Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Kartepe’den Berlin’e uzanan sanat hikayesi

1 buçuk yıl önce resim yapmaya başlayan, tabloların ilgi görmesi üzerine hobisini mesleğe dönüştüren Sanem Atalay Berlin’deki Living Galeri de 9-12 Ağustos’ta kişisel sergi açacak olmanın heyecanını yaşıyor

3 Ağustos 2019 Saat: 15:39
Kartepe’den Berlin’e uzanan sanat hikayesi
Kartepe’den Berlin’e uzanan sanat hikayesi

Boyama eğitimi almamasına rağmen felç geçiren eşinin tedavisi sürecinde yaşadağı travmadan kurtulmak için, 1 buçuk yıl önce resim yapmaya başlayan Kartepe 2000 Villarında ikamet eden moda mümessili Sanem Atalay, tabloların ilgi görmesi üzerine hobisini mesleğe dönüştürdü. Berlin’deki Living Galeri de 9-12 Ağustos’ta kişisel sergi açacak olmanın heyecanını yaşıyor. E. Miroglio firmasının sponsor olacağı serginin açılışında Türk müziği eşliğinde modern dans gösterisi olacak. Soyut resim yapan Sanem Atalay Berlin’de bir sanat dergisinin düzenlediği yarışmada onur ödülüne layık görüldü.
İSTANBUL TRAFİĞİNDEN KAÇIP KARTEPE’YE YERLEŞTİLER
Her geçen gün bir başka başarı hikayesine tanık oluyoruz. İstanbul doğumlu olan İstanbul Üniversite’si İngiliz Edebiyetı Fakültesi mezunu olan Sanem Atalay İstanbul trafiğinden sıkılarak eşi Serdar Atalay ile çok beğendikleri Kartepe’ye yerleşme kararı alıyorlar, hayatlarınında bu aşamadan sonra değişmeye başladığını belirtti. Moda mümessili olarak çalıştığı İtalyan firmasındaki işinden ayrılarak çok severek evlendiği eşinin aldığı iş teklifi ile Berlin’e yerleştiklerini belirtti.
‘KENDİMİ REHABİLİTE ETMEK İÇİN RESİM YAPTIM’
1 buçuk yıl önce eşi Serdar Atalay’ın Almanya’dan işi teklifi aldığını ve Berlin’e yerleştiklerini anlatan Atalay, ‘’Almanya maceramız iyi başlamasına rağmen 6 ay sonra eşim beyin kanamasına bağlı kısmi felç geçirdi. İlk 5 günü yoğun bakımda olmak üzere 18 gün hastanede kaldı. Çok yoğun bir fizik tedavi süreci başladı. Bu arada küçük oğlumuz beni ayrıca yoruyordu. Ailelerimiz vizeyi hemen alamadığı için gelemedi. Yalnızlık büyük bir tramvaydı benim için.’ O süreci nasıl atlatırım, güçlü olmalıyım, çocuklarım var.’ Diye düşündüm çünkü hasta yakını bazen hastadan daha çok daha fazla hırpalanıyor. Bu duygular içinde sadece renklerle oynayıp, kendimi rehabilite etmek için terapi olmak için gittim boya ve fırça aldım. Resim yapmayı bilmediğim için hep yanlış malzeme almışım. Evin mutfağında bir şeyler çizmeye başladım. Bir süre sonra evde atölye oluşturdum. Resimlerimi insanlar beğenmeye başladı. Çok yüreklendirici ve cesaretlendirici oldu bu benim için. Sanat pazarlarında resimlerimi sergiledim. Orada insanlar benim yaptığım resimlere para veriyordu. Bunun benim için maddi karşılığı yok. Manevi olarak çok hoşuma gitti, beni daha çok kamçıladı. ’’Berlin'deki sanat pazarlarında ilk olarak 8 tablo sattığını aktaran Atalay, son 3 ayda 12 çalışmasının 550-600 avrodan satıldığını dile getirdi.
‘RENKLER DUYGULARI PROVEKE EDER’
Soyut resmin babası Kandinsky'nin "Renkler duyguları provoke eder." dediğini anımsatan Atalay, resmin kendisi için büyük bir rehabilitasyon olduğunu söyledi. Sanem Atalay, resimle ilgili bir eğitim almadığını ancak soyut resmi çok sevdiğini, figüratif resimdense soyut resme her zaman daha yakın olduğunu belirterek, "Bu sıkıntılı zamanlarda eşime destek verirken, çok hızlı ve mucizevi bir şekilde iyileşti şükürler olsun. O zor süreçte içimde kopan fırtınaları tuvale yansıttım." dedi.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Kartepe’den Berlin’e uzanan sanat hikayesi

Eşinin felç geçirmesi üzerine sıkıntılarından resim yaparak uzaklaşan Atalay, hobisini mesleğe dönüştürdü.

Kartepe’den Berlin’e uzanan sanat hikayesi

Sanem Atalay, son 3 ayda 12 çalışmasının 550-600 avrodan satıldığını dile getirdi.

Kartepe’den Berlin’e uzanan sanat hikayesi

Atalay, Berlin’deki Living Galeri de 9-12 Ağustos’ta kişisel sergi açmanın heyecanını yaşıyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑