Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İSMAİL ERİMİŞ
İSMAİL ERİMİŞ

2016 RİO YAZ OLİMPİYATLARI BAŞLIYOR

2 Ağustos 2016 Saat: 11:04

Siyasi gündemin yoğunluğundan, bu günlerde hiç kimsenin spor müsabakalarıyla ilgilendiklerini pek söyleyemeyiz.

Nasıl ilgilensinler ki, yaşanan zor anlar ve olaylar ortada;

Bir anda savaş uçaklarının sesleriyle yankılanan evler, ardı ardına patlayan bombalar, silah sesleri, belirsizlik ve milyonlarca insanın darbeye karşı sokağa çıkışı hatta adeta savaşması vs.

Özellikle 40 yaşın altında kalan herkesin ilk defa yaşadığı darbe girişiminin toplum üzerindeki etkilerini görmezden geçemeyiz tabi ki.

Şöyle bir çevremize baktığımız zaman, etrafımızdaki hemen herkesten, uykusuzluk, depresyon hali, iştahsızlık, hayata karşı ilgisizlik, mide ağrılarının olduğunu duyarız.

Evet değerli okurlarım, bu olayların zihnimizi ve bedenimizi nasıl etkilediği apaçık ortadadır, en kısa sürede bu ruh halinden kurtulabilmek için, toplumun güvenlik zeminin sağlanması gerekmektedir bu da; Birlik beraberlik ve dayanışmanın güçlenmesi ile oluşacaktır.

En önemli diğer bir hususta yazılı basında olsun görsel medya da olsun değişik konulara odaklanmalarıdır.

Bu çerçevede, 5 Ağustos 2016 Cuma günü Brezilya’nın ikinci en büyük kenti olan Rio de Janeiro kentinde başlayıp, 21 Ağustos 2016 Pazar günü kapanış töreniyle nihayetlenecek olan Rio Yaz Olimpiyatları,sıkıntılı günümüze bir nebze ilaç olacaktır sanırım.

Muhakkak biliyorsunuzdur ama konuya olimpiyat bayrağından başlamak istiyorum.

İlk defa 1920 yılında Belçika’nın Anvers şehrinde düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda kullanılan iç içe geçmiş renkli beş halkadan oluşan olimpiyat bayrağı, 5 kıtayı temside etmektedir; Avrupa’yı mavi halka, Asya’yı sarı halka, Afrika’yı siyah halka, Avustralya’yı yeşil halka, Amerika’yı da kırmızı halka temsil etmektedir.

Dört senede bir yapılan yaz olimpiyatlarının 31.sine ülke olarak talip olan Brezilya bu amacına ulaşmış ve 5 Ağustos 2016 Tarihinde başlayacak olanYaz Olimpiyatları’nı ikinci büyük kenti olan Rio de Janerio kentinde düzenleme hakkını elde etmiştir.

Aslında olimpiyatlara talip olmakla iş bitmiyor, esasen uzun ince bir yolun başlangıcı talip olma.

Esas mücadele ondan sonra başlıyor.

2016 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği için Brezilya’nın Rio de Jeneiro şehri, İspanya’nın Madrid şehri, Japonya’nın Tokyo şehri ve Amerika Birleşik Devletleri’ninŞikago şehirleri aday olduklarını Uluslararası Olimpiyat Komitesine bildirmişlerdir.

UOK başvuruları tek tek incelemiş, değerlendirme komisyonu aday şehirleri denetlemiş, hazırladıkları kapsamlı raporları UOK üyelerine sunmuşlardır.

Yapılan oylamanın ilk turunda Şikago, ikinci turda Tokyo’nun elenmesinden sonra, Rio de Jeneiro, Madrid ile birlikte finale kalmış ve Madrid şehrinin aldığı 32 oya mukabil aldığı 66 oy ile 2016 Yaz Olimpiyatlarını düzenleme hakkını kazanmıştır.

Evet, sevgili okurlarım, Rio 2016 Yaz Olimpiyatların da 28 Olimpik spor dalının 42 disiplininde müsabakalar yer alacak ve 206 Milli Olimpiyat Komitesi'nden dünyanın en iyi 10.500 sporcusu yarışacaktır. Sporculara 6000'e yakın yönetici, teknik personel, hakem ve çeşitli alanda uzmanlar eşlik edeceklerdir.

Yaklaşık 70.000 gönüllünün çalışacağı dünyanın en büyük etkinliğinde, 25.000'den fazla akredite edilmiş basın mensubunun görev alacağı bu büyük etkinliğe şimdilik biz de ufak bir giriş yapmak istedik.

Sevgilerimle,

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

FİKRET ORMAN’IN ZOR KARARI29 Eylül 2019 Saat: 13:55
FİKRET ORMAN VE SOSYAL MEDYA25 Eylül 2019 Saat: 17:46
GURUR, KİN VE NEFRET12 Eylül 2019 Saat: 17:27
ÜZÜLMEYİN SULTANLAR9 Eylül 2019 Saat: 13:53
Tüm Yazıları
Yukarı ↑