Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

‘Karar hukuki değil siyasidir’

Diyarbakır, Mardin ve Van illerinin belediye yönetimlerine kayyum atanması kararı ile ilgili konuşan CHP İl Başkanvekili Harun Yıldızlı, “Bu karar hukuki değil, siyasidir” dedi

21 Ağustos 2019 Saat: 13:24
‘Karar hukuki değil siyasidir’
‘Karar hukuki değil siyasidir’

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır, Mardin ve Van illerinin belediye yönetimlerine kayyum atanması kararına bir tepki de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Yönetimi’nden geldi. İl binasında basın açıklaması yapan CHP İl Başkanvekili Harun Yıldızlı konuya ilişkin görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. Basın açıklamasında Yıldızlı’ya İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve il yöneticileri de eşlik etti. CHP İl Başkanvekili Harun Yıldızlı konuşmasında, “Hangi siyasi partiden olursa olsun. Kanunlar çerçevesinde, devletin ve anayasanın, seçme ve seçilme hakkı tanıdığı kişilerin, millet iradesinin sandığa yansıdığı sonuçlarla göreve gelmesi, demokrasinin bir parçasıdır” sözlerini kullandı.
‘ADAMA GÖRE YÖNETİMİN KARŞISINDAYIZ’
“Milletin sandığa yansıttığı irade sonucu seçimle gelen bir yönetim, yine aynı iradenin göstereceği sonuç ile seçimle gitmelidir” diyen Yıldızlı, “Seçme ve seçilme hakkına sahip olan kişilerin, sandıktan çıkan sonuca göre görevlendirildikten henüz 5 ay sonra görevden alınmaları millet iradesine darbedir. Adama göre demokrasi, adama göre siyaset, adama göre yönetim anlayışının sonuna kadar karşısındayız” şeklinde açıklamasını sürdürdü.
'HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ YOK SAYILDI'
Yıldızlı konuşmasının devamında, “Alınan karar hukuki değildir, tamamen siyasidir. Bu karar yalnızca sarayın isteklerine hizmet etmektedir. Devletin, terör örgütü ile ilişkili olduğunu kanıtlayıp, belgelediği tüm siyasi oluşumları kapatma yetkisi vardır. Bu bağlamda seçimlere sokmama hakkı da vardır. Anayasada kimlerin seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu, belediye başkanlarının nasıl seçileceği açıkça bellidir. 5 ay önce yapılan seçimler de bu çerçevede yapılmıştır. Seçme ve seçilme hakları hususunda 5 ay önce hiç bir engeli olmayan, 3 belediye başkanı dün, hukukun üstünlüğü yok sayılarak görevden alınmıştır” şeklinde konuştu.
‘MİLLETİMİZE OLAN BORCUMUZDUR’
Yıldızlı konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Keyfi tutumların Türkiye’yi sürüklediği kaosun şiddetini gerek ekonomik, gerek politik, gerek iç ve dış unsurlarda, gerek toplum içi ayrışmada en acı şekilde yaşıyor, hissediyoruz. Saraydan gelen emir ile görevden alınan belediye başkanlarının, iddia edildiği gibi, devletimizin vazgeçilmez unsurlarına aykırı uygulamaları, yaptırımları, çalışmaları var ise bunları kamuoyuna belgeleri ile açıklamak zorundasınız. Bu açıklamayı yapmak, sandık başında size 20 yıldır hükümeti kurma görevini veren milletimize olan en büyük borcunuzdur. Son olarak tekrar ediyorum, bu karar hukuki değil; Siyasidir.” Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

‘Karar hukuki değil siyasidir’

Basın açıklamasında Yıldızlı’nın yanı sıra İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve il yöneticileri de hazır bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑