Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Kadınlar broşür dağıtanlardan rahatsız

Kocaeli Büyükşehir Zabıta ekipleri İzmit Yürüyüş Yolu’nda izinsiz broşür ve el ilanı dağıtan işyerleri ve şahıslara yönelik denetim gerçekleştiriyor

3 Eylül 2019 Saat: 16:43
Kadınlar broşür dağıtanlardan rahatsız
Kadınlar broşür dağıtanlardan rahatsız

İlimizde bir süredir güzellik merkezi, cilt bakımı tanıtımı yaptığını söyleyen kişiler arttı. Kadınlar ise bu durumun tacize kadar ulaştığını ve gerekli uygulamaların şehrin her noktasında yapılması gerektiğini vurguladı

Çoğunlukla güzellik merkezi ve cilt bakımı tanıtımı yaptıklarını söyleyen kişiler, kadınların peşine takılarak ciddi boyutta tacize kadar giden davranışlar sergiliyor ve kadınların aşırı şekilde rahatsız olmasına sebep oluyor. Konuya ilişkin şikayetleri dikkate alan Büyükşehir İhtisas Zabıta ekipleri dün (pazartesi) ve bugün (salı) İzmit Yürüyüş Yolu’nda gerçekleştirdikleri denetimlerde, vatandaşların huzurunu bozan iş yeri ve şahıslara yönelik cezai işlem uyguladı. Bu kapsamda 5’i işyeri olmak üzere 15 kişiye 320’şer TL para cezası kesildi. İhtisas Zabıta ekipleri, denetimleri hem resmi kıyafet hem de sivil kıyafet ile gerçekleştiriyor.
TACİZE KADAR VARAN TAVIRLAR
Para cezalarının ardından bugün (salı) sokakta neredeyse hiç el ilanı dağıtan kişi görünmezken aynı uygulamaların Yürüyüş Yolu dışında kentin işlek yerleri olan Fethiye Caddesi, İnönü Caddesi gibi yerlerde de yapılması istendi. Bizde Çağdaş Kocaeli Gazetesi olarak oluşan bu durumu ilimizde yaşayan kadınlara sorduk. Kadınlar genel olarak bu kişilerden rahatsız olduklarını, tacize kadar tavırların olduğunu dile getirerek gerekli cezai işlemlerin uygulanarak durumun çözüme kavuşturulmasını talep etti. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Kadınlar broşür dağıtanlardan rahatsız

Uygar Ongunyurt (26) Muhasebeci
Uygar Ongunyurt konuyla ilgili düşüncelerini anlatarak, “Zaten ülkede kadınlar sürekli bir rahatsızlık içerisinde bulunuyor. Hem sosyolojik olarak hem de siyasi olarak kadının yok sayıldığı bir durumdayız. Bu durumdan ancak biz kadınlar bir arada ve güçlü şekilde durabilirsek kurtulabiliriz. Bu konuda aslında bununla alakalı ve sadece şehir merkezinde değil ilçelerde bile bu tip insanlar türedi. Geliyorlar güzellik merkezi tanıtımı yaptıklarını söylüyorlar. Tamam, broşür dağıtırsın tanıtımı yaparsın ama tacize varan davranışlar görüyoruz. Broşür dağıtan bir kişinin telefon numarası istemesi, sürekli bir şekilde ısrarcı olması tacizden başka bir şey olamaz. Biz sokaklarda neden bu gibi durumlarla karşılaşalım. Bunların denetimi artarak yapılmalı ve bu konu daha da pis bir hal almadan engellenmelidir” açıklamasında bulundu.

Kadınlar broşür dağıtanlardan rahatsız

Leyla Özmen (28) Büro Emekçisi
Konuyla ilgili görüşlerini belirten Leyla Özmen, “Bu gibi durumlarla sürekli olarak karşılaşıyoruz. Özellikle şehirde yürürken artık bu işi yaptıklarını tiplerinden bile anlıyoruz. Çünkü bu işi yapanlar hep aynı tipte insanlar. Kime bağlı çalışıyorlar anlamıyoruz. Yani bu iş artık dilenciliğin farklı bir türü olmuş durumda. Bazen cevap vermeden hatta bakmadan yürüyorsun laf atıyorlar. Ayrıca bu işleri madem güzellik merkezi ve cilt bakımı gibi işlerin tanıtımını yapıyorlar neden kadınlar bu işi yapmıyor ki? Anlayacağınız bu durum kadınları çok rahatsız ediyor” sözlerini kullandı.

Kadınlar broşür dağıtanlardan rahatsız

Gizem Uğur (23) Kameraman
Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Gizem Uğur, “Bu kadınlar arasında da sürekli konuşuluyor. Zaten örneğin Yürüyüş Yolu, Fethiye Caddesi gibi noktalarda 10 dakika yürüseniz görürsünüz. Fethiye Caddesi’nde aşağı yürüyorsun onlar sağ taraftaysa sola geçiyorsun onlar o tarafa geçiyor. Broşür dağıtırsın tamam rahatsız edici derecede bir ısrar oluyor. Cevap vermeyen bazı arkadaşlarımıza koluna dokunma, sözlü taciz gibi durumlarda oldu. Tepki veren arkadaşlarımızda oldu elbette ancak bu durumun kontrol altına alınması gerekiyor. Neden kadınlar sokakta böyle bir duruma düşüyor ki? Yetkililerin bu konuda acil olarak müdahale etmesi gerekiyor. Yürüyüş yolunda yapılan denetimler diğer noktalarda da devam etmelidir” dedi.

Kadınlar broşür dağıtanlardan rahatsız

Canan Gürsoy (35) Bankacı
Son olarak fikirlerini belirten Canan Gürsoy, “Tek başınıza ya da 2 3 kadın çarşıda dolaştığınızda hemen bu rahatsız edici tiplerle karşılaşıyorsunuz. Genellikle güzellik merkezi tanıtımı yaptıklarını söylüyorlar. Dinlemeden yürüdüğünüzde 2 dakika durun dinliyormuş gibi yapın diyorlar. Dinlesen bir türlü, dinlemesen bir türlü oluyor. Dinleyip ardından merkeze gidip bir şekilde kandırılıp yüzlerce liralık sözleşme imzalatılan insanlar var. Artık bu konuda net çözümler yapılmalı ve bu kişi kurumlara cezaların arttırılması gerekiyor. Zaten güzellik merkezine giden kadın gidip bulabilir, bu kalitesiz pazarlama yöntemlerini kullanmaları hem boşa hem de rahatsız edici oluyor. Bu soruna acil çözüm bulunması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kadınlar broşür dağıtanlardan rahatsız

Bahar Eren (37) Asistan
Konuyla ilgili rahatsızlığı dile getiren Bahar Eren ise, “Bu tipler sürekli karşımıza çıkıyorlar. Cevap vermiyorsun, ne olur bir süre dinliyor gibi yapın diyorlar. Ben zaten güzellik merkezi ya da cilt bakımı yapmak istediğimde bakarım. Bunların artık ortadan kalkması gerekiyor. Ayrıca bu iş midir nedir bilmiyorum ama bunu hep belli standart bir tipte erkekler yapıyor. Madem güzellik merkezi tanıtıyorsun o halde kadınlar yapsın bu işi Ciddi derecede rahatsızlık verici bir durum oluşuyor. Rahat rahat şehirde dolaşamıyoruz. Ayrıca bu işi yapanlar broşürü dağıtmıyor sürekli halde ısrar ediyorlar” diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑