence bu sürecin her iki ülke açısından daha hızlı bir süreçle devam etmesi gerekiyor. ABD'ye ise güvenilmemesi gerektiğini savunuyorum. 'Irak'a demokrasi götürüyoruz' diyen ABD'nin sonrasında nasıl bir Irak bıraktığını biliyoruz. Onun ABD'nin bizim hayrımızı düşüneceğini sanmıyorum.

'BU MİLLET DEVLETİN YANINDA'

Paşa Ümmet Pektaş (23) Öğrenci. 15 Temmuz'da Türkiye'nin tüm halkları olarak devletin ve milletin yanında olduğumuzu gösterdik. Hâkimiyet Allah'ın izni ile Türk Milleti’nindir. İlişkilerin düzelmesi hayırlı ise ne mutlu bize, ancak hayırlı olmaz, sonuçları kötü olsa bile bu milletin yine devletinin yanında olacağına inanıyorum.

'RUSYA DAHA İYİ BİR DOST OLUR'

Ömer Selman (24) Hemşire: Türkiye ile Rusya ilişkilerinin düzelmesini olumlu buluyorum. Bölgede güçlü olmak için elbette ki işbirliği yapmak zaruri bir durumdur. Diğer taraftan ülkece yaşadığımız olaylara baktığımızda Rusya'nın ABD'den daha iyi bir dost olacağını düşünüyorum.

'UMUT VERİCİ'

Bilgi Dehmen (55) Emekli: Sıradan bir vatandaş olarak Türkiye-Rusya ilişkilerinin olumlu yönde seyretmesini umut verici olarak buluyorum. Yeniden kurulan bu ilişkilerin doğru yönetilmesini temenni ederim. Komşumuz olan Rusya ile ilişkilerimizelbette ki iyi olmalıdır. İki ülkenin de birbirine ihtiyacı vardır çünkü.

'SAMİMİ BULMUYORUM'

Erkin Akbaş (46) Organizatör: Bence Türkiye iyi bir tutum sergilemedi. Rusya devleti Cumhurbaşkanı'nı ayağına kadar getirtti.  Dönemin Başbakanı rus uçağının düşürülmesinin ardından 'O uçağı biz düşürdük' derken 15 Temmuz'dan sonra 'O uçağı FETÖ'cüler düşürdü' dediler. Samimi bulmuyorum açıkçası. Ama Rusya Devlet Başkanı Putin dünya lideri olduğunu gösterdi ve Türkiye'yi ayağına kadar getirtmiştir. Benim gördüğüm bu.

'KAVGANIN KİMSEYE FAYDASI YOK'

Alpaslan Seymen (55) İş Adamı: İlişkilerin düzelmesi elbette ki olumludur. Kavgalı olmanın kimseye faydası yoktur. Bu zamana kadar kötü giden ilişkilerden en kazanılmıştır. Bence ilişkilerin düzelmesi hem ekonomik hem de siyasi açıdan olumlu olacaktır.

'TÜRKİYE ADINA SEVİNDİRİCİ'

İsmail Kocatürk (33) Öğretmen: ABD ile ilişkiler bozulduktan sonra bölgede yalnız kalmamak adına Rusya ile ilişkilerin düzelmesi ve buna dair adımlar atılmasını mantıklı buluyorum. Türkiye adına doğru bir karardır. ABD'nin ise Türkiye ile ilişkilerini olumlu seviyede tutmak için pek samimi davrandığını anmıyorum.

'İKİ ÜLKENİNDE HAYRINA'

Nida Çopur (22) İşletmeci: Türkiye ile Rusya ilişkilerini düzelmesini bir Slav olarak gayet iyi buluyorum. Bence böyle bir adımın atılması her iki ülke insanları içinde iyi olmuştur. Böylece Türkiye bölgede daha güçlü hale gelecektir diye düşünüyorum. n Bilal ÇIĞRIM

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑