Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

'Kim çıkarsa çıksın İzmit'i alacağız'

CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet gazetemizi ziyaret etti, Hürriyet, "İktidar partisinden kim çıkarsa çıksın, en güçlü adayları da çıksa biz bu seçimi alacağız, biz İzmit’i kazanacağız" dedi

24 Aralık 2018 Saat: 15:00
Kim çıkarsa çıksın İzmiti alacağız
'Kim çıkarsa çıksın İzmit'i alacağız'

Merve YUSUF - CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet gazetemizi ziyaret etti. Hürriyet’e ziyaretinde İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Gök, İzmit İlçe Yöneticisi Hande Sarıgülle, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Engin Akbulut, eski İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mehdi Kaan Günan, Hacıhasan Mahallesi Muhtar Adayı Arda Başaran da eşlik etti. Hürriyet ve beraberindekileri Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Sami Sağsöz, Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Sağsöz, Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Yazı İşleri Müdürü Özkan Yılmaz, Köşe Yazarı Nurettin Kolaylı karşıladı.

‘MERAL HANIM’IN KENTİNE JEST’
Adaylığı ile ilgili sorularımızı yanıtlayan İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet, “Aday olacağım zaten hep konuşulan bir şeydi. Genel başkanımız da görev vereceğini her zaman söylüyordu fakat Büyükşehir mi İzmit mi konusunda net bir bilgim yoktu. Sonradan Büyükşehir’de İYİ Parti’nin adayının desteklenmesi, ortak aday çıkarılması fikri gelişti. Genel Başkanımız, Meral Hanım’ın kenti olduğu için kendisine jest yapmak istedi. Anketler ve kamuoyu yoklamaları yapıldı. Öneri Parti Meclisi’ne geldiğinde görevi kabul ettik” dedi.
‘DAKİK BİR ORGANİZASYON OLDU’
Hürriyet, “Güzel ve dakik bir organizasyon oldu. Leyla Atakan’ın mezar ziyareti ile başladık. İl ilçe gençlik kolları, kadın kolları, yönetici arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum bu vesileyle. Herkes çok ciddi sahiplendi. Partide görev yapmış büyüklerimiz olmak üzere hem organizasyon tıkır tıkır işledi hem de destek vardı ve çok güzeldi. Ben de onur duydum, çok mutlu oldum Sevmek güzel şey, sevilmek daha da güzel şey. Sağ olsunlar çok da güzel hepsi sahiplendi. Ciddi destek verdiler. Gençlerin enerjisi benim için çok kıymetli” dedi.
ÇAKAR, ‘YEŞİLOVA’DAN GİRDİK’
İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen miting ile ilgili konuştu. Anıtkabir ziyareti ile başladıklarını söyleyen Çakar,“Yeşilova’dan girdik. O bölgede zayıf olduğumuzu düşünerekten… İnsanları önemsediğimizi, o bölgeyi önemsediğimizi belli edelim dedik. Yoksa E-5’ten gelip Atakan Caddesi’nden de çıkabilirdik. Zaten otobüs gelene kadar 45 dk kadar falan trafiği kapattık. İzmit halkı da anlayışla karşılar, böyle bir aday için göze alırlar diye düşünüyorum. Bir defaya mahsus tabii” dedi.
‘KİM ÇIKARSA ÇIKSIN, ALACAĞIZ’
İzmit Belediye Başkan Adayı Hürriyet, “Kim çıkarsa çıksın, en güçlü adayları da çıksa biz bu seçimi alacağız, biz İzmit’i kazanacağız. İnançlıyız. Yaptığımız organizasyona bile yansıyan şey bu inançtır. Bu inanç olmasa bir yerde illa bir şey aksar. O yüzden de bizim için isim önemli değil. Kendimize inanıyoruz. Biz isimler noktasında asla bir kavgaya gürültüye girmeyeceğiz. Biz yapacağımız projelerimize odaklanacağız. Tamamen sevgi üzerine, nasıl bir yönetim tarzı yapacağımız üzerine kurguladım konuşmamı. Daha çok insanların hem genel hem de yerel sorunlarına karşı vurgu yaptım” dedi.
‘SLOGANI İNSANLAR BULDU’
“Gülümse İzmit Hürriyet geliyor.” Sloganı ile ilgili de konuşan Hürriyet, “İnsanlarımızı gülümsetmek istiyoruz. Sloganımızı aslında vatandaşlar buldu. “Gülümse İzmit Hürriyet geliyor.” Anladık ki gülümsemek gerçekten ihtiyaçmış. Etiketlerden çıkan bir slogan oldu. Sonra biz onu aldık ve kullandık. Aslında kentin de bir beklentisiymiş. Biz insanlarla kavga gürültüyle çekişmeyle değil, gülümseyerek birlikte olacağız” ifadelerine yer verdi.
‘MÜTEVAZI DEĞİLİM, ÇOK ÇALIŞIYORUM’
Hürriyet, “Ben bir konuda mütevazı değilim. Çok çalışıyorum ve çalışmayı da seviyorum. Çalışmadan da hiçbir şeyin elde edilmeyeceğine, çalışarak da çok şeyin kazanılacağına inananlardanım. İki- üç sene de elimden geldiği kadar bu gayeyi gösterdim. Eksiğimiz hatamız elbette vardır. Mitingden sonra sağ olsun yöneticilerimiz Pazar günü demediler, beni kırmadılar. Bir toplantı yaptık. Öncelikle üst başlıkla bir yol haritası çıkardık. Yol haritasında yöneticilerimin ne beklediği, ne istediği ile ilgili fikirlerini almak istedim hem de bir önceki günün değerlendirmesini yaptık” dedi.
‘SÜRECE HERKESİ KATMALIYIZ’
Hürriyet, “Öncelikle sürece herkesi katmamız lazım diye planladık. Her kesimden insan geldi, destek verdi. Bu bizim için bir artı. Şimdi o insanları mutlaka parti çalışmalarına aktif olarak katmamız lazım. Eski milletvekillerimiz, eski belediye başkanlarımız, eski il başkanlarımız, ilçe başkanlarımız ve meclis üyelerimiz. Şimdi onlarla çok hızlı bir şekilde bir hafta içinde toplantılar yapacağız. Mahalle temsilcilerimizle de toplantılar yapacağız. Sandık görevlilerimizi daha şimdiden belirlemek için bir çalışma, bir SKM kuracağız. SKM’de de gerçekten kentte, belli yerlerde mutlaka karşılığı olan insanlarla doğru bir SKM oluşturacağız. Bu SKM ile birlikte diğer çalışmaları kullanacağız. Meclis tabloları oluşturacağız” dedi.
‘PROFESYONEL ÇALIŞACAĞIM’
Hürriyet, “Bir de mutlaka profesyonel bir şirketle çalışacağız. Ben bu işi profesyonel yapmak istiyorum. Mutlaka gönüllü arkadaşlarımız olacaktır ama gönüllülük esasıyla bazı şeyler yürümez. Bu işi daha iyi bilen insanlarla işin teknik detaylarını; yani sosyal medya hesaplarından, sloganın yayılmasına, bilboardı, araç giydirilmesi, nerede ne kadar konuşacağız, ne kadar zaman harcayacağız gibi her şeyin daha detaylı planlanmasıyla ilgili… Şimdi fiyatlar alıyoruz, bilgi alıyoruz ne yapabiliriz diye… Bir şirketle anlaştığımız anda hızlı bir giriş yapacağız” diye konuştu.
‘KIYMETLİ ÖNERİLER OLACAK’
Hürriyet, “Vekil olmadan önce sistemi bilmiyordum ama sonrada öğrenerek oturtturdum. E şimdi de yeni bir yola çıkıyorum, yeni bir görev, yeni bir sorumluluk. Bu konuda eski belediye başkanlarımızın bana vereceği çok kıymetli önerileri olacaktır. Mesela bir Erol Köse’nin, bir Sefa Sirmen’in, bir Hikmet Erenkaya’nın , Fikret Toker’in… Hepsinin ekmeğinden yemek isteyeceğim. Ayrışırsak bölünürüz, bir olursak kazanırız. Bize bir fırsat doğdu. Herkesle iyi bir diyalog geliştirerek yürümeye çalışıyorum” dedi.
‘EROL KÖSE ÇOK HEYECANLI’
Hürriyet, “Ben mitingden önce daha önceden görev almış il başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, belediye başkanlarımızı, milletvekillerimizi, 100’den fazla kişiyi tek tek kendim aradım. Yanımda olmanız bana güç verecektir dedim. Sağ olsun beni kırmadılar. Onları da onure etmek lazım. Kimse kendini kenarda hissetmemeli. Herkes ben de burada bir fikir verebilirim demeli. Bunu da başardık. Hatta Erol Köse çok heyecanlıydı. Bana, “Kızım bak Çarşamba günü mutlaka ordayım, sana çok güzel fikirler vereceğim” dedi. Bu çok güzel ve keyifli bir şey. Onlarla ve mahalle temsilcileri ile bir araya geleceğiz” dedi.
‘KİŞİSEL EGO YOK’
Hürriyet şöyle devam etti: “Herkesi kapsayan bir uzlaşma tablosu, hem parti dinamiklerini gözeterek, partimize hizmet etmiş insanların var olacağı, kentte karşılığı olan, sevilen ve çalışmalara katkı sunan, hem oy getirecek hem de kazandığımızda mutlaka birlikte iyi şeyler yapacağına inandığımız isimlerden oluşması noktasında oluşmasında hepimiz hemfikiriz. Bir kere kimsenin kişisel egosu yok. Herkes kazanmaya odaklandı şu anda. Biz kazanalım ama kazanmanın doğru formülleri var. Bunlardan bir tanesi doğru meclis tablosu. Bir kesim diyecek ki evet ben bunu seviyorum beni yansıtıyor. Sevdiğim içinde ben gidip gönül rahatlığı ile oy veririm” diyecek. Etnik kimliğinden tutun, yaşadığı bölgesi, uğraştığı alan, hitap ettiği kesim bunları önemseyeceğiz.”
‘MERAL HANIM İLE GÖRÜŞTÜM’
“Şimdiki sistem her partiyi ittifaka zorluyor. Biz ittifakta çok güzel yürüyoruz. Mesela iktidar tarafının yaptığı ittifaka bakıyoruz, belli çıkarlar ortaya çıkıyor. En azından bizim ittifakımız Kocaeli ölçeğinde öyle bir çıkar üzerine kurulu değil. Bugüne kadar da sağ olsun İYİ Partili hiçbir yönetici ve başkan arkadaşımız biz sizden şu kadar meclis üyesi isteriz, şu kadar başkanvekili isteriz asla demediler. Onlar da çok ciddi olarak bir mevzi kazanalım diyorlar. O yüzden de koşulsuz şartsız Fatma Hanım’a destek verelim dediler. Büyükşehir’de de biz onlara destek vereceğiz. Meral Hanım’la telefonda ben de görüştüm. “Senin kazanman için elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi. Kadın liderin bu denli desteği benim için çok kıymetli.”
‘FİKİRLER ÇOK ÖNEMLİ’
“Meclis üyeliği için yeteri kadar aday adaylığı başvurumuz olmadı. Tercihler yapacağız. Yönetim ne diyecekse benim için önemli. Ben kurumsal yapıya kıymet verenlerdenim. Ben bir yere gittiğimde yanımda 1 tane de olsa yönetici olur. İzmit’te görünürüm belki ama diğer ilçelerde ya başkan yanımdadır ya başkanvekili ya da meclis üyesi. Kurumsal yapının başında bugün Hakan Çakar varsa benim için yönetici odur. Kentin, partinin dinamiklerinin ve İYİ Parti’nin önerileri bizler için çok önemlidir. Benim kişisel tercihimden ziyade ihtiyaca dayalı bir meclis tablosu yapmak istiyoruz. Partinin içinden de gençlerimiz, kadın arkadaşlarımız bize öneri sunacak. Kentin büyüklerinin, kanaat önderlerinin, mahalle temsilcilerinin önerileri bizler için çok önemli. Mesela Bekirpaşa bölgesindeki sevilen ve sayılan isimleri bulup meclis tablosuna yazmaya çalışacağız. Merkez esnafımızı, kentte karşılığı olan insanları, muhtarlarımızdan belki de yazacaklarımız olacaktır. Dışarda kalacak insanın da hayıflanmayacağı güzel bir tablo yaratmak istiyoruz. Cengiz Çakar’la konuştuk. Beraber yol yürümek hepimizin hedefi. Kolektif düşünmeyi seven biriyim. Tek başıma karar vermeyi sevmem. Projelerimizi kuruyoruz.”
‘TRAFİK ORTADA’
“Bu kentin huzura ihtiyacı var. Bu kenti o’cu bu’cu diye ayrıştırmadan herkesi kucaklayacak bir hoşgörü ile yönetilmeye ihtiyacı var. Toplum zaten çok gergin. Bu gerginliğin bir son bulması lazım. Burası kozmopolit bir kent. Herkes kendi yaşam alanına kıymet verilmesini istiyor. Kimi mahallesindeki çukurunun kapatılmasını ister, kimisi de mahallesinde sosyal bir alanda rahat rahat vakit geçirmek ister. Kenti tanıyan insanlarla doğru projeler kurarak kente nefes aldırmak lazım diye düşünüyorum. Kentin trafiği, sıkıntısı ortada. Projelerimizi ilerde açıklayacağız.”
“Büyükşehir adayının bana faydası olacaktır. Hepsi birbirini tetikler. Adayı da İYİ Parti ile sürekli görüşerek ortak akıl çerçevesinde şekillendireceğiz. Ne biz ne onlar ben bilirim edalarıyla konuşmuyor. Ben hep Büyükşehir’i önemseyenlerdenim. Kimseyi rahatsız etmeyecek ve herkesin gönül rahatlığıyla oy vereceği isimler olması lazım.”
ÇAKAR’DAN YILDIRIM DEĞERLENDİRMESİ
Selman Yıldırım’ın ekibiyle toplantı yapmasını değerlendiren İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, “Selman Başkan’ın zaten kendi çalışma ekibi vardı. Onları toplamış. Tabi akşam fotoğraflar basına yansıyınca basın da başka başka başlıklar altında haberler yapmış. Selman Başkan onunla ilgili art niyet aranmasın diye tekrar bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Bizim bilgimiz yoktu. Kutuplaşalım diye bir şey yok. Selman Başkan orada ben bu saatten sonra aday değilim. Bundan sonra Fatma Hanım’ı destekleyeceğiz ve örgütün emrindeyiz.” dedi. Sadece bizim bilgimiz olmadı. Sonradan programın ne olduğunu anladık. Sağ olsun adayımızın ve örgütümüzün yanında olduğunu söyledi.
‘EV TOPLANTILARINI LİSTELEDİK’
Hürriyet, “İzmit’i konuşuyoruz ama birçok ilçede artık iddialı adaylarımız konuşuluyor. Bu güzel bir şey, iyi bir notaya geldiğimizin göstergesi. Bu anlamda herkes şu anda kazanmaya odaklandı. Gerçekten çabalıyoruz. Daha çok ev çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Bu kentin yüzde 60’ını 70’inin gezeceğiz. Şimdiden bölge bölge ev toplantıları listelerini yaptık. Bir bölgede en az 60 tane ev toplantısı için bekleyen kitleler var. MHP’liyim, AKP’liyim ama artık bıktık, biz sizi ağırlamak istiyoruz diyorlar. Çat kapı evlere konuk olacağım” dedi.
‘BÜYÜKAKIN İLE KAFA KAFAYAYIZ’
Hürriyet, “Asla insanları görüşüne, ideolojisine, yaşam biçimine göre ayırmadım. Yine aynı tarzda devam edeceğim ama sırf muhafazakar kesimden oy alabilmek için de olmadığımız biri gibi görünmenin anlamı yok. Biz doğru yönetme, halkçı ve halkla birlikte yönetme anlayışı ile yola çıktık. Beni siyasi kimliğimin ötesinde insancı tarafımla tanıdıkları için muhafazakar kesimden ciddi bir oy desteğinin geleceğini düşünüyorum. Bu konuda yaptırdığımız anketlerde de muhafazakar ve milliyetçi kesimin nasıl baktığını ölçtük. Tahir Büyükakın ile karşılaştırdığımız anketler yaptırdık. Yüzde 8.1 Tahir Bey, yüzde 7.9 ben çıktım. Kafa kafayayız” dedi.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

‘Ben bu işi profesyonel yapmak istiyorum’

CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet

‘Ben bu işi profesyonel yapmak istiyorum’
‘Ben bu işi profesyonel yapmak istiyorum’
‘Ben bu işi profesyonel yapmak istiyorum’
‘Ben bu işi profesyonel yapmak istiyorum’

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar

‘Ben bu işi profesyonel yapmak istiyorum’

Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Sağsöz, CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet'i karşıladı.

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
sonsulo 25.12.2018 08:38
huarrem gibimi
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑