Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İSMAİL ERİMİŞ
İSMAİL ERİMİŞ

2014 FIFA DÜNYA KUPASI ARDINDAN

Brezilya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2014 FIFA Dünya Kupası,3 milyon 429 bin 873 biletli seyircinin statlardan takip ettiği son yılların en heyecanlı turnuvası oluyordu.

22 Temmuz 2014 Saat: 16:34

Ülke olarak yer alamadığımız 2014 Dünya Kupası’nda bizler için en önemli olay bir Türk hakemin Dünya Kupasında yer almasıydı. Cüneyt Çakır ve yardımcıları Bahattin Duran ve Tarık Ongun’un, Batı Almanya’da düzenlenen 1974 FIFA Dünya Kupası’nda görev alan hakemimiz Doğan Babacan’ın ardından 40 yıl sonra bir Dünya Kupasında görev alan ve çok başarılı yarı final yöneten ilk Türk hakemler olmaları bizleri son derece sevindirmiş ve gururlandırmıştır.

Evet değerli okurlarım ülke olarak yalnız sportif faaliyetlerde değil hemen hemen her konuda, ya iddialı oluruz en üst sıralarda olma hırsı içinde kavrulup biran evvel fazlaemek vermeden başarıyı yakalamak isteriz veya tam tersi battı balık yan gider misali yan gelir yatarız. Bir türlü orta yolu bulma şansından uzak kalırız, bu nedenle yakalamış olduğumuz bazı başarılar kişisel beceri ve gayrete dayalı olduğundan devamlılık göstermemektedir.

Bunların orta yolunu bulup istikrarlı bir şekilde disiplinli ve program çerçevesinde hedeflenen başarıyı yakalamak ve planlı bir şekilde yükselen değerler ile devam ettirebilmek için hiçbir çabayı göstermeyiz, başarı hemen gelsin isteriz, fakat başarı emek ister, program ister, çalışmak ister en önemlisi zaman ister.

İşte Almanya 24 yıl aradan sonra Dünya Kupasını havaya kaldırırken bu başarının büyük mimarı bir dönem yolu Türkiye’den de geçen Teknik Direktör JoachimLöw’dü. Alman hoca Türkiye’de Fenerbahçe ve Adanaspor’u kısa bir dönem çalıştırmış, yöneticilerin başarı anlayışına ve beklentilerine cevap veremediği için gönderilmişti.

Evet değerli okurlarım bu JoachimLöw’ün panzerleri Alman Futbol Federasyonunun yapmış olduğu Eğitim, yatırım ve uygulanan uzun vadeli programın sonucu olarak 24 yıl sonra 2014 FIFA Dünya Kupası’nın sahibi oluyorlardı.

2014 Dünya Kupası’nda saymış olduğum başarıların yanı sıra, bu turnuvanın favorilerinden İspanya, İtalya, İngiltere ve Portekiz’in turnuvaya ilk turda veda etmesi dikkatleri çekmişti. Bu konunun nedenleri için çok konuşuldu fikirler öne sürüldü ama gerçek bence MENTAL YORGUNLUKTUR.

ÇünküMental Yorgunluğun sık görüldüğü kişiler arasındaki çoğunluk futbolcular ve sporculardır.

Her hafta oynanan ortalama, iki maç ve ağır idmanların fiziksel yorgunluklara yol açtığı bir gerçektir ama futbolcular ve sporcular kas yapıları nedeniye fiziksel yorgunluğun üstesinden gelebilirler ancak zihinsel yorgunluk olan Mentalinmaç kaybetmelerindeki sebep, zihnen maçı kazanacaklarına olan inançlarını kaybetmiş olmaları ya da kazanamayacaklarına inanmalarıdır. Maçı kaybetmeye yol açacak yoğunlukta strese neden olan Mental Yorgunluktur..

Sevgili okurlarım her şeyin başı sağlık ve inançtır, başarıya giden yol inanmaktan geçer, yol boyu çalışmakla devam eder.

Sevgilerimle,

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

MAZERET VE COŞKU26 Kasım 2019 Saat: 14:03
HELLO EURO 202015 Kasım 2019 Saat: 12:20
VASAT BİR DERBİ28 Ekim 2019 Saat: 12:56
FUTBOLDA SINIR ÖTESİ HAREKATLAR25 Ekim 2019 Saat: 12:43
Tüm Yazıları
Yukarı ↑