Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Kartepe, kendine yeten bir ilçe olmalı’

Gazetemizi ziyaret eden Kocaman, “Kartepe’nin kendi ilçe kültürüyle kendine yeten ve hatta turist çeken bir ilçe olmasını istiyorum.Biz İzmit’e bağlı gibi hayat yaşamaya devam ettiğimiz sürece ilçe kültüründe bir eksiğimiz olacak” dedi

28 Mart 2019 Saat: 16:28
‘Kartepe, kendine yeten bir ilçe olmalı’
‘Kartepe, kendine yeten bir ilçe olmalı’

Merve YUSUF - Cumhur İttifakı Kartepe Belediye Başkan Adayı Mustafa Kocaman, bugün (perşembe) gazetemizi ziyaret etti. Kocaman’ı Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ve Köşe Yazarı Nurettin Kolaylı karşıladı. Kartepe’nin kendi ilçe kültürü ile gelişmesini istediğini söyleyen Kocaman, turizm konusuna ağırlık vereceğini ifade etti. Kocaman, “Biz İzmit’e bağlı gibi hayat yaşamaya devam ettiğimiz sürece ilçe kültüründe bir eksiğimiz olacak” dedi.

‘İZMİT’TEKİ VATANDAŞLAR KARTEPE’YE GELSİN’

Kocaman ziyaretinde şu ifadelere yer verdi: Ben Kartepe’nin İzmit’le bağını koparmak istiyorum. Kartepe yeni bir ilçe. Kartepe kendi kültürünü oluşturan bir ilçe. Kartepe’deki insanların eğlenmek ve zaman geçirmek için İzmit’e gelmesi bence artık doğru değil. Kartepe’nin kendi alışveriş merkezi olmalı. Daha da kalkınmalı. Birçok eksiğimiz var. Bu eksiklerimizi tamamlamak istiyoruz. Benim gönlümden geçen İzmit’teki vatandaşların alışveriş yapmak için Kartepe’ye gelmesidir.

‘KARTEPELİNİN BANKASI KARTEPE’DE OLMALI’

Kartepe bir turizm merkezi. Kartepe’ye kahvaltı yapmaya İzmit’ten gelen biri bile turist gibi ağırlanmalıdır. Biz İzmit’e bağlı gibi hayat yaşamaya devam ettiğimiz sürece ilçe kültüründe bir eksiğimiz olacak. Bizim Kartepe’de ticaret yapan esnafımızın bankası Kartepe’de olmalı. Gençlerimiz eğlenmeye ya da kahve içmeye İzmit’e gelmemeli, Kartepe’de zaman geçirmeli.Kartepe’nin kendi ilçe kültürüyle kendine yeten ve hatta turist çeken bir ilçe olmasını istiyorum.

‘HİPODROMDAN BELEDİYEYE KAZANÇ ELDE EDEBİLİRİM’

Kartepe’deki hipodrom projesi ile ilgili de konuşan Kocaman, “Bu alan bambaşka kullanılabilir. Ailelerin çocukları ile birlikte at sevgisini kazanacağı bir yer de olabilir. Çocuklara at ve hayvancılık sevgisi aşılanabilir. Hipodrom müdürüyle konuştum. Ne yaparsan yap dedi bana. Ne yapacağımıza beraber karar verebiliriz diye düşünüyorum. Ben hipodromdan belediye olarak kazanç elde edebilirim. Kamuya da bir kaynak sağlarım. Oradaki alanı doğru kullanarak orayı turist çekebiliriz” dedi.

‘KARTEPE’DE ÇİÇEK AÇACAK’

Kocaman: “Artık Kartepe’de tohumlar çiçek açacak. Görsel güzellikleri Kartepe’de yaşayacağız. Her şey alt yapı değil. Uzuntarla mahallemizde bulunan Ormanya ile Acısu Mahallemizde yaya geçişlerinin yoğun olduğu bölgelere halkımızın güvenliği için yaya üst geçidi yapılacak.

‘ACISU ORMANIYLA İLGİLİ PROJELER VAR’

Kartepe’de yaşayanlar buranın doğasından fazla faydalanamıyor. Kartepe, Büyükşehir ile yapacağımız projeler ile dağ yolundaki Kuzuyayla Tesisi ile,Acısu’daki Kent Ormanı ile, Dumlupınar’daki millet bahçesiyle biraz daha yeşilin tadını çıkarır. Yeşilde yaşayıp yeşilin tadını çıkaracaklar. Acısu Ormanı ile ilgili projelerimiz de var. Önümüzdeki dönemlerde açıklayacağız.

‘TELEFERİĞİ YENİDEN İHALEYE ÇIKARACAĞIZ’

Teleferik projesini devam ettireceğim. Teleferikte daha çok ilerlerdik ama firma battı. Hüseyin Başkan ya da biz firmanın batacağını bilemezdik. Talihsizlik oldu. Çok önemli bir proje ve çok da iyi gidiyordu. Biz öncelikle teleferikle yeniden ihaleye çıkıp yap işlet devret ile hareket etmemiz gerekiyor.

‘TURİZM VE ORMAN BAKANLARINA GİDECEĞİM’

Benim ilk işim seçildikten hemen sonra Turizm bakanına gitmek. Benim turizm bakanına Kartepe’yi anlatmam lazım. Oradan Orman bakanına gitmeliyim ve Kartepe’deki potansiyelin hiçbir yerde olmadığını anlatmalıyım. Turizm ve Orman bakanlarından destek alabilirsem çok iyi olur. Tahir Bey şimdiden Kocaeli’nin master planlarını yapıyor. Kocaeli’nin turizm master planı ortaya çıksın, herkes diyecek ki aha Kartepe… Kartepe’yi Çayırova da anlasın, Gebze de anlasın… Bu konuda çok heyecanım var Tahir Bey de bana çok yardımcı olacak.

‘ORMANYA’DAKİ TURİSTTEN İSTİFADE ETMEM LAZIM’

Her yeri geziyoruz. Her yerin magnetini alıp buzdolaplarımıza yapıştırıyoruz. Niye Kartepe’ninmagneti yok? Ormanya’nın önünde teşhir dükkanları yapabiliriz. Benim Ormanya’ya gelen turistten istifade etmem lazım. Sadece gelip gezmeleri yetmez. Rekabet yaparak kaliteyi getirebiliriz.

‘ADLİYE VE MİLLET BAHÇESİ İÇİN SABIRSIZIM’

Adliyenin hemen arkasında millet bahçesi olması Kartepe’ye hareketlilik kazandıracak. O yüzden adliye ve millet bahçesinin yapılmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Tahir Bey’den kent meydanına kadar gelecek tramvay hattı istedim. Kent meydanı yapılıp bağlantı yolları ayarlandıktan sonra merkezden insanları tramvayla çok rahat taşıyabiliriz. İnsanlar arabaları ile kent meydanına gelip oradan tramvaya binseler ulaşım ve D-100 çok rahatlar.

‘YÜZDE 60 BEKLİYORUM’

Seçmen artık sorguluyor eleştiriyor. Toplantılarıma vatandaşlar yoğun katılım sağlıyor. Bana oy vereceklerini ama beni eleştireceklerini söylüyorlar. Alacağım oy oranını ise yüzde 60 olarak tahmin ediyorum.”

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

‘Kartepe, kendine yeten bir ilçe olmalı’

Cumhur İttifakı Kartepe Belediye Başkan Adayı Mustafa Kocaman

‘Kartepe, kendine yeten bir ilçe olmalı’

Soldan sağa; Nurettin Kolaylı, Mustafa Kocaman, Sadun Çetin ve Sadık Yılmaz…

‘Kartepe, kendine yeten bir ilçe olmalı’

Kocaman’a ziyaretinde İlçe Başkanı Sadık Yılmaz ve SKM Başkanı Özcan Aktoprak da eşlik etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑