Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Selahattin Demirtaş
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Vatandaşlar ulaşım zammına karşı

UKOME’nin yaptığı yüzde 9’luk ulaşım zammını sorduğumuz vatandaşların büyük çoğunluğu yapılan zammın gereksiz ve fazla olduğunu söyledi

21 Ağustos 2016 Saat: 17:11
Vatandaşlar ulaşım zammına karşı
Vatandaşlar ulaşım zammına karşı

UKOME tarafından Seka Park Otelde yapılan toplantıda ulaşıma beklenen zam kararı çıktı.24 aydır şehir içi ulaşıma zam yapılmazken,UKOME toplantısında yüzde 9 oranında yapılan zamda tam ücret 2.10 kuruştan 2.30 kuruşa çıktı.Öğrenci 1.35 kuruştan 1.50 kuruşa, indirimli kart ise 1.65 kuruştan 1.80 kuruşa çıkartıldı.Ulaşıma yapılan zammı İzmitli vatandaşlar değerlendirdi.Vatandaşlar yapılan ulaşım zammına karşı çıkarken yüzde 9’luk zammın gereksiz ve fazla olduğunu belirterek yapılan zammın geri çekilmesini talep ettiler.

AD-Timuçin Sayıner

YAŞ-60

MESLEK-İşletmeci

‘İZMİT HALKINA EZİYET’

“Tramvay yapmak istediler herkesten önce biz alkışladık ama yerleriğmizi yıkıp otopark yaptılar.Halka hizmet zamlar ile geliyor.İzmit trafiğinin keşmekeş olduğu bugünlerde ulaşıma zam gereksiz oldu.Bu sadece İzmitli vatandaşlara eziyettir.Öyle görünüyor ki özel araçları olanlar bu zamdan etkilenmeyecek olan yine halka olacak”

AD-Deniz Rabuş

MESLEK-Garson

YAŞ-24

‘ULAŞIM ÜCRETSİZ OLMALI’

“Kentte yeterince ulaşım sıkıntısı var.Okula otostopla çıkıyoruz aynı zamanda öğrenciyim. Ulaşım zaten pahalıydı.Otobüsler balık istifi gibi.Otobüs sıkıntısı var vatandaşlar ve öğrenciler aynı otobüsle Üniversiteye çıkıyor.Önce otobüs eksikliğinin giderilmesi için ne gerekiyorsa yapılsın.Demokrasi Nöbeti adı altında bir süreç geçirdik otobüsler ücretsiz ulaşım yaptı demek ki ulaşım ücretsiz olabiliyormuş.Ulaşımın ücretli olması kadar saçma bir şey yok.Ulaşım ücretsiz olmalı”

AD-Aylin Şentürk

MESLEK-Öğrenci

YAŞ-23

‘İŞ ARAMAYA BİLE GİDEMİYORUZ’

“Kocaeli’de ulaşım zaten pahalı.İstanbul’da aktarma var ve ulaşım buraya oranla daha uygun burada öyle bir hizmet yok bir de üstüne zam yapıyorlar.Burada öğrenci olmak çok zor. Yeterli sayıda otobüs yok ve sınav zamanı sınavlarımıza gidemiyoruz.İşsizliğin olduğu bir yerde ulaşıma zam yapmak çok gereksiz.Cebimizde iş aramaya gidecek para olmuyorken olanın da yol parasına harcıyoruz”

AD-Davut Cömert

YAŞ-58

MESLEK-Emekli

‘ZAMLAR GERİ ÇEKİLSİN’

“Ulaşıma yapılan zammı gereksiz buluyorum vatandaşlar sosyal ihtiyaçlardan en eşit şekilde ve asgari düzeyde yararlanabilmeli.Kocaeli’de ulaşımın öğrenciler ve emekliler için 1 TL, diğerleri için de en fazla 1,50 TL olması gerekiyor.Fiyatları geriye dönük olarak düşüreceklerine daha da fazla zam yapıyorlar.Demokrasi nöbetleri sırasında ulaşım, yemek ücretsiz bir şekilde sağlanmıştı demek istenildiğinde bunlar yapılabiliyor.Yapılan zamların geri çekilerek asgari düzeye inmesini yetkililerden talep ediyoruz”

AD-Hülya Yıldırım

MESLEK-İşletmeci

YAŞ-43

‘FİYATLAR NORMAL SEVİYEYE ÇEKİLSİN’

“Benzinde iyileştirme yapılmalı.Demokrasi nöbetinde ücretsiz ulaşım yapıldı.Hükümet İsteğinde ücretsiz ulaşım yapılabiliyorsa yapılacak olan zamlar halkı mağdur etmeyecek şekilde en asgari düzeyde tutulmalı.Biz vatandaşların devlet tarafından sosyal haklardan en verimli şekilde yararlanabilmemiz sağlanmalı.Ulaşım fiyatlarının normal seviyeye çekilmesini istiyoruz”

AD-Dilayla Kılıç

MESLEK- Öğrenci

YAŞ- 20

‘ÖĞRENCİLERİ ZOR DURUMDA BIRAKTI’

“Ben Kocaeli’ de öğrenci olarak yaşıyorum. Ulaşıma yapılan bu zam bizlerin yaşam standardını düşürüyor.Yapılan yüzde 9’luk zammın geri çekilerek fiyatların daha da düşürülmesini istiyoruz.Ulaşım yapılan bun zam bizim sadece ulaşım hakkımıza değil eğitim sağlık gibi diğer alanlarımızı da etkilemektedir.Bu zamlar öğrencileri zor durumda bırakıyor”

AD-Batuhan Coşkundeniz

YAŞ-  23

MESLEK-Barista

‘ZAM GÖZDEN GEÇİRİLMELİ’

“İş yerine gelip giderken otobüs kullanmak zorundayım.Zaten asgari ücrete çalışan vatandaşken bir de ulaşıma zam yapılması bizleri zor durumda bırakıyor.Ulaşım zaten pahalıydı. Kocaeli’de ulaşım üı sağlayan otobüs ve minibüsler zaten kötü durumda ve çok kalabalık. Bunları düzeltmeden birde zam yapmaları gerçekten çok komik bir durum. Yetkililerin yapılan bu zammı tekrar gözden geçirmeye davet ediyorum. “

AD-Kamil Gözükara

YAŞ- 46

MESLEK-MANAV

‘ZOR DURUMDA KALIYORUZ’

“Kocaeli’de ulaşıma yapılan son zamlar bizleri gerçekten etkileyecek gibi gözüküyor. Eve ekmek götürmekte zorlanırken bir de üstüne bu zamlar çıktı. Kocaeli zaten pahalı bir şehir. Alınan bu son kararlar hayat şartlarımızı daha da zorlaştırıyor. Yetkililerin bu zammı yaparken biz vatandaşların yaşam şartları ve maddi durumlarını da göz önünde bulundurularak yapılmalı otobüs şoförü arkadaşlarımız tabiî ki de mağdur edilmemeli.Onların nasıl mağdur edilmeyeceğini demokrasi nöbetinde gördük. Yetkililer bu durumu göz önünde bulundurarak düzenleme yapabilirler.”

AD-Erkan Örnek

YAŞ-34

MESLEK-Kaynakçı

‘BENZİNDEN ALINAN VERGİLER DÜŞÜRÜLSÜN’

Ülkemizde zaten işsizlik sorunu var. Bizler işe giderken otobüsleri kullanmak durumundayız özel araçlarımız yok.Devlet benzinden alınan vergileri düşürerek ulaşıma zam yapılmasını engelleyebilir böylece hem vatandaşlar hem de otobüs şoförleri mağdur olmamış olur.”

AD-Aydın Özyılmaz

YAŞ-43

MESLEK-Çaycı

‘ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞIYORLAR’

Ulaşıma yapılan bu zammın gerekli olduğunu düşünüyorum bildiğim kadarıyla 24 aydır ulaşıma zam yapılmamış.Çalıştığım yere birçok otobüs şoförü geliyor. Onların da ne kadar zor şartlar altında çalıştığını biliyorum. Son 1 yılda birçok şeye zaten 2-3 kere zam geldi 24 ay içerisinde ulaşıma zam yapılması olağan bir durum.

AD-Büşra Toktaş

YAŞ-25

MESLEK-Kasiyer

FİYATLAR DÜŞÜRÜLMELİ

İş yerim ve oturduğum ev çarşıda olduğu için otobüsü çok fazla kullanmıyorum fakat ulaşıma yapılan yüzde 9’luk zam çok fazla. ZatenKocaeli’de toplu taşıma araçları yeterince sorunlu halkı toplu taşıma araçlarına teşvik edeceklerine yeterince uzaklaştırıyorlar.Kocaeli’de ulaşım sorunlarının çözülmesi için araçların iyileştirilip fiyatların düşürülmesi gerekiyor.

AD-Murat Dilek

YAŞ-40

MESLEK-Aktar

‘KİMSE MAĞDUR EDİLMESİN’

Ulaşıma yapılan bu zamlarla birlikte Kocaeli’de yaşamak iyice zorlaştı.Son birkaç yılda tüm alanlara gelen zamlar biz vatandaşları daha da zor durumda bırakacak. Bizlerin sosyal haklarımızın yapılan zamlarla daha da kısıtlanmaması gerekiyor. UKOME’nin yaptığı bu zammı gözden geçirip tekrar bir düzenlemeye gitmesi gerekiyor.Ne otobüs şoförleri nede vatandaşlar bu konuda mağdur olmamalı. n Diren ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑