Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

Kamuoyu YSK’nın kararını tartıştı

YSK tarafından verilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi yerel seçimlerinin iptali kararı tüm ülkede olduğu gibi Kocaeli’de de yankı uyandırdı. Biz de il başkanları ve belediye başkanlarından görüş aldık

7 Mayıs 2019 Saat: 15:18
Kamuoyu YSK’nın kararını tartıştı
Kamuoyu YSK’nın kararını tartıştı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından verilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi yerel seçimlerinin iptali kararı tüm ülkede olduğu gibi Kocaeli’de de yankı uyandırdı. Konuya ilişkin biz de Çağdaş Kocaeli gazetesi olarak Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, CHP Kocaeli Milletvekili ve aynı zamanda Parti Meclisi Üyesi Haydar Akar, AK Parti İl Başkan Vekili Mikdat Aydın, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü,SP İl Başkanı Nurettin Çelik, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, ve HDP İl Eş Başkanı Şahabattin Işık’tan görüşlerini aldık. Partilerin il başkanlarının büyük bir çoğunluğu YSK’nın kararını hukuksuz ve İstanbul halkının kararına karşı bir tutum olarak görürken, AK Parti İl Başkan Vekili Mikdat Aydın, YSK’nın kararına saygılı olduklarını, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ise İstanbul teşkilatları ile birlikte hareket edeceklerini ifade etti.
AYDIN, ‘YSK’NIN KARARINA SAYGI DUYUYORUZ’


YSK'nın İstanbul kararına dair açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkan Vekili Mikdat Aydın, "Genel merkezimiz süreci takip etti ve gerekli çalışmaları yaptı. Biz YSK'nın aldığı karara saygı duyarız. Bundan sonraki süreci de genel merkezimiz takip edecektir. Memleketimize hayırlı uğurlu olsun" dedi.
ÜNLÜ, ‘İSTANBUL TEŞKİLATIMIZA BAĞLI ÇALIŞACAĞIZ’


MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, yarın Ankara'ya genel merkeze gideceğini ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştükten sonra hareket edeceklerini söyledi. Ünlü konuşmasının devamında, "İstanbul il teşkilatımıza bağlı olarak bir nefer gibi çalışacağız. Bir il başkanı olarak değil, bir nefer gibi üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz" diye konuştu.
SARIBAY, ‘GENEL MERKEZİN KARARI BEKLENİYOR’


CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İstanbul’da seçimlerin YSK kararı ile iptal edilmesi ile ilgili açıklama yapmazken, “Genel Merkezimiz tüm il başkanlarına yaşanan olaylar ile ilgili bir yorum yapılmaması tavsiyesinde bulundu. Parti meclisinin vereceği karar ve görüşmeler sonrası yol haritamız belli olacak” ifadelerini kullandı.
YILDIZ, ‘İNSAN AKLIYLA ALAY EDİLİYOR’


İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Bu ülkede siyaset yapan birisi olarak ciddi anlamda üzüntü duydum. Siyasetin yargıya ve adalete bu kadar sirayet ettiği hiçbir dönem yaşanmadı. Seçimler kazanılır, kaybedilir ama hukuk, adalet ve manevi duygularımız var. Bunlar tahrip edilircesine yok edilişini seyrediyoruz. Çok üzgünüm. Gerekçeli kararda YSK kendi hatasını bir usul hatasıymış gibi görüp iptal etti. Millet bunun cevabını verecek. Bu ülke insanına yazık, millete de yazık. İnsan aklıyla alay ediliyor” dedi.
BÜYÜKAKIN, ‘SAYGIYLA KARŞILIYORUM’


Sosyal medya hesabından İstanbul seçimlerinin YSK kararı ile iptal edilmesini paylaştığı gönderi ile değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “YSK’nın İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinin tekrar edilmesine dair kararını saygıyla karşılıyor, İstanbul ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” yorumunda bulundu.
AKAR, ‘YENİ BİR STRATEJİ DEVREYE GİRECEKTİR’


CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Haydar Akar, “İstanbul’ da hukuku tanımayan bir karar verdi YSK. Aynı zarftan farklı oylar çıksa bile sadece Büyükşehirde hile yapıldığı iddia etmek akla aykırıdır. Hukuksuz bir karar verdiler. YSK üyeleri tarihe geçtiler ve hesap verecekler. Korkmuyoruz, seçime gireceğiz, kazandık ve tekrar kazanacağız. İstanbul’ lu vatandaşlarımız 23 Haziran’da dimdik ayakta durarak tekrar İmamoğlu’na seçimi kazandıracaktır. İttifak yaptığımız siyasi partilerle yeni bir strateji devreye girecektir” dedi.
TÜRKKAN, ‘AKP MUHALEFETE BİLE DÜŞEMEYECEK’


İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ise, “Bu seçimler iptal ediliyorsa 24 Haziran seçimleri de iptal edilmeli” derken: “İstanbul seçiminin iptali ile sadece Ak Parti değil, Türkiye çok şey kaybetti. En çok kaybeden de Recep Tayyip Erdoğan oldu. AK Parti artık muhalefet bile olamayacak meclise bile giremeyecek. İddia ediyorum, bu AKP’nin son seçimi olacak. AKP muhalefete düşeceği bir seçime bile giremeyecek. Erdoğan bu karardan sonra dünyada diktatör olarak tanınmasının önüne geçemeyecek” dedi.
ÇELİK, ‘İSTANBUL YENİ BİR SEÇİM İSTEMEZ’


SP İl Başkanı Nurettin Çelik, “Şartlar zorlanıyor. 40 gün oldu saymada zorlanıldı. Oy vermek mi önemli saymak mı önemli? Bunun bilinci içerisinde seçime girilecek. Ben inanıyorum ki İstanbul’un çoğunluğu yeni bir seçim istemez. Çünkü yaşadığımız sıkıntılı ekonomik durumun düzelmesini bekliyor insanlar. Bu sadece İstanbul’un sorunu değildir sadece. Ülkemizin demokratik durumuyla alakalı bir durumdur. Ancak karar verildi ve milletimiz yine kararını verecektir” şeklinde konuştu.
DEDEOĞLU, ‘ADALET HERKES İÇİN’


DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, “İlginç bir olay. Ülkede haksızlık adaletsizlik aldı başını gidiyor. Bu çok önceden başlamış bir olay. Daha önce bizi seçime almadılar. Ama kimse ses çıkarmadı. Bu olay haksız bir olaydır. Burada bir yanlış varsa iktidarın yanlışıdır. Sandık başkanlarını kendileri atıyorlar. Sana geldiği zaman ben yokum, bana geldiği zaman sen yoksun olmaz. Herkes için adalet olmalıdır” şeklinde konuştu.
HÜRRİYET, ‘BAHARIN GELİŞİNİ ENGELLEYEMEZSİNİZ’


İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi ile ilgili olarak Ekrem İmamoğlu’na destek olurken sosyal medya hesabı üzerinden, “Çiçekleri koparabilirsiniz ama baharın gelişini engelleyemezsiniz. İstanbul kazanacak, adalet kazanacak. Bizler Allah’a ve onun yüce adaletine inanan insanlarız. Adalet yerini bulacak ve Ekrem İmamoğlu hak ettiği başkanlığı daha güçlü şekilde, İstanbulluların desteğiyle yine alacak. Adalet yerini bulacak ve Ekrem İmamoğlu hak ettiği başkanlığı daha güçlü şekilde, İstanbulluların desteğiyle yine alacak” dedi.
CANDEMİR, ‘YSK’NIN ÜST SEVİYEDE KUSURU VAR’


Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, “Kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmesi yapan İlçe Seçim Kurulu Başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulması yönünde karar veren Yüksek Seçim Kurulunun, anılan İlçe Seçim Kurullarını teşekkül ettiren kurum olduğu nazara alındığında demokrasinin tezahürü olan seçmen iradesinin yok sayılması sonucunu doğuran ve iptal kararına gerekçe sayılan eylemlerde en üst seviyede kusur ve sorumluluğu bulunmaktadır. Hukukun Üstünlüğü ve Hukuk Devleti kavramları ile bağdaşmayan aynı zamanda Demokrasiye vurulan darbe niteliğindeki bu karar karşısında halkımızı 23 Haziran tarihli seçimlerde demokratik haklarına sahip çıkmaya, oy kullanmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
ERKAN,‘VİCDANA VE HUKUKA UYMAMAKTADIR’


EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, “Dün yaşanan tablo YSK eliyle yapılmış bir tablo. Ortada İstanbul halkının iradesi gasp edilmiştir. İstanbul’u AKP’nin kaybetmesi tek adam rejiminin halk tarafından istenmediğinin kanıtıdır. İktidar bunu kabul etmek istemiyor. Bu kararı böyle değerlendirmek gerekiyor. YSK’nın verdiği karar ne akla, ne vicdana ne de hukuka uymaktadır. İstanbul halkının yenilenecek seçimde gerekli cevabı vereceğini inanıyorum. Bu tutuma karşı tüm emek ve demokrasi güçleri birlikte tutum almalıdır” dedi.
IŞIK, ‘YSK’NIN KARARI BİR HAK GASPIDIR’


HDP İl Eş Başkanı Şahabattin Işık, “YSK’nın kararı resmen bir gasptır. Halkın tescil edilmiş bir kararı vardır ve 16 bin oyla seçim kazanılmıştır. YSK aynı zarfla hem ilçe belediye başkanları hem de Büyükşehir Belediye Başkanı’nın seçildiği bir seçimde, ilçe belediye başkanlarının seçimini kabul ediliyor ama Büyükşehir Belediye Başkanlığı kabul edilmeyecek. Tıpkı bizim belediyelerimize kayyum atanması gibi bir hak gaspı vardır ortada. Dün bizim partimizden yapılan açıklama da, bu saatten sonra bu kararı destekleme olmayacağı yönündedir. 31 Mart’ta Büyükşehir’de kendi adayımızı çıkarmadık. Yani kendi adayımızı çıkarsak bir geri çekme durumu olabilirdi ama aday çıkarmadık” diye konuştu. Kerim ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑