İSMAİL ERİMİŞ
İSMAİL ERİMİŞ

GÖKLERİN EFENDİSİ, ORMANLARIN KRALINI AĞIRLIYOR

28 Kasım 2017 Saat: 17:19

İlhan Cavcav Sezonu Spor Toto Süper Lig'de zirveyi yeniden şekillendirecek, Beşiktaş-Galatasaray derbisinin tatlı heyecanı paçaları sardı.

Beşiktaş ve Galatasaray'dan ziyade Fenerbahçe'nin, Başakşehir'in, Trabzonspor'un hatta Kayserispor'un tüm taraftarlarının dikkatleri bu hafta sonu oynanacak olan maçın üzerine odaklandı.

Odaklandı derken yalnız taraftarların tatlı heyecanını kast etmiyorum, esas bu odaklanmayı çirkinleştiren ana sebep her zaman olduğu gibi, görsel ve yazılı basının ve kendilerini popüler kültürün, matahmış gibi feomeni hisseden kişilerin konuya çirkin bakış açılarından yaklaşımıydı.

Sanki bu derbi, lig sonundaki şampiyonu veya şampiyon adaylarını tespit edecek, ligin son maçıymış gibi empoze edilmesi, skora göre kişi ve kurumlar ile kendilerine malzeme çıkartıp futbolun güzelliklerinin dışında hikayeler yazıp kendilerini ön plana çıkarmanın yanı sıra bir makama veya bir göreve kafalarındaki kişiyi pazarlamaktan başka niyetleri olmayan popüler kültürün yeni yetmelerinden başkaları değildi.

Üzülerek ifade ederim ki  bu kişileri baş tacı edenle de, prim verenler de, maalesef okumayan,  kitaba öcü gibi bakan, hoşgörüden uzak, tahammülsüz, üşengeç, tüketen fakat üretemeyen, pasif, kulaktan dolma, ekrandan görme, yaşayan, sosyal medya esiri kişiler ki çok şükür sayıları şimdilik çok değil.

Evet sevgili okurlarım, bu gün Beşiktaş olmasa Galatasaray olmaz, Fenerbahçe  olmasa Beşiktaş olmaz bu olmazların hepsi tüm takımlarımızın varlıkları için de geçerlidir . Yeter ki bu tatlı rekabeti futbol oynamayı isteyen iki ekibin fair-play kuralları içinde  centilmence mücadelesini, hafta sonundaki derbi maçın da bir kez daha yaşayalım ve keyif alalım.

Çünkü bu iki güzide kulübümüz de tatlı rekabetin vazgeçilmez unsurlarını dikkate alarak, doyumsuz bir temaşa zevki olan futbolu zevk içinde seyredilebilir hale getirme çabasındalar. Futbol enstantanelerinin sahalarımızda yaşanması, oynayanların ve seyredenlerin heyecanlı güzel vakit geçirmelerini sağlamalarının aynı zamanda ülkemizde ve yurtdışında başarılı olup taraftarlarına ve de ülke insanına sevinç ve gurur yaşatmak için, kulüp yönetimi olarak taşın altına ellerini sokup, olanakları nispetinde futbol piyasasının en popüler yıldızlarını büyük fedakarlıklar ve ücretlerle kadrolarına katarak bu yıldızları seyretme imkanını sağlamışlardır.

Türk futboluna ve seyircileri için yapılan bu fedakarlıkları görmezden gelip, bu yıldızların boşluklarını arayıp futbol dışı hikayeler ile onların kişiliklerini ve kabiliyetlerini  tartışmak hiç bir zaman futbol topunu bulduğu zaman karakola götürebilecek, söz de feomenler olamaz.

Aynı şekilde futbolun en önemli unsurlarından biri olan, kişiliklerinden ve ön yargısız olmalarından  hiç şüphemiz olmayan hakemlerimizi bile bu popüler kültür müsveddeleri yoldan çıkarmakta, dünya çapında en önemli maçları başarılı bir şekilde yönetip beğeni ve takdir kazanan hakem gurubunu bile yurt içinde şaşkına çevirip hata yapmalarını sağlayacak konsantrasyon dağınıklarına sebep olmaktadırlar.

Evet değerli okurlarım daha fazla makyaj, daha fazla maske, daha fazla show yaparak''Ben''i ön plana çıkaran sadece ve sadece kendisi için yaşayan bu kesim için tüm taraftarlarımıza ve hakiki futbol seyircileri ile bizlere çok önemli görevler düşmektedir;

İyi bir taraftar, iyi bir futbol izleyicisi, iyi bir spor yazarı olarak düşen görevler, Futbolun dışındaki hikayelere kulak asmamak, futbol oyununun tüm unsurlarını ön plana çıkartıp futbolu güzelleştirenleri alkışlamak, onura etmek, camia, kişi, oyuncular ve hakemleri rencide etmeden eleştirilerin uygun bir üslup ile yapılmasıdır.

Her şeyden önce sosyal medya denilen popüler kültür hastalığından arınıp geleneksel milli kültür yapımıza sahip çıkmamız gereğini hatırlatır, bu vesileyle  hafta sonu yapılacak derbi karşılaşmasında; Göklerin efendisi kara kartala, ormanların kralı aslana başarılar, maçın hakemlerine, hakem şansı, seyirci ve taraftarlara da gönüllerine göre bir skor ile sağlık ve esenlikler dilerim.

Sevgilerimle,

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Bir bahar akşamı, kafayı takmak17 Mayıs 2018 Saat: 15:21
FUTBOLUN SİYAH NOKTASI19 Nisan 2018 Saat: 11:13
GENÇLER SÜPER LİGİ KARIŞTIRDI14 Nisan 2018 Saat: 10:59
SÜPER LİGİN DÖRT ATLISI4 Nisan 2018 Saat: 16:44
Tüm Yazıları
Yukarı ↑