Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kime oy vereceksiniz?
  • R. Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Selahattin Demirtaş
  • Doğu Perinçek
  • Kararsızım

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Büyükakın Kent Konut iddialarına yanıt verdi

Büyükakın, ‘Denetçi raporu sadece denetçiyi bağlar’

17 Şubat 2017 Saat: 11:37
Büyükakın Kent Konut iddialarına yanıt verdi
Büyükakın Kent Konut iddialarına yanıt verdi

Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde bulunan Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen meclis toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlık yaptı. Meclis toplantısında 114 madde görüşülerek karara bağlandı. Meclis toplantısında 54. madde ile 94. madde arası bütün maddeler ilgili komisyonlara havale edildi.
ENGELSİZ KÖY VE ATLA TERAPİ PROJELERİ
Meclisin gündeminde Hukuk Komisyonu’nun, Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi yönetmeliği ile ilgili raporu, Plan ve Bütçe + Ulaşım Komisyonu'nun, Hat bedeli tespiti ile ilgili raporu, Plan ve Bütçe + Toplumsal Fırsat Eşitliği ve Engelliler + Sosyal Hizmetler ve Halkla İlişkiler Komisyonu’ nun, Sosyal Eşitsizliğin Giderilmesi Projesi kapsamında “Engelsiz Köy “ ve “ Atla Terapi” Proje protokollerinin yapılması ile ilgili ortak raporu, isimlendirme Komisyonu'nun, Yahya Kaptan İsminin Belediyemizce yapılan bir esere verilmesi ile ilgili raporu görüşülerek karara bağlandı.
YENİ ADLİYE BİNASI GÜNDEME ALINDI
Kartepe’ye yapılması planlanan yeni adliye binasıyla ilgili madde oy birliği ile meclis gündemine alındı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Yeni bir adliye binası yapma arayışı var. Kartepe’de, Başiskele’de adliye binası yok. İzmit’teki binanın da yetersizliği söz konusu. Köseköy’deki eski askerinin kullandığı bir yer var. Orada 170 dönüm adliye için tahsis ediyoruz. 50 dönümde bizim istasyon için kullanmamız gereken bir alan var. Oradan da bu fırsatı kurduk. Bunların tahsisi yapıldı”
‘LEKELEMEK DOĞRU DEĞİL’
Kent konutla ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kent konut konut yapan bir şirketimiz. 13 yıldır faaliyette. 20’nin üzerinde ihale ile birçok projeye imza attık. Bazen bazı problemler de yaşadık zaman zaman. Şu anda biz doğrudan konut yapmaktan ziyade hasılat paylaşımı yapmak daha iyi oluyor. Gidişat iyi. Sayıştaydan da farklı farklı raporlar gelebiliyor. Sayıştay genel kurulunda kabul edilmeyen bir rapor gerçek bir rapor değildir. Hiçbir şirketimize bilerek siyasilerin bir karar sonucunda bir haksız kazanç, elde ediş söz konusu değildir. Ama neresi olursa olsun bazı işlemlerde, teknik hatalar, yanlış işlem de olabilir. Yanlış hesap Bağdat’tan döner. Sayıştay denetçisinin yazdığı bir rapordan dolayı kurumu lekelemek doğru değildir” ifadelerini kullandı.
‘DENETÇİ RAPORU DENETÇİYİ BAĞLAR’
Karaosmanoğlu’nun ardından kürsüye çıkarak Kent Konutla ilgili sunum gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, “Soru önergesi konu olan Sayıştay raporu Ekim 2016’da yayınlandı. Sayıştay 2 tür denetim yapar. Biri hukukilik biri düzenlilik denetimidir. Harcama yapan kurumun harcamalarının ilgili mevzuata uygun olup olmadığını denetler. Hukukilik denetimi için bir yargılama prosedürü öngörülmüştür. Düzenleme de bir yargılama prosedürü yoktur. Bu rapor bir düzenlilik denetimidir. Zarar kararını Sayıştay 5. dairesi verir. Sayıştayın dava daireleri hüküm verir. Denetçi raporu sadece denetçiyi bağlar. Bu rapor dava dairelerine gider. Düzenlilik denetimi Kent konutta yapılan denetimidir. Ve bu denetim yargılaması olan bir denetim değildir. Kamu zararı demiyor, ama zarar vardır diyor. Eğer suç unsuru olsa, hukuki denetimde denetçi suç duyurusunda bulunmak zorunda” dedi.
BÜYÜKAKIN İDDİALARA CEVAP VERDİ
8 yıllık bir dönem denetlendi. 8 yılın içerisinde 8 konudan bahsedildi diyen Büyükakın, “Arsa maliklerine gecikme ödemesinde bulunuldu deniyor. Bununla aynı görüşte değiliz. Sözleşmede var olan bir hüküm var orada. Küçük meblağlarda çekler karşılıksız diyor raporda. Bunların teminatını al diyor. Çekin teminatını istemek iş yapma demek gibi bir şeydir. Daire satış bedelleri değerinin altında belirlenmiş diyor rapor. Burada 26 milyon zarardan bahsediyor denetçi. Tauna evlerini yapacaksanız, arsayı satsaydınız, 27 milyona satardınız diyor. Kentsel dönüşüm amacıyla kamulaştıran arazi satılamaz. Yerden göğe kadar haksız söylenecek bir şey yok” dedi. Büyükakın’ın ardından konuşan Karaosmanoğlu, “ Dava açalım, bunu kasten yapıyor” ifadelerini kullandı.
‘İŞLETMECİLİK GEREĞİ’
Rapora dair açıklamalarına devam eden Büyükakın, “Hafriyat sahalarından eksik gelir elde etmişsiniz diyor raporda. Bu tespit Büyükşehir tarafından verilen kamu yatırım fişlerine ilişkin bir tespittir. Bunu anlatamadık. Bu parayı geri tahsil ettik Büyükşehir’den. Yuvacık Bahçekent konutları ile ilgili bir dava oldu. Davayı kaybettik. Dava etmeseydik, neden dava etmediniz diyeceklerdi. Genel müdürü yetkisi olmadan indirim yaptığı söylendi. Genel müdür yönetim kurulunun ya da ticaret kanunun kendine verdiği yetkiyi kullandı. Vadeli satışlara peşin indirim yapıldı konusu var bir de. Satış vaadi sözleşmesi yapıyoruz. İnşaat sürerken yer teslimi yapılana kadar ödemeler yapılıyor. Son iddia ise mevzuata aykırı şekilde personel indirimi iddiasıdır. Biz bu konutları belli bir indirimle sattığımızda indirim yapma hakkımız var diye düşünüyoruz. Ancak Sayıştay denetçisi bunun işletmecilik gereği olmadığını savunuyor. Biz işletmecilik gereği olduğunu düşünüyoruz. Karaosmanoğlu, “Bu ticari bir konut. İndirimi 3 beş kişiye yapmıyoruz ki. Özel bir kişiye yapılmıyor bu indirim” dedi.
İFTAR KONUSU
Sayıştay raporunda zararın 56 Milyon olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, “Zarar 56 milyon çıkıyor, Sayıştay denetçisinin raporunda. Yargılama imkanı olsa bunların hiçbirinin aleyhimize sonuçlanmayacağına eminiz. Bir iftar organizasyonundan bahsediliyor. İftar demişsiniz ama fatura ramazandan 3 ay sonra yazıyor diyor. İftarın fotoğrafları var. Hangi takvimde nerede iftar yapıldığı belli. Hiçbir zaman organizasyondan önce fatura kesmez. Kesen şirket de Antikkapı. Faturayı 3 ay sonra kestin demeyi anlayamıyoruz” diye konuştu. Büyükakın sözlerini, “Kent konut bu kentin şirketi, gelir tablosu ortada. 20 milyon kar beyan etti bu kurum bu sene. 4 milyon da kurum vergisi ödendi. Satıldığı falan da yok. Herkes gerekli hassasiyeti göstermeli. Kime indirim yapıldı, arsası nereye satıldı hepsi ortada” ifadeleriyle noktaladı.
KANDIRA’YA YENİ BELEDİYE BİNASI VE KAYMAKAMLIK
İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun, Kandıra Belediyesi’nin bulunduğu alana kent meydanı belediye yanında bulunan Hastane arazisine de hem yeni bir belediye binası hem de kaymakamlık binası yapılmasını öngören imar değişikliği raporu meclis tarafından kabul edildi.
SAPANCA’YA DAMPERLİ KAMYON
Ulaşım Dairesi Başkanlığı'nın, 41 10 104 plakalı 1997 Model KOMATSU Greyder ve 41 ND 924 Plakalı 2006 Model FARGO marka Damperli Kamyon’un bedelsiz olarak Sakarya İli Sapanca Belediyesine verilmesi ile ilgili teklifi, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’ nın, Çayırova İlçesi Cumhuriyet Mahallesine Kültür Merkezi Yapım İşinin Çayırova Belediyesi ile Ortak Proje Kapsamında değerlendirilmesi konusunda Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi ile ilgili teklifi, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın, Derince İlçesi Yavuz Sultan Selim Mahallesi, 1387 ada 1 parselde planladıkları Kapalı Yüzme Havuzu yapım işine ortak proje kapsamında katkıda bulunulması için protokol imzalama yetkisinin Büyükşehir Belediye Başkanına verilmesi ile ilgili teklifi kabul edildi.
TELEFERİK PROJESİNE ONAY
Kartepe Belediyesi’nin yapacağı ve Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklenecek “Teleferik Projesi”ne ait imar planı değişikliği ile ilgili komisyon kararı Büyükşehir Meclisi’nde görüşülüp, oy birliği ile kabul edildi. Derbent’in üst kesimi ile Kuzuyayla Tabiat Parkı arasında yapılacak yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki Teleferik Hattı’nın yapılmasıyla ilgili meclisten alınan karar sonra çalışmalar başlatılacak. Bir sonraki meclis toplantısının 16 Mart Perşembe günü yapılmasına karar verildi. Bilal ÇIĞRIM

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑