Güncel

‘Feshedilen sözleşmeleri kim ödeyecek’

Çeker, “Taşeron anlaşması olursa kurumların yapmış olduğu hizmet alım ihalelerini almış olan müteahhitlerin hizmet sözleşmelerinin süreleri sonlanmadan, sözleşmeleri feshedildiği takdirde bu parayı kim ödeyecek” dedi

7 Aralık 2017 Saat: 15:28
‘Feshedilen sözleşmeleri kim ödeyecek’
‘Feshedilen sözleşmeleri kim ödeyecek’

Kerim ÇELİK - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taşeron olarak çalışan yaklaşık 900 bin personelin kamuya alınması ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından sağlık personelleri ile ilgili net bir açıklamanın yapılmaması dikkat çekmişti. Konuya ilişkin Türk Sağlık Sen Şube Binasında açıklama gerçekleştiren Şube Başkanı Ömer Çeker, “Taşeron çalışanlarına kadro verilmesi için yapılacak düzenleme kamuda farklı istihdamın sonlandırılması açısından önemlidir. Ama eksiktir. 4/B’li, 4/C’li, Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları, Vekil Ebe-Hemşirelerin tamamına kadro verilmesi bir zorunluluktur” ifadelerine yer verdi.
‘KAFA KARIŞIKLIĞINA SEBEP OLUYOR’
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker açıklamasının devamında, “Türk Sağlık-Sen olarak kamuda taşerona, 4-B’li, personel çalıştırılmasına, Kamu Dışı Aile Sağlığı Elemanı çalıştırılmasına, büyük hak kayıplarının olduğu 4-C modeline yıllardır karşı olduğumuzu ve sonlanması gerektiğini her platformda söyledik. Sayın Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklama ile taşeron işçilerine kadro verilmek suretiyle mağduriyetlerinin sonlandıracağını kadroya alınacaklarını ilan etmesi önemlidir. Yapılan açıklamayı önemsiyoruz. Taşeron çalışanlarının nasıl ve ne şekilde kadroya alınacakları konusunda kamuoyunun ve çalışanların yeterli bilgilendirilmemesi çalışanların temsilcileri olan sendikalar ile konunun müzakere edilmemesi kafa karışıklığına sebebiyet vermektedir” sözlerini kullandı.
‘TAZMİNATLARI KURUMLAR MI ÖDEYECEK’
Sözlerini sürdüren Çeker, “Kurumların yapmış olduğu hizmet alım ihalelerini almış olan müteahhitlerin hizmet sözleşmelerinin süreleri sonlanmadan, sözleşmeleri fesih edildiği takdirde, hak sahiplerine tazminat talep etme hakkı doğacaktır. Hizmet alımlarının ücretlerini kurumlar elde etmiş oldukları döner sermaye gelirlerinden ödedikleri için ihale fesihlerinden doğabilecek tazminatları kurumlar mı ödeyecek, yoksa genel bütçeden mi karşılanacak bunlar açıklığı kavuşması gerekmektedir. Umarız ki; kamu bir daha taşeron ve emekçinin ve hakkının sömürüldüğü, kölelik düzeninin yansıması olan çalışma biçimlerine tenezzül etmez. Türk Sağlık Sen olarak kamuda görev yapan tüm çalışanların herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan kadrolu olarak görev yapması gerektiğini yıllardır söylüyoruz” dedi.
‘KAMUDA FARKLI İSTİHDAM SONLANDIRILMALI’
Çeker sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Farklı istihdam modelleri, aynı işi yapan çalışanlar arasında adaletsizliğe neden olduğu gibi, farklı mali, özlük ve sosyal haklara sahip olmaları ise çalışma barışını bozmakta, işyerinde huzuru yok etmektedir. Bu durumda kaliteli hizmet üretimine olumsuz etki etmektedir. Taşeron çalışanlarına kadro verilmesi için yapılacak düzenleme kamuda farklı istihdamın sonlandırılması açısından önemlidir. Ama eksiktir. 4/B’li, 4/C’li, Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları, Vekil Ebe-Hemşirelerin tamamına kadro verilmesi bir zorunluluktur.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑