Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İSMAİL ERİMİŞ
İSMAİL ERİMİŞ

İHTİMAL HESAPLARI VE SÜPER LİG GAZETECİLERİ

2 Mart 2017 Saat: 16:27

Beşiktaş pazartesi günü, Türk Telekom Arena'da ebedi dostu, ezeli rakibi Galatasaray'ı 1-0 yenerken maç öncesi yazdığımız gibi bizleri de haklı çıkartıyordu.
Kara Kartallar bu skor ile zirvedeki yerini daha da sağlamlaştırırken, rakibi Galatasaray ile puan farkını 10'a , Fenerbahçe ile 12 puana, Medipol Başakşehir ile de 4 puan çıkartıyordu.
Maç biter bitmez sevgili oğlum hemen beni aradı; Baba tebrikler ihtimal hesapların tuttu, nasıl bildin Beşiktaş'ın galip geleceğini diye sorunca kendisine;
Futbol müsabakaların da, Galibiyet, mağlubiyet ve beraberlik gibi üç ihtimal olduğunu ancak matematiksel olarak bu ihtimallerin kesin sonucu getirmeyeceğini bilmesi gerektiğini, çünkü futbol müsabakalarının, yazı tura veya zar atışı olmadığını; Para atışında yazı veya tura gelmesi ihtimallerinin eşit kabul edildiğini.
Tecrübe ve bilginin burada hiç bir öneminin olmadığını.
Aynı şekilde zarda da 1, 2, 3, 4, 5, ve 6, yüzünün bulunduğunu, zar atıldığında bu sayılardan her biri eşit ihtimalde gelebileceğini
''Olayın oluşumuna tecrübe veya bilgi olarak herhangi bir müdahale bulunmadığını''
Belirtip burada da tecrübe, ve bilginin para etmediğini.
Ancak futboldaki üç ihtimalinde, tecrübe ve bilginin su kaldırabileceğini, ihtimal hesaplarına objektif açıdan yaklaştığımız zaman sonucun bilinebileceğini anlatmaya çalıştım. Umarım anlamıştır.
Ama her şeyden önce kesinlikle, her alanda olduğu gibi Tecrübe ve bilginin ne kadar önemli olduğunu kendisine ifade ettim.
Evet sevgili okurlarım; Eşit olasılıklı/ihtimallerde sonuca gidebilmek için gerekli olan tecrübe dedik, bilgi dedik bu iki değerli ve güzel kelimeyi kesinlikle, ukalalık ve çok bilmişlikle karıştırmayınız.
Bazı çok okunan gazetelerin çok bilmiş kişileri vardır hatta anonim de olabilirler, Bunlar hiçbir zaman futbolun güzelliklerinden, futbolcunun tribünleri heyecanlandıran klas hareketlerinden ve takım oyununun, temaşa zevkinden asla bahsetmezler.
Onların işleri güçleri kişilerledir;
Olmadık kişileri gereksiz, allayıp pullayıp, onları göklere çıkartıp ayaklarını yerden keserler ki, kişi bile şaşkına döner, tabii ki kişinin de başı döner, doğal olarak hata üstüne hata yapar sonuçta geldiği yere döner. İşte bu düşüşün zeminini hazırlayan ve düşüşü sağlayan da gene bu gazeteci geçinen kişilerdir.
Bu yazar geçinenlerin asıl işi, kişiler üzerinden prim yapmaktır; Daima, üst seviyede başarıyı yakalamış popüler kişileri hedef alırlar ki, kendileri de ön plana çıksınlar.
Aslında utanacakları, ders alacakları, birçok somut örnekler vardır ama onların umurlarında bile olmaz. Dün Fenerbahçe'nin Hollanda'lı yıldızı Robin Van Persie transferini, övüp, övüp yere göğe sığdıramayanlar, en son Ziraat Kupası maçında Beşiktaş galibiyetini Robin Van Persie'ye bağlayanlar. Bu gün'' VAN PERSİE TRANSFERİ TARİHİ FİYASKODUR ''diye manşet atabiliyorsa, kimsenin kimseye söyleyecek lafı ve yazısı kalmıyor.
Tabi ki ''dün dündür, bu gün bu gündür'' diyecekler ama işte burada okuyucunun sağ duyusuna güvenmek gerekmektedir, çünkü en önemli mihenk taşı okuyucunun kendisidir. Her şeyi çok yerinde ve güzel değerlendiren, iyiyi, kötüyü en iyi ayırabilen, son söz sahibi, değerli okurların dikkatinden hiç bir şey kaçmaz.
Okurların nezdinde hiç bir değer ifade etmediğiniz zaman, muhataplarına gerekli olan en güzel dersi yine okuyucuları vermiş olacaktır.
Evet değerli okurlarım; En önemlisi, sporda, sanatta, siyasette ve güncel yaşamda olsun, başarıları ve güzellikleri görmek, onları örnek gösterip bu tür güzelliklerin ve başarıların artmasını sağlamaktır. Tabii ki her halükarda aksaklıklar ve hatalarda dile getirilecektir, ancak kullanılan yazı dilinde aşırıya kaçmamalı, muhataplarını ve yakınlarını hiç bir zaman rencide edilmemelidir.
Esas olan topluluğumuzun menfaatleri doğrultusunda ortak paydalarda buluşmak, yapıcı, birlik, beraberlik mesajları veren, toplumsal kaynaşmayı sağlayıcı yazıları ve yazı dilini ön plana getirip yapılmış olan hataları, hata yaparak telafi etmekten kaçınılmalıdır.
Saygılarımla,

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HELLO EURO 202015 Kasım 2019 Saat: 12:20
VASAT BİR DERBİ28 Ekim 2019 Saat: 12:56
FUTBOLDA SINIR ÖTESİ HAREKATLAR25 Ekim 2019 Saat: 12:43
FİKRET ORMAN’IN ZOR KARARI29 Eylül 2019 Saat: 13:55
Tüm Yazıları
Yukarı ↑