Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İSMAİL ERİMİŞ
İSMAİL ERİMİŞ

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

11 Ağustos 2019 Saat: 16:52

Zamanımızda her gün milyonlarca küçük baş ve büyük baş hayvan kesimi yapılarak, insanların yaşamında önemli bir yer tutan kırmızı et ihtiyaçları karşılanmaktadır.
Çünkü kırmızı et, insanlar için en değerli hayvansal protein kaynağıdır;
Faydalarını saymaya cesaret edemiyorum çünkü satırlarımın yetersiz kalacağı kanaatindeyim.
Ancak, kansızlığı önlemesi, bedeni canlı ve güçlü kılması, zihinsel ve bedensel gelişmeyi sağlamasının yanı sıra içindeki mineraller ve vitaminler sayesinde, saç kılından elimizin tırnağına kadar her organımızın gelişmesinde en önemli fonksiyonu kapsadığından hiç bir zaman vazgeçilemeyecek olan besin maddesi olduğu kesindir.
Evet değerli okurlarım, her gün milyonlarcası kesilen bu hayvanların, kutsal olarak değerlendiğimiz bu dört günlük dini bayram süreci içinde tören içinde kesilip, fakire fukaraya dağıtılması ve bu dört günün dini bayram olması Müslüman'lar için çok önemlidir.
Çünkü kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar ayrıca sosyal adaletin gerçekleşmesine de katkıda bulunur.
Özellikle et satın alma imkanı bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda ''KURBAN BAYRAMININ'' bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür.
Zengine malını yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluğundan kurtarır.
Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına, kendini toplumun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.
Ayrıca bayramlar insanlara zaman zaman unuttukları insanlıklarını hatırlatır, varlıklarının nedenlerini sorgulatırlar. İşte bu yönü itibariyle bayramlar yaşama tutunmanın en önemli ve en kuvvetli aracıdır.
Evet değerli okurlarım, duygu, düşünce , sevinç, ve eylem birliğinin oluşmasına uzun lafın kısası, en önemlisi ortak yanların gelişmesini sağlayan bayramlar millet olmanın da en büyük ölçüsüdür.
Evet sevgili okurlarım, ben de bu vesile ile sizlerin;
Sevdiklerinizle, birlik, beraberlik,ve güzelliklerle dolu bir bayram geçirmeniz diler, bayramınızı en içten duygularımla kutlarım.
Yalova'dan sevgilerimle.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

FİKRET ORMAN’IN ZOR KARARI29 Eylül 2019 Saat: 13:55
FİKRET ORMAN VE SOSYAL MEDYA25 Eylül 2019 Saat: 17:46
GURUR, KİN VE NEFRET12 Eylül 2019 Saat: 17:27
ÜZÜLMEYİN SULTANLAR9 Eylül 2019 Saat: 13:53
Tüm Yazıları
Yukarı ↑