Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Karamürsel’i trafikten arındıracağım’

Gazetemizi ziyaret eden Karamürsel Belediye Başkanı Yıldırım, “Çarşı merkezinde 250 araçlık bir otopark projem var. Karamürsel’i trafikten arındıracağım. Karamürsel’e geldiysen arabanı bırakıp sahili gezeceksin. Merkezi araçsızlandıracağız” dedi

13 Şubat 2019 Saat: 17:39
‘Karamürsel’i trafikten arındıracağım’
‘Karamürsel’i trafikten arındıracağım’

Merve YUSUF - Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, gazetemizi ziyaret etti. Yıldırım, ziyaretinde öncelikle geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Karamürsel Temsilcimiz Gazeteci Neslihan Başak için başsağlığı dileğinde bulundu. Başkan Yıldırım’ı Gazetemiz Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Sağsöz, Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Yazı İşleri Müdürü Özkan Yılmaz ve Köşe Yazarı Nurettin Kolaylı karşıladı.
‘KARAMÜRSELLİLİK RUHU VAR’
Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, “Diğer ilçelerde olmayan bir Karamürsellilik ruhu var. Askerde bile sordukları zaman Kocaeliliyim demiyoruz, Karamürselliyiz diyoruz. Karamürsel’de1902 senesinde kurulan bir belediye. Karamürsel belediye olduğu zaman Sakarya’dan tut, Yalova’ya kadar uzanıyordu. Benim dedem Karamürsel’de posta müdürüyken, Atatürk Yalova’ya geldiğinde protokol olarak onu karşılamaya giden insandı.
‘KARAMÜRSEL’İN KENDİNE HAS BİR DOKUSU VAR’
Zaman içinde her şey değişti ama Karamürsel’in kendine has bir dokusu var. Bunu para ile satın alamazsınız. Tarih ve yaşanmışlık para ile satın alınmaz. Belediyemizin altında 300 araçlık otopark var. Şimdi çarşı merkezinde 250 araçlık bir otopark projem var. Karamürsel’i trafikten arındıracağım. Karamürsel’e geldiysen arabanı bırakıp sahili gezeceksin. Merkezi araçsızlandıracağız.
‘KAPALI PAZAR YAPMAYA NİYETİM YOK’
Kapalı pazarlar son dönemde revaçta. Başka ilçenin belediye başkanı olsam belki kapalı pazarla ilgili bir şeyler yapabilirim ama Karamürsel için kapalı Pazar yerimiz yok. Mevcut yere de yapamayız çünkü orası bizim önemli bir alanımız. Oraya yapmadıktan sonra başka yere taşımanın da manası yok çünkü pazarcılar, yerleşik esnaf ve vatandaşlar burayı kullanıyor. Vatandaş pazara uğrarken diğer esnaflara da uğruyor. Pazar Karamürsel’de bir kültür ve şu anda kapalı Pazar yapmak gibi bir niyetim yok. Tanzim ve organik satışlarla alakalı yerler düzenleyip pazarcılar odamıza tahsis edeceğiz. Pazarlar bir yerde canlı olarak sosyalleşme imkanı sağlıyor.
‘KARAMÜRSEL’DEKİ ARAÇ SAYISI 17 BİN’
Karamürsel’im ortadan geçen bir D130’u var. Bu yol kenti ikiye bölüyor. Dalçık ile beraber –Seka Tüneli’nden sonra ikinci büyük dalçık olacak. Vatandaş çok rahat ulaşımı sağlayacak. Mevcut otogarı kaldırıp Dereköy’e götüreceğiz. Otogarın olduğu yerin altına otopark yapacağız. Nüfusa göre şu anda Karamürsel araba sayısı olarak ilk 10’a girebilir. Karamürsel’de şu an da 17 bin araç var. Bu söylediklerim sadece 41 plakalar…
‘12 KİLOMETRE YÜRÜYEBİLİRSİNİZ’
Karamürsel’den Dereköy’e doğru bir sahil yaptık 4 kilometre kadar. Biz boşuna huzurun başkenti demiyoruz. Sahilden hem bisikletle hem de yürüyerek 12 kilometre gidebilirsiniz. Oraları tamamen yayalaştırdık.
‘PARA YOK AMA HUZUR VAR’
Karamürsel özel bir mekan. Bizde para yok ama huzur var. Sağlıklı ve mutlu olacaksın, acıları paylaşıp azaltacaksın, sevinçleri paylaşıp çoğaltacaksın, komşuluk ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri artacak. Önümüzdeki dönem gençlik ve kadınlarla alakalı birçok projemiz var. Yaşlı kesimin sosyal medyada hayat bulduğu insana aşılanıyor. Sahilde bakıyorum insanlar birbiri ile sohbet etmiyor, telefonlarla ilgileniyor.
‘HERKESİ KUCAKLAYACAK BİR ÇEKİM MERKEZİ’
Gençlik ve kadın merkezlerimizdeki projelerimizin özellikle tek taraflı olmaması lazım. Ben AK Partiliyim, bizim bir düşünce sistemimiz var. Ben kendi düşünce sistemime göre bir proje oluşturursam diğer kesimden insanları kendime çekemem. Herkesi kucaklayacak bir çekim merkezi kurmam lazım. Benim gençlik merkezimde gitar ve tiyatro eğitimi de olması lazım. Tiyatroda sadece benim düşünceme göre oyunlar değil, Shakespeare’a da yer vermem lazım.
‘LİDERİMİN FAZIL SAY’A GİTMESİMESAJDIR’
Ben bunları söylerken liderimden cesaret alıyorum. Cumhurbaşkanım Fazıl Say’a gitti ve bu bir mesajdır. Benim liderim Fazıl Say’a gittiyse, ben artık Karamürsel’de Fazıl Say’a konser verdirebilmeliyim. Bir şeyleri yapmanın zamanı vardır. Çok erken ya da çok geç hareket etmemek lazım.
‘SEVGİ KAZANSIN DEDİM’
İlk çıktığımda sevgi kazansın diye bir slogan oluşturdum. Bana neden projen yok dediler. Belediyeyi bilmiyorum, kaç para borcu var bilmiyorum. Bunları bilmeden ben insanlara şunu yapacağım dersem vatandaş bana söz verdin niye yapmıyorsun der. Ben sevgi insanıyım. İnsanları kucaklıyorum. Ben insanlara vadettiğim şeyi verdim.
‘İLÇEMİZDEN SANATÇI ÇIKSIN İSTİYORUM’
Karamürsel’e bir havuz yaptık. Havuzdaki en büyük niyetim ilk ve ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi derslerinden birini burada yapmaları. Çocuk ayda bir defa gelecek ve havuzda yüzecek. Kabiliyeti olan ve seçtiğimiz yüzücüleri kulübe kazandıracağız. Karamürsel’de iyi birçok alanda sporcu çıkabilir ama ben buradan iyi bir şair, bestekar, tiyatro oyuncusu çıkmasını istiyorum.
‘İŞİMİ EN YUKARI TAŞIMAK İSTERİM’
Belediyecilik hiçbir zaman oh tamam yaptım bitti diyebilecek bir iş değildir. Her zaman hayal edebileceğin bir yer olmalıdır. İlk belediye başkanı olduğum zaman dergiye röportaj verdim ve bana hedefim soruldu. Ben de hedefim cumhurbaşkanı olmak dedim. Yaptığım işi en yukarı taşımak için çalışırım. 4. dönemden sonra bizden sonra pırlanta gibi gençler var artık onlar devam edecekler. Bizim hedefimiz bizden sonrakilere her şeyi öğretip Karamürsel’i onlara teslim etmek.
‘500 KİŞİDEN EN İYİ YÜZEN BENDİM’
2017 yılında 1 Mart faciasını anma yıldönümünde kadın bir dalgıcı kurtardığı anı anlatan Başkan Yıldırım, “Törende 500-600 kişi var ama yukarda dalgıç olan iki kişi var. Biri benim biri de kulüp başkanı. Ben dalgıcım ve oradaki 500 kişiden en iyi yüzen benim. Karamürsel’in bir başından diğer ucuna 2-3 saat durmadan yüzerim. Dalgıç kızcağız da hava soğuk ve suyun altına birden dalmış suyun altı birden 4-5 derece düşer. Elbiseniz sizi korur ama ağzınız hep açıktadır ve donabilir, dişinizi tutamazsınız. Kızı telaşla çıktığını gördüm ve şoka girmişti. Kıza BC’ni (denge yeleği) şişir diye bağırdım ama duymadı. Onu şişirse bir şey olmayacaktı ama batıp çıkmaya başladı.Bana şov yaptı dediler ama ben her şeyden önce bir insanım.
‘ÇOK DAHA GÜZEL PROJELER YAPACAĞIZ’
Aslında hiç deniz dolgusu yapılmasaydı Karamürsel bambaşka bir yer olurdu. Artık yapılmış bu saatten sonra ah vah diyecek halimiz yok ama olanı nasıl kurtarabilirize bakacağız. Altınkemer’i kurtardık. Dereköy’e doğru çok güzel plajlarımız oldu. Karamürsel’e önümüzdeki dönemde çok daha güzel projeler yapacağız” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 2 yorum yapılmıştır
veysel göksu 17.02.2019 09:49
çünkü biz yabancı yız bu şehirde yabancıyı sevmezler
veysel göksu 17.02.2019 09:46
iyibir ressam yok pirojede bu şehirden ressam çıkdı ama değerini bilen ve elinden tutan arayıp soran yok
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑