Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Kartepe’de kadına şiddet farkındalığı

Kartepe Belediyesi ve Kocaeli Barosu, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde bu hassas konuda ki farkındalığı arttırmak be halkı bilinçlendirmek üzere ortaklaşa bir seminer düzenlendi

6 Aralık 2019 Saat: 15:23
Kartepe’de kadına şiddet farkındalığı
Kartepe’de kadına şiddet farkındalığı

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü münasebetiyle Kartepe Belediyesi ve Kocaeli Barosu ile ortaklaşa düzenlediği "Kanunlarda kadın hakları, kadına yönelik şiddetle mücadele de hak arama yöntemleri" konulu seminer Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Seminerde Kocaeli Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyelerinden Av. Buse Aslan ve Av. Fatma Erdem tarafından kadınlara bilgi verildi. Düzenlenen seminere Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar, Kartepe Belediye Başkanı Av. M. Mustafa Kocaman, Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Dilek, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Özdemir, CHP İl Başkan Yardımcısı Nilay Merttürkve Kartepeli kadınlar katıldı.
CANDEMİR, ‘ŞİDDETİ TOPLUMDAN UZAKLAŞTIRMALIYIZ’
Seminerin açılış konuşmasında Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir “5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü ile her yıl “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu kadar önemli bir değere sahipken kadına yönelik şiddeti konuşmaktan hepimiz üzüntü duyuyoruz. Kadına yönelik şiddet insan hakkının ihlalidir. Bu önemli konuyu ele alarak seminerin gerçekleşmesine destek veren Kartepe Belediye Başkanı Av. M. Mustafa Kocaman’ı tebrik ediyorum. Kartepe için kendisi bir kazançtır. Şiddet toplumun her alanında etkindir. Şiddet söylem ve eylemde görülmektedir. Şiddetle mahkeme kararlarıyla mücadele etmek yerine toplumun hayatından uzaklaştırmak için çalışmalıyız. Şiddetle mücadele için ciddi projeler üretiyoruz” dedi.
KOCAMAN, ‘KADINLARIMIZ KUTSALDIR’
Kartepe Belediye Başkanı Av. M. Mustafa Kocaman ise “Bu programların yapılmasından memnun ve mutlu değiliz. Bu programlara ihtiyacımız olduğu için yapmaktayız. Aslında ihtiyacımız olmamalıdır. Dinimizin, peygamberimizin göstermiş olduğu yol, bu konu hakkında daha farklı bir noktada olmamızı gerektiriyor. Maalesef istediğimiz noktada değiliz. Herkesin geçmişten bugüne sorumluluğu vardır. Kadınlarımız bizler için çok kutsaldır” açıklamasında bulundu.
‘5S MODELİ UYGULANMALIDIR’
Sözlerine devam eden Kocaman “Bu konunun düzeltilmesi için 5S modeli uygulanmalıdır. Aslında 5S hepimizin hayatında var. Birincisi sevgidir. Kimseye sevginizi esirgemeyin. İkincisi saygıdır. Saygı tek taraflı değildir. Çok önemlidir. Üçüncüsü samimiyettir. Her şeyde samimi olmak önemlidir. Bu karşılıklı diyaloğu sağlamaktadır. Dördüncüsü sabırdır. Sabretmek birçok sorunu aşmaktır. Sabrın sonu selamettir. Hiçbir söz gelişi güzel söylenmemiştir. Beşincisi sadakattir. Birbirimizi anlamak için çok önemlidir. Tarafların her zaman sadakatli olması önemlidir” ifadelerini kullandı.
ÇAĞLAR, ‘SİZLERİN HAKKINI ÖDEYEMEYİZ’
Başkan Kocaman “Kadınlarımız zaten burada anlatılacakların birçoğunu bilmiyorlar. Önemli olan öğrendiklerinizi etrafınıza da anlatmanızdır. Benim belediyecilik anlayışım sevgi, saygı üzerinedir. Kimseyi ötekileştirmeden hizmet etmektir” derken, Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar “Bu çağda kadına şiddeti konuşmamız acı bir durumdur. Sağlıklı toplumların oluşması kadınlardan yani aileden geçmektedir. Evin direği kadınlardır. Biz ne kadar ifade edersek edelim kadınların hakkını ödeyemeyiz. Kadınlarımızın dirayetli olması aileyi kurtarır, ailenin kurtulması memleketin kurtulmasıdır” dedi. Kocaeli Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyelerinden Av. Buse Aslan ve Av. Fatma Erdem teknik ve hukuksal süreçlerle ilgili bilgilendirme sunumuyla toplantı sona erdi. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Kartepe’de kadına şiddet farkındalığı

Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar

Kartepe’de kadına şiddet farkındalığı

Kartepe Belediye Başkanı Av. M. Mustafa Kocaman

Kartepe’de kadına şiddet farkındalığı

Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir

Kartepe’de kadına şiddet farkındalığı

Kartepeli kadınlar programa yoğun katılım sağladı.

Kartepe’de kadına şiddet farkındalığı

Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar ve Kartepe Belediye Başkanı Av. M. Mustafa Kocaman’dan Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir’e Kartepenin simgesi kar tanesi hediye edildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑