Güncel

Gerçeği aratmayan tatbikat

Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda deprem ve deprem sonrası yangın tatbikatı gerçekleştirildi

7 Aralık 2017 Saat: 14:36
Gerçeği aratmayan tatbikat
Gerçeği aratmayan tatbikat

Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda acil durum eylem planının test edilmesi, görevli ekiplerin çalışma yeteneğinin geliştirilmesi ve çalışanların acil durumlara karşı hazırlıklı olmaları amacıyla deprem ve deprem sonrası yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Ana hizmet binasında görev yapan tüm idareci ve personelin katıldığı, deprem ve yaygın tatbikatı, senaryo gereği Gölcük merkez üssü 6.8 şiddetinde ve 20 saniye sürdü. Tatbikatta şoka giren, yaralanan ve dumandan etkilenen personeller kısa sürede kurtarıldı.
HIZLI TAHLİYE
Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda deprem ve deprem sonrası yangın tatbikatı gerçekleştirildi. 09.00’da başlayan yarım saatlik tatbikatta, ana hizmet binasında çalışan personeller ilk anda telaşlandı. Çok kısa telaşın sonrasında gerekli reaksiyonu gösteren personeller, hayat üçgeni oluşturdular. Personeller daha sonrasında kontrollü ve hızlı bir şekilde binayı boşalttı.
ACİL DURUM YÖNETİMİ
Tatbikatta senaryo gereği bina boşaltıldıktan sonra ana hizmet binası ön bahçesi acil toplanma alanında acil durum yönetim masası Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erol tarafından oluşturuldu. Erol, diğer genel sekreter yardımcıları ve daire başkanlarıyla istişare ederek acil durum ekiplerini alana davet etti. Erol, devamında binada görevli personelin sayımının yapılmasını istedi. Eksik olan personeller tespit edildi.
BİNADA KALAN PERSONELLER
Gerçekleştirilen personel sayımında 3 eksik personelin olduğu belirlendi. Eksik olan personellerin F Blok 3’ncü kat İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Planlama Şube Müdürlüğü’nde görevli Duygu Öztekin, B Blok 2’nci kat Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü’nden Mustafa Koç ve F Blok 5’nci kat Kurumsal Geliştirme Dairesi Bakanlığı’nda görevli İsmail Çetin’in olduğu tespit edildi. Kriz Masası Başkanı Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erol, Bina Yangın Sorumlusu İbrahim Aydoğdu’ya acil durum ekiplerinden bir ekip alarak binanın kontrol edilmesini istedi. Gerçekleştirilen çalışma sonrasında 3 ekip binayı kontrol etti. Kontrol sırasında binada kalan 3 personel bulundu.
3 PERSONEL KURTARILDI
Birinci ekip Mustafa Koç’u server odası koridorunda şoka girmiş bir şekilde buldular. Ekipler sedye ile Mustafa Koç’u acil durum toplanma bölgesine götürdü. İkinci Ekip Duygu Öztekin’i sabitlenmeyen bir madde düşmesi sonucunda yaralanarak yerde yattığını gördüler. Ekipler başı kanayan Duygu Öztekin’in bilincinin açık olduğunu tespit etti. Duygu Öztekin sedye ile acil durum toplanma bölgesine götürüldü. Üçüncü ekip Kurumsal Geliştirme Dairesi Başkanlığına geldiklerinde yeni başlamış olan yangını gördüler. Ekip içeriye girdiklerinde, personel İsmail Çetin’in dumandan etkilenerek yerde yattığını fark etti. İlk yardım amiri koridor ve merdiven boşluklarının duman dolu olabileceğinden dolayı yaralı personel İtfaiye ekiplerince merdivenli araçla bina çatısından indirildi.
PERSONEL AİLELERİ BİLGİLENDİRİLDİ
Tatbikatta senaryo gereği yaralanan personellerin aileleri aranarak sağlıkları hakkında bilgi verildi. Bilgi verme işlemi GSM operatörlerinin meşgul olmasından dolayı, kurum sabit hatlarından yapıldı. Ailelere personellerin iyi oldukları bilgisi verildi. 30 dakika süren başarılı tatbikat gerçeği aratmadı.
‘TATBİKATLAR ÇOK ÖNEMLİ’
Tatbikat sonrası Ana Hizmet Binası önünde personele konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erol, Kocaeli olarak geçmişte depremden dolayı çok acılar yaşadıklarını belirtti. Erol “Deprem ilk başladığı anda panik hallerini hızlı bir şekilde atlatmalıyız. Binayı birbirimize zarar vermeden terk etmeliyiz. Daha sonrasında hızlı bir şekilde koordineli olarak varsa içeride kalan arkadaşlarımızı kurtarmalıyız. Bu tatbikatlar olası bir afette doğru hareket edebilmek için çok önemli” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑