İl istihdamda konu gençlerin stajı
Sarıbay, polemiklere cevap verdi
Denizi kirletenlere 58 bin TL ceza verildi
Ak Parti İzmit İcra Kurulu’nda değişiklik
Orka Reklam
Whatsapp İhbar Hattı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

KEMAL KEŞMER
KEMAL KEŞMER

Cem Yılmaz’dan yeni binbir gece masalı, Halı, Kilim, Travel Arif’in tekmil maceraları, Arif v 216

11 Ocak 2018 Saat: 16:33

Yönetmenliğini Kıvanç Baruönü, senaryo yazarlığını Cem Yılmaz, görüntü yönetmenliğini Jean-Paul Seresin, müziğini Jingle House, İskender Paydaş’ın yaptığı “Arif v 216”  filmi sinemalarda gösterime girdi. Oyunculuklarını Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Seda Bakan, Özge Özberk, Çağlar Corumlu, Kerem Alışık, Mert Fırat, Ahu Yağtu, Şükrü Özyıldız, Ediz Hun, Farah Zeynep Abdullah,  Zeynep Kankonde, Tuncay Beyazit, Kubilay Aka, Özgür Emre Yıldırım, Can Yılmaz, Mustafa Sandal’ın yaptığı filmin yapımını ise CMYLMZ Fikirsanat, NulookProductions üstlenmiş.

Standup şovlarından sinemaya geçiş yaptığı andan itibaren komedi filmi denince akla ilk gelen isimlerden biri olmayı başaran ve bunu yaparken, her zaman önemle koruduğu bir kalite çizgisini barındıran Cem Yılmaz, G.O.R.A ile absürd bir bilimkurgu komedi yaparak oldukça ilgi çekmişti. Halı, kilim, travel Arif’in kaçırılıp GORA gezenine götürülmesi ve oradaki maceraları, bilim kurguya alaturka bir yaklaşım olarak oldukça orijinal espriler barındırıyordu. Ardından gelen A.R.O.G, Pek Yakında, Hokkabaz, Ali Baba ve 7 Cüceler gibi filmlerle sinemadaki varlığını sürdüren Yılmaz, Arif v 216 ile ilk filmin karakterlerine dönüyor. Bitirim esnaf Arif’in, yeni zaman yolculuğunda ona eşlik ederken, bu kez bizler nostaljik ve fantastik bir yolculuğa çıkıyoruz. Üstelik bu yolculuk öyle bir yolculuk ki, hem 69’ların İstanbul’una,  o dönemin insanlarına ve ünlülerine hem de 90’ların şarkılarına uzanıyor.

Filmin  öyküsü şöyle;G.O.R.A’da yaşayan  robot 216’nın (Ozan Güven) artık robotluktan bıkıp dünyaya Arif’in (Cem Yılmaz) yanına gelmesi ile macera başlıyor. Ancak mahalleli ile dünyanın önde gelen istihbarat örgütleri uzaylının peşine düşüyor. Arif mahalleliyi ikna etse de istihbarat örgütlerinin şerrinden robot 216’yı kurtarmak içinÇeku’nun zaman makinesi ile onu geri göndermeye çalışıyor.Ancak Arif, 216 ile birlikte kendini1969’daYedikule’de buluyor.Arif Pembeşeker'e (Seda Bakan) âşık olmasıyla işler karışıyor. Oyuncak kralı Besim Toker ‘in (Zafer Algöz) robot 216’nın kopyalarını Almanlarla yaparak kötülük krallığı elde etme hayaline karşı Arif, Pembe Şeker ve Garavel (Özkan Uğur) bunu engellemeye çalışıyor. Filmin kötü adam karakteri bile günümüz kötülerinin yanında saf kalıyor.

Arif v 216’ya sadece bir komedi filmi denemez. İnsanlığın nereye gittiğini sorguluyor,  iyi insanların hala var olabileceğini, “iyi insanlar yalnızca filmlerde mi yaşar” sorgulamasını da yapıyor.

İlk sinema filminde yarattığı bitirim esnaf Arif karakteri ve sesini tüm sinema ve reklamlarında kesintisiz kullanan Cem Yılmaz, şüphesiz rahatlığı ve samimiliği ile yine harikalar yaratıyor. Robot 216 rolünü, insan olmaya çalışan, sevmek, sevilmek isteyen bir uzaylının şaşkaloz halini, sevimliliğini çok sahici yansıtan Ozan Güven, çok iyi bir karakter oyuncusu olduğunu gösteriyor. Yani sadece robotik el kol hareketleri ile rolü savuşturmuyor. Bir makinanın duygusallığını bize geçirebiliyor. Yeşilçam’ın görmeyen güzeli rolündeki Seda Bakan yine iz bırakan bir rol sergiliyor. Film,sesi ile oyunculuğu ile tarihimizde iz bırakmış isimleri birer karakter olarak filme çok doğal adapte ediyor ve onları oynayan kişiler de öyle başarılı oyunlar çıkarıyor ki, hayran olmamak elde değil. Özellikle Zeki Müren’i canlandıran Çağlar Çorumlu, kesinlikle kariyerinin zirve rolünde. Zeki Müren’in dışında, Mert Fırat’ı Sadri Alışık, Farah Zeynep Abdullah’ı Ajda Pekkan, Şükrü Özyıldız’ı Ayhan Işık, Murat Arkın’ı Cüneyt Arkın rolünde izliyoruz. Bir diğer başarılı oyun ise filmin kötü adamı Besim Toker karakteri ile Zafer Algöz’den geliyor. Ayrıca filmde Ediz Hun, Mustafa Sandal, Kerem Alışık gibi ünlüler yer alıyor.

Filmin görselliği Holywood filmlerini aratmayacak kalitede kotarılmış. Uzay sahneleri, uçak kovalamacasınınçekimi, uzay gemisinin yolculuğu gayet başarılı olmuş. Özellikle 90’lı yılların nostaljik müzikleri çok eğlendirici ve iyi görsellikle desteklendiğinden akıcı idi. Ama filmin en karakteristik özelliklerinden biri içinde bir çok göndermelerin olması. Bu göndermelerden Yeşilçam, 60’lı yıllar, günümüz  ve hatta Hollywood  bile nasibini alıyor. Film Yeşilçam’ın o eski altın çağındaki masumiyet, yardımlaşma, iyilik acaba ortak noktamız olabilir mi, sorgulamasını yapması ilginç bir tema. Sonuçta vardığı yargı iyi insanların hala olduğu ve umudumuzu yitirmememiz.  Ama bu fantastik bir umut olsa gerek.

İlk yarı oldukça yoğun esprilerin olduğu filmin, sona doğru uzadıkça ister istemez temposu düşüyor ve tekrarlar başlıyor. Diğer bir sorun da, son zamanlardaki popüler yerli filmlerin hepsinde gördüğümüz ürün yerleştirmedeki kör gözüm kör parmağına durumu. Filmin sonunda Cem Yılmaz’ın monoloğu da sinematografik açıdan fiyasko tabi. Film olarak anlatamadık, şunları anlatmak istedik gibi bir kıssadan hisseye ne gerek varsa…

Bol kahkahalı, Yeşilçam nostaljili bir komedi. Keyifle izlenir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Sabun köpüğü komedi13 Temmuz 2018 Saat: 17:12
Los Angeles Plajlarında Macera5 Temmuz 2018 Saat: 17:15
‘Hadi ya’28 Haziran 2018 Saat: 17:41
Sekiz kadınlık soygun çetesi21 Haziran 2018 Saat: 16:51
Ahlat da dibine düşer14 Haziran 2018 Saat: 17:47
Tüm Yazıları
Yukarı ↑