Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İSMAİL ERİMİŞ
İSMAİL ERİMİŞ

Bu fener çakacaktır

3 Ekim 2018 Saat: 19:58

Çakacaktır, çünkü 111 sene önce temelleri atılmış olan bu fener, ülkenin mihenk taşlarından biri olmuş, önemli misyonları yüklenerek yol gösterici görevini zamanımıza kadar nasıl parlak bir şekilde sürdürmüşse, bundan sonrada aynı parlaklık ile görevini devam ettirme gücüne sahiptir.

Nede olsa bu fenerde kul yapımıdır, zaman içinde bazı dönemler, sıvalarında aşınmalar, merdiven basamaklarında gıcırdamalar, ışığında istenmeyen yansımalar gibi ufak tefek aksaklıklar olacaktır, ama bu fenerin sahipleri güçlüdür, bu tür aksaklıkların üstesinden derhal gelip en şaşalı günlerine en kısa zamanda döneceğinden emin olabilirsiniz.

Evet, değerli okurlarım hafızamızı yoklayıp, yirmi yıl kadar önceler gittiğimiz zaman;

Yine bu fenerdezamanın getirdiği yorgunluk ve aksaklıklar baş gösterirken, yeni bir fener bekçisi arayışı içine girilmiş ve rakibinden  bir adım önde olan yeni fener bekçisi görevinin başına getirilmişti.

Bu fener bekçisi, zeki,çok faal işini ehli, neyin nerede olduğunu, nasıl hareket edeceğini bilen, her işi aile fertlerine bile bırakmadankendisi yapan biriydi.

 Önce fenerin içindeki gıcırdayan merdiven basamaklarından başlayarak, onların sesini kesti, dış cepheyi  iyi bir sıvayıp, bembeyaz bir boya atıp eteğine de sarı ve lacivert bir şerit çekmekle kalmayıp, kendisine gönül vermiş yolcuların da katkılarıyla, fenerin yanı başına kırk bin kişinin fenerin ışıklarını görebilmeleri için, görkemli bir eser yaptı.

Aslında fener çok katlıydı, onlara da isimler koydu, basketbol katı, voleybol katı, atletizm katı, ve en üste de futbol katı gibi.

Bekçinin kafası da iyi çalışıyordu, bu katlardan manzara seyrettirmek, ve feneri seyrettirmek için yaptırmış olduğu esere de para ile insanları topluyordu.

Her şey yolunda gidiyordu ancak fener bekçisi diğer fener bekçileri ile rekabete girmiş, onlar ile aralarını bozup en büyük benim demiş, hatta büyük bir kibir içine girip, ben ve ailem fener bekçiliği görevimizi tam manası ile yaptık, bundan sonra fenere gönül vermiş bu görevi alnının akıyla yürütebilecek başkaları gelip bu göreve devam etsin dememiş.

Tüm fener seyircisinin gözdesi, fenere gönül vermiş bekçi adayı, klas kişi ile rekabete girip hezimete uğramıştır.

Evet , sevgili okurlarım ülkemizin en köklü ve saygın ailesinin mensubu bütün önemli işlerinin yanında bu mesuliyetli fener bekçiliği işini kabul etmesi, tüm fener bekçilerini mutlu ettiği gibi kendisine gönül vermiş olanları da sevindirmişti.

Fakat, fener dıştan göründüğü gibi değilmiş, zaman içinde toz toprak ve pislikler, hep halının altına atılmış, duvarları örümcekler kaplamış, dış cephe yamalar ile kapatılmış, çakar fenerin voltajı düşükmüş.

Yeni fener bekçisi,bir takım eksikliklerin olduğunu biliyormuş ama bu derece korkunç bir tablo ile karşılaşacağını,fenerin içine girdikten sonra fark etmiş.

 Ama en önemlisi var ki;

Sorma gitsin;

Parasını vermene rağmen üst kata dışarıdan onarım yapacak malzeme alamıyorsun, fenere ambargo konmuş, tüm tadilatı elindeki mevcut malzeme ve yeni fener bekçisinin birikimleri ile yapılacak olması.

İşte bu şartlar altında yapılan organizasyon sonrası, tam manası ile onarılamayan fener, yedi hafta içinde dört kazaya da sebep olunca, kızılca kıyamet koptu ve hemen, çok bilenler! için ortam hazırlanmış oldu.

Yazılı ve görsel medya için artık zemin hazırdı,

Körün istediği bir gözdü, Allah vermişti iki göz.

Artık her kafadan afaki konuşmalar bir birini izlemeye başlamış, her eline kalemi alan, her kamerayı önünde gören, fener selameti için değil kendisinin kazancı için ahkam kesmeye başlamıştı.

Kimi, fener bekçisinin, üst katta görev verdiği yabancı kişinin görevden alınmasını, yerine bu işleri daha önce aynı fenerde görev yapmış, ancak zaman içinde başarısızlıkları veya türlü sebeplerden dolayı yollarını ayırdığı kişilerin tekrar göreve getirilmesini istemekte ve pazarlamalarını yapmaktadırlar.

Kimi, üst kattaki görevlinin, işininbaşında işine devam etmesi gibi fikir ve düşünceler ile gündeme girip adından söz ettirme yarışına girdiler.

Evet değerli okurlarım, bu tarihi fenerin bakıcısı, bu gün ülkemizin en değerli ailesinin en önemi fertlerinden biridir, genç yaşına rağmen, eğitimiyle, iş hayatındaki konumuyla, her şeyden önemlisi fenere gönül vermiş olan milyonlarla kurmuş olduğu gönül bağının verdiği görev aşkı ile sıkıntılı günleri aşmak için gece gündüz çalışmaktadır.

Fenere zarar gelirse, sırf fenere gönül verenler değil bu denizde olan her kaptanınzarar göreceğini hiç bir zaman akıldan çıkartmamak gerekir.

İşte değerli okurlarım, her kes bunu gayet iyi bilsin kien kısa zamanda;

Fener bekçisinin, hiç bir baskı ve tesir altında kalmadan aile fertleriyle alacağı kararlar; Fenerin şakır şakır çakmasını ve ona güvenen her geminin limana sağ salim girmesini sağlayacaktır.

Bu parıldayan fener,aynı zamanda kendisine gönül vermiş olan sevenleri kadar denizde bulunan tüm kaptanlarında güvencesi olacaktır.

Lütfen sabır.

Sevgilerimle,

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 1 yorum yapılmıştır
Rafet Aykut Elgin 04.10.2018 11:22
Ismail kardeşim yine dökturmuşsun Bizim yakadan bakarak yaşlı feneri çok güzel tahlil etmişsin beynine kalemine saglik
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

GURUR, KİN VE NEFRET12 Eylül 2019 Saat: 17:27
ÜZÜLMEYİN SULTANLAR9 Eylül 2019 Saat: 13:53
GURURUMUZ 12 DEV ADAM4 Eylül 2019 Saat: 14:04
FİLENİN SULTANLARI28 Ağustos 2019 Saat: 09:27
CEMİL USTA SEZONU22 Ağustos 2019 Saat: 13:53
Tüm Yazıları
Yukarı ↑