Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İSMAİL ERİMİŞ
İSMAİL ERİMİŞ

Video yardımcı hakem sistemi

6 Ağustos 2018 Saat: 11:33

Rusya'da düzenlenen 2018 Dünya Şampiyonası maçlarında uygulanan video yardımcı hakem sistemi (VAR), önümüzdeki günlerde  başlayacak olan 2018-2019 Spor Toto Süper Lig, Lefter Küçükandonyadis sezonunda ilk defa ülkemizde uygulamaya girecek.

Eskilerde günahıyla, sevabıyla oyunun bir parçası olarak görüp kabullendiğimiz hakem hatalarının getirdiği tartışmalar, kahve muhabbetlerinde, iş yeri sohbetlerinde,bir nebze su kaldırırken, esas olan televizyon geyiklerine çıkan yorumcu adı altında ki kavgacı tipler var ya, onların bu sistemin devreye girmesiyle ne yapacakları şimdi meçhul?

Ama hiç merak etmeyin, onlar öyle veya böyle bir yolunu bulup, kavga edecek bir şeyler bulurlar, hiç birşey bulmazlarsa, kendileriyle kavga ederler. Göreceğiz bakalım.

Evet değerli okurlarım, Video Yardımcı Hakem Sistemi yani VAR dediğimiz sistemin biraziçine girecek olursak sistemi iyi bilen bilir sistemin ne kadar komplike olduğunu da bilirler. Ama kulaktan dolma bilgili olanlar en çok vır vır eden kesim olurlar, bunlara ne kadar yazsanyaz  ne kadar da anlatırsan anlat okumazlar ve dinlemezlerde zaten.

Bu nedenle imam bildiğini okur misali ahkam kesmede üstlerine yoktur.

Geri kalan kesime de çok basit bir anlatımla bildiğimiz kadarını anlatmakta fayda vardır diye düşünüyorum.

Evet sevgili okurlarım, Türkiye Futbol Federasyon'unun Riva Tesislerinde 350 metrekarelik bir alanı düşünün, buraya Türkiye'nin herhangi bir stadyumunda aynı anda oynanan 9 maçın beIN Sports tarafından sağlanan maç görüntülerinin ulaştığını bildikten sonra;

Maçları, merkezde izleyen bir VİDEO Yardımcı Hakem olduğunu, kendisine asistanlık edecek,   Video Yardımcı Hakem Asistanı ve Yeniden Oynatma Operatörünün bulunduğunu öncelikle bir bilelim.

İşte bu ön bilgilerden sonra Sahada maçı yöneten hakem ile, Riva Tesislerindeki video hakem arasında iletişim sağlanmış olur.

Merkezdeki Video Hakem maçın hakemine yalnız öneride bulunur, her pozisyonda video Yardımcı Hakem vırt zırt devreye girmez.

Bu sistem, yalnızca maçın seyrini değiştiren kararlardaki bariz hataları düzeltmek için ve gözden kaçan ciddi olaylarda kullanılır.

İncelemeyi yalnızca maçın hakemi başlatabilir ve incelenen pozisyonla ilgili karar için herhangi bir zaman baskısı yoktur.

En önemlisi: Bu sistemde de nihai karar maçın hakemi tarafından verilir.

Sisteme futbolcular açısından baktığımız zaman kesinlikle uyması gereken  iki önemli kuralı olduğunu görürüz;Bunlardan ilki,

Oyuncuların ve takım görevlilerinin hakemin video izlenimleri sırasında, kesinlikle hakemin etrafını sarmayacakları.

ikincisi ise ''İnceleme işareti'' kullanan bir oyuncunun sarı kart alacağıdır.

Evet değerli okurlarım, global dünya ekonomisinde önemli bir sektör olarak yerini alan futbol ekonomisinin, artık hatalara, hatırlara, rivayetlere ve söylentilere yer yok, çünkü çok büyük paraların döndüğü büyük bir sektör.

Bu nedenlerden maçların sonuçlarına tesir edebilecek olan hakem hatalarını en aza indirebilme açısından bu sistemin önemi bir kez daha ön plana çıkmaktadır.

Ülkemizde önümüzdeki günlerde devreye girecek olan bu sistemin, tüm futbol camiası ile sistemin bünyesinde olan kurum kuruluş ve kişilere hayırlı olması dileklerimle başarılar dilerim.

Girne, Bella Marine'den Sevgilerle.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

GURUR, KİN VE NEFRET12 Eylül 2019 Saat: 17:27
ÜZÜLMEYİN SULTANLAR9 Eylül 2019 Saat: 13:53
GURURUMUZ 12 DEV ADAM4 Eylül 2019 Saat: 14:04
FİLENİN SULTANLARI28 Ağustos 2019 Saat: 09:27
CEMİL USTA SEZONU22 Ağustos 2019 Saat: 13:53
Tüm Yazıları
Yukarı ↑