Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Kandıra’da hazırlanıp, bisikletle Avrupa’yı dolaştılar

Kandıra’da öğretmenlik yapan Barış ve İpek Şen ailesi, 6 ülke gezdikleri Avrupa Bisiklet turuna Kandıra’daki bisiklet yolunda hazırlandılar

10 Şubat 2019 Saat: 12:49
Kandıra’da hazırlanıp, bisikletle Avrupa’yı dolaştılar
Kandıra’da hazırlanıp, bisikletle Avrupa’yı dolaştılar

Barış ve İpek Şen çifti Kandıra’damatematik öğretmenliği yapıyor. Bisiklet tutkunu aile olarak tanınan çift, biri 17 aylık, diğeri 9 yaşlarında olan kızları ile birlikte 2018 yazında Avrupa turuna çıktı. Avrupa Bisiklet yolları ağından biri olan “Eurovelo’15” kullanan aile 6 ülke gezdi. Kızlarıyla birlikte tüm dünyayı imkanlar ölçüsünde gezmeyi hedefleyen Şen Ailesi, tur hazırlıklarını Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Kandıra bisiklet yolunda gerçekleştirdi.

48 GÜNLÜK BİSİKLET TURU

Kandıra Anadolu Lisesi’nde matematik öğretmenleri olan Barış ve İpek Şen, 2018 yılı yaz tatilinde bisiklet ile Avrupa yolculuğuna çıktı. Aile 9 yaşındaki kızı Duru ve 17 Aylık kızları Deniz’i de yanlarına aldı. Ailenin İsviçre Ren nehrinden başlayan yolculuğu 48 gün sürdü. Şen ailesi 48 günde tam bin 405 km yol kat ettiler. “Hep şenler, Hep yolda” sloganı ile yola çıkan aile, diğer çocuklu ailelere ve uzun tur yapmak isteyenler için tüm fotoğraf ve videolarını sosyal medyada @hepsenler hesabında paylaştı.

6 ÜLKEYİ BİSİKLET İLE GEZDİLER

Şen ailesinin Avrupa Bisiklet yolları ağından biri olan “Eurovelo’15” yolundan yaptıkları yolculuk İsviçre’den başladı. Ren Nehrinin başlangıç noktasından start alan aile “Eurovelo’15” yolunu kullanarak 6 ülke gezdi. 48 Gün süren yolculuğun 33 gününde kamp yaptılar. Aile 15 gün ise sosyal medya üzerinden tanıştıkları ailelerin evlerinde kaldı. Ailenin küçük üyesi 9 yaşındaki Duru Şen, bu yolculuk ile Türkiye’de kendi bisikletini eşyalarını taşıyarak en küçük kız uzun tur bisikletçisi oldu.

‘KANDIRA BİSİKLET YOLLARINDA HAZIRLANDIK’

Avrupa turu için hazırlıklarını Büyükşehir Belediyesi’nin Kandıra’ya yaptığı Bisiklet yollarında hazırlandığını ifade eden Matematik Öğretmeni Barış Şen; “Amacımız, imkanlar ölçüsünde kızlarımız ile tüm dünyayı gezmek. Bu yolculuk için öğretmenlik yaptığımız Kandıra ilçesinde hazırlandık. Avrupa'nın çok uzun bisiklet yolları var. Bizim yolculuğumuz bunlardan biri olan “Eurovelo’15” yapıldı. Ren Nehri'nin kaynağından başlayarak Kuzey denizine kadar 6 ülke gezdik. 6 ülkeyi gezmemiz 48 gün sürdü. 48 Günde birçok insanla tanıştık ve kültürler tanıdık” ifadelerini kullandı.

‘KOCAELİ’NDE ÇOK UZUN BİSİKLET YOLLARI VAR’ Kocaeli’nin bisikletle çok önemli bir mesafe kat ettiğini ifade eden Barış Şen; “Kocaeli’nde çok önemli güzergâhlar var. Bisikletle İzmit Körfezi’nin  kıyısında dolaşabiliyorsunuz. İzmit Körfezi, Sapanca Gölü'nün çevresi ve Kandıra yolunu baz alırsak Kocaeli’nde yaklaşık 440 kilometre kadar bisiklet yolumuz var” ifadesini kullandı.

‘AİLELER BİSİKLETLERLE YOLA ÇIKMALI’

Önemli olan insanların bisikletlilere saygı göstermesi olduğunu ifade eden Şen; “Biz bu saygıyı yakalayacağız. Aileler bisikletler ile yola çıkmalı. Kocaeli bunun için uygun bir şehir. Birçok noktada bisiklet yolları var. Bunlara yeni yollar da eklenecek. Bu yolları kullanarak, trafikte olduğumuzu belli edip insanların bize saygı duymasını öğreteceğiz” dedi.

‘YENİDEN BİSİKLET KULLANMALIYIZ’

Kandıra’da eskiden çok bisiklet kullanıldığını ifade eden Barış Şen; “Kandıra trafiğin olmadığı, bisiklet kullanmak için çok güzel bir ilçe. Böyle bir bisiklet yolu ile birlikte çevredeki köy yolları birleşince önemli bir güzergahlar ortaya çıkıyor. Eskiden dedelerimiz Kandıra'nın merkezine eski bisikletleri ile gelirdi. Şimdi ise herkes araba ile geliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet kullanımını teşvik etmekiçin hayata geçirdiği birçok hizmet var. Bisiklet kullanarak bizler de farkındalık yaratmalıyız” açıklamasında bulundu.

‘TEKNOLOJİK ALETLER BİZE BİRŞEY KATMIYOR’

Şen ailesinin 10 yaşındaki kızları Duru Şen; “Avrupa’da çıktığımız bisiklet turumuz çok güzel geçti. Ailem ile birlikte birçok ülke gezdik. Ben en çok İsviçre’yi beğenmediğim. Birçok insan ile tanıştım. Benim için güzel bir deneyim oldu. Yaşıtlarım bilgisayar, tablet ve telefonlarla çok zaman geçiriyor. Onlar çocuklara hiçbir şey kazandırmıyor. Ama dışarıda da iyi tanımaları özgürce koşmaları oyun oynamaları bence en iyisi” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑