Gazeteci Tanyel Keser vefat etti
Erzurumlular pikniğe davet etti
Aygün, ‘En büyük gücümüz gençlerimiz’
Kayalıklardan denize atlayan genç boğularak can verdi

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ramazan

İslamda fırkalaşmanın nedenleri anlatıldı

Akademisyen, ilahiyatçı, araştırmacı, yazar ve şair Ebubekir Sifil, 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nda İslamda fırkalaşmanın nedenlerini anlattı

6 Mayıs 2019 Saat: 12:01
İslamda fırkalaşmanın nedenleri anlatıldı
İslamda fırkalaşmanın nedenleri anlatıldı

Karamürsel Alp Salonu’nda Kitap Fuarı’nın son gününde gerçekleşen söyleşiye gençler yoğun ilgi gösterdi. Ebubekir Sifil, söyleşisinde peygamberler tarihinin esas itibariyle İslam tarihi olduğunu söyledi. Ancak toplumların dini kendi yaşamlarına dönüştürmesi nedeniyle Hz. Musa ve Hz İsa’nın getirdiği dinin hem değiştirildiğini hem de fırkalaştırıldığını anlattı. Vahye dayanan bir dinin, itikati anlamda aslını koruyarak, mezheplere dönüştürülemeyeceğini ifade eden Sifil, “Bu aşamada Hz peygamberin “İsrailoğulları 71, Hristiyanlar 72 benim ümmetim de 73 fırkaya ayrılacak. Biri hariç diğerleri cehenneme gidecek” hadisini hatırlıyoruz. Bu hadis, İslam içinde de benzeri oluşumlar gelecektir anlamı taşıyor. Fırkalaşmalar dinin özüne ilişkin yoruma dayalı itilaflardır. İslamda dinin özüne dokunan ideolojiler çıkınca fırkalaşmalardan bahsediyoruz” dedi.
FIRKALAŞMANIN NEDENLERİNİ ANLAMAK
Fırkalaşmaya duyulan ihtiyaca bakılması gerektiğine işaret eden Ebubekir Sifil, “Bunda, yaşanan gerçeğe direnememe neticisinde dini ona uygulama ihtiyacı olabilir, yanlış ya da eksik bilgi de olabilir. Ama en önemli etken oryantalizmdir” dedi. Sifil, bugün yeni İslam anlayışları ve yeni itikat tasavvurlarının daha çok dış dayatmalardan ortaya çıktığını ifade ederek, “Bunun başına oryantalizmi koymalıyız. Oryantalizm İslam hakkında bilgiler üretti. Bunun yanı sıra Müslümanların yaşadığı zihniyet ve siyasi işgaller de fırkalaşmaya neden oldu. Bu olgu fırkalaşmadaönemlidir”şeklinde konuştu.
‘FIRKALAŞMA DEVAM EDİYOR’
Müslamanlar arasındaki fırkalaşmanın halen devam ettiğine dikkat çeken Sifil, “Ama eskiden ümmet bu konuda uyarılırdı. Şimdi kurumlarımız kaybolduğu için her yeni fırka kendisine kolay yer bulabiliyor” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑