Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Selahattin Demirtaş
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

İl başkanlarından referandum oylaması

9 Ocak 2017 Saat: 15:54
İl başkanlarından referandum oylaması
İl başkanlarından referandum oylaması

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın ev sahipliğinde gerçekleşen İl Başkanları toplantısına referandum tartışması gündem oldu. İl başkanları sırasıyla referandum ile ilgili görüşlerini dile getirirken AK Parti ve MHP ‘Evet’ oyu vereceklerini söyledi. Saadet Partisi ve Büyük Birlik çekimser, CHP, DP ve DSP ise referandum da “Hayır” oyu kullanacaklarını belirttiler.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilimizin siyasi parti il başkanlarının her ay bir araya gelerek yaptığı değerlendirme toplantısının ilk turun sonuncusu CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. KartepeSukay Park Restoran’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, BBP İl Başkanı Nihat Değer, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu ile DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül yer aldı. Kahvaltının ardından il başkanları, ülke ve yerel gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

VALİ KATILMADI

Önceki ay, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu’nun ev sahipliğinde KYÖD’de düzenlenen İl Başkanları Toplantısı’nda Sarıbay, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun da toplantıya katılabileceğini söylemişti ancak Vali Güzeloğlu, OHAL süreci çalışmaları ve hava muhalefeti nedeniyle katılım sağlayamadı.

‘OHAL GEVŞETİLMELİ’

Toplantının ev sahipliğini yapan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bundan sonraki toplantımız SP İl Başkanımız Sinan Ejderoğlu’nun ev sahipliğinde yapılacak. Önümüzde bir referandum var. Bütün siyasi partilerimizi ayrı ayrı fikirleri var hepimiz saygı duyulması noktasında anlaştık. OHAL uygulamalarının gevşetilmesi için de Sayın Valimizle bugün görüşeceğiz. Kocaeli bir genelge vardı. Her türlü eylem ve toplantı yasaktı. Sayın Valimizle görülüp biraz daha tolerans ve özgürlük anlamında bir yasaklanma konmaması için talepte bulunacağız. Bu toplantılar sonrası büyükşehir ve valimizi ziyaret edeceğiz” dedi.

‘ŞEHİT AİLELERİNİ ZİYARET EDECEĞİZ’

Devamında Sarıbay, diğer toplantıların ardından şehit ailelerine ziyaretlerin yapılacağı konusunda açıklamalarda bulunurken “Bundan sonra da iki veya üç şehit ailesini de evlerine ziyaret etmek istiyoruz. Bu da yeni bir fikir olarak ortaya çıktı. Valimizle görüştük, bir hazırlık yapıldığını ve bize haber verileceğini söylediler. OHAL süreci çalışmaları ve hava muhalefeti nedeniyle maalesef katılamadılar. Eğitimle ilgili bize bir brifing verilecek” şeklinde konuştu.

‘CHP OLARAK HAYIR DİYECEĞİZ’

Sarıbay konuşmasının devamında, “OHAL döneminde Cumhuriyet Gazetesi ile ilgili parti önünde yapacağımız bir etkinliğe izin verilmedi. Neredeyse arbede çıkıyordu. Sayın idarecilerin biraz daha anlayışlı olması gerekir. Referandumla ilgili 7 siyasi partinin ayrı fikirleri olabilir. Anayasa ve referandumla ilgili biz hayır diyeceğiz. Bizim ülkemizin en büyük eksikliği bu. Birbirimizi anlamamak, dinlememek. Fikirlere iştirak edilemeyebilir ama saygı duyulmalıdır” ifadelerine yer verdi.

‘REFERANDUMDA HAYIR DİYECEĞİZ’

Sarıbay’ın ardından il başkanları sırasıyla referandum ile ilgili görüşlerini bildirdi. DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, “Biz DSP olarak bu işe hayır diyeceğiz” dedi. SP İl Başkanı Ejderoğlu ise açıklamasında, “Şu anda komisyonlarımız da görüşülüyor. Mecliste olmadığımız için şu an görüş bildirmemiz doğru değil. Komisyonlarımızdan çıkacak sonuca göre Evet veya Hayır diyeceğiz” dedi. DP İl Başkanı Nazlıgül, “Başkanlık için hayır diyeceğiz. Çünkü biz başkanlık sistemini demokrasiden geriye kayma olarak görüyoruz” diye konuştu.

‘İSTİŞERELERİMİZ DEVAM EDİYOR’

Sonrasında konuşan BBP İl Başkanı Nihat Yıldız ise, “Biz BBP olarak her konuda olduğu gibi bu konuda da istişarelerimiz devam ediyor. Benim bu noktada söylemek istediğim şu; OHAL süreci içerisinde böyle bir referandumun sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Tartışma noktası, OHAL döneminde oluşamıyor. Keşke bu süreç OHAL’siz olsa. Sonuçta evet veya hayır, vatandaşımız karar verecek” sözlerini kullandı.

‘ÖNCE SÜRECİ GÖRELİM’

Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ise, “OHAL ile alakalı sürecin temelde başta terör örgütleri ile ilgili süreç söz konusu. Biz il başkanları olarak toplantılar veya açık meydanlarda yapılacak olan mitinglerle ilgili valimizle görüşeceğiz. OHAL süresi 45 veya 60 gün gibi gözüküyor. Bu süreç içerisinde partiler muhakkak ki düşüncelerini halkla paylaşacaktır. Önce süreci bir görelim. Ondan sonra kararlar açıklanacaktır” sözlerine yer verdi.

‘MHP DEVLET PROJELERİNİN YANINDADIR’

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü de, “Konuşulan sistem Başkanlık sistemi değil yeni Cumhurbaşkanlığı sistemidir. ‘Benim bir tane oyum var’ dediğimiz bir süreçten bahsediyoruz. ‘Evet’ ya da ‘hayır’ değerlendirmeleri bana göre erken. Ama şunu bilmek gerekir ki yeni cumhurbaşkanlığı sistemi bir devlet projesidir. MHP’de her zaman olduğu gibi devlet projelerinin her zaman yanındadır” dedi. Kızılay tarafından başlatılan kan bağışı konusuna da değinen Ünlü MHP İl Başkanlığı olarak Kızılay’a kan bağışında bulunacaklarını belirterek tüm il başkanlarını bu kampanyaya destek vermesi çağrısında bulundu.

 ‘OHAL SÜRECİNDE REFERANDUM SAĞLIKSIZ’

Ünlü’nün ardından yeninden söz alan DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu referandum ile ilgili olarak “Ulusal anlamda basının çok tarafsız olmadığını görüyoruz. Sadece 3 partinin söylemleri paylaşılıyor. Onun dışındakilere yer verilmiyor. Bu durum eşitlik kavramına aykırıdır. Evet OHAL var, ama sokağa da çıkamazsak derdimizi olumlu ya da olumsuz halka anlatmak mümkün değil. OHAL sürecinde yapılan referandumun ben de çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Türkiye tek devlet tek bayrak yapısına sahiptir. ABD 7 devletle bir olmuş başkanlık sistemi kararlaştırılmış. Türkiye devleti, cumhuriyetle hep var olacaktır” dedi.

KARTOPU OYNADILAR

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay tarafından KartepeSukay Park tesislerinde gerçekleşen toplantının ardından 7 siyasi partinin il başkanları hep beraber tesisleri gezdi. Güzel havanın tadını çıkaran başkanlar kartopu oynamayı da ihmal etmedi. İl başkanları daha sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile görüştü.

‘BU BULUŞMA TÜRİYE’YE ÖRNEKTİR’

İl başkanları toplantının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu 7. kez ziyarete gittiler. Ziyaretten büyük bir memnuniyet duyan Karaosmanoğlu, “Yedincisi gerçekleştirdiğiniz bu buluşmalar, Türkiye’ye örnektir. Kentimizde oluşan siyasi kültüre büyük bir katkıdır” dedi. Buluşmada, başta yerel hizmetler ve projelerin geldiği son noktayla birlikte ülke genelinde ki konularda ele alındı.Başkan Karaosmanoğlu daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği altyapı, üst yapı, raylı sistemler ve çevre konularında ki İl Başkanlarına kısa bilgi verdi. n Bilal ÇIĞRIM

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑