Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sağlık

‘Kışın ıslak saç yüz felci habercisi’

Nöroloji Uzmanı Dr. Orhan Muharrem Kaynar, yüz felcine karşı korunmanın yöntemleri hakkında önemli uyarılarda bulundu

16 Kasım 2018 Saat: 11:49
‘Kışın ıslak saç yüz felci habercisi’
‘Kışın ıslak saç yüz felci habercisi’

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Orhan Muharrem Kaynar, yüz felci hakkında önemli bilgiler verdi. Yüz felçlerinin birçoğunun çevresel nedenler yüzünden yaşandığı bilgisini aktaran Kaynar, merkezi tür yüz felçlerinin ise beyindeki bir hasardan kaynaklandığını söyledi. Yapısal hastalıklar dışında, çevresel nedenlerin yol açtığı yüz felçlerinin mevsimsel olarak görülme sıklığının arttığını kaydeden Kaynar, vatandaşların çevresel yüz felcinden korunabilmesi için kendilerini klima karşısında uzun süre kalmaktan, serin havalarda penceresi açık araçlarda seyahat etmekten, ıslak saçla dışarı çıkmaktan ve rüzgarlı ortamlardan kendilerini sakınmaları gerektiğini kaydetti.

‘YÜZ FELCİNİN ÇOĞU ÇEVRESEL TİPTEDİR’

Yüz felci ve felcin teşhisinde dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Kaynar, “Yüz felci, 7. kafa siniri olan yüz sinirinin fonksiyon kaybı ile izlenen yüz kaslarındaki felç ile ortaya çıkan bir tablodur. Yüz felci, diğer bir tabirle sinirlerin hasar görmesine bağlı yüz kaslarının hareket edememesi durumudur. Yüz felcinin çoğu çevresel tipte olup, yüzde 7 sınırının uyardığı kaslardaki felç sonucunda göz kapaklarını iyi sıkamama, dudak-ağız kenarındaki kasların hareketsizliği, gözyaşlarının kontrolsüz akması, ağızda kayma ile ifade edilir” dedi.

‘FONKSİYONLARDA BOZULMA GÖRÜLEBİLİR’

Merkezi tür felçte ağızda yamulmanın meydana gelebileceğini aktaran Kaynar, “Merkezi tür yüz felcinde ise beyindeki bir hasardan dolayı meydana gelen yüz felcidir ve beraberinde vücudun başka yerinde de tutmama, beyin hasarı, inme gibi başka bulgular da olur. Merkezi tür felçte yalnız ağız kenarı etkilenir. Sık görülmese de, çevresel tipteki yüz felcine beyin, beyin sapı hastalıklarında, polinöropati yapan sistemik-otoimmün bazı hastalıklarda da rastlayabiliriz. Ağızdaki hareket kısıtlığıyla bazen konuşma sırasında tükürük toparlayamama gibi fonksiyonlarda bozulma, göz kapağını kapatamama ile istenmeyen enfeksiyonlar görülebilir” diye konuştu.

‘YÜZDE 90’I 3 HAFTA-6 AYDA DÜZELİR’

Çevresel tip yüz felcinden sakınmanın önemine vurgu yapan Uzm. Dr. Kaynar, “Yapısal hastalıklar dışında, kesin sebep bilinmemiş olsa da mevsimsel olarak görülme sıklığının artması, soğuk rüzgara maruz kalmayı tanımlayan hastaların olması ile viral bir sebebin neden olduğu düşünülen çevresel yüz felçlerinin yüzde 90’ı, 3 hafta-6 ay arasında tam düzelmektedir. İleri yaşta olan hastalarda ve hipertansiyon, diyabet gibi ek rahatsızlığı olan kişilerde yerleşik kalma ihtimali artmaktadır. Çevresel tip yüz felcinden sakınmak için, klima karşısında uzun süre kalmak ıslak saçla rüzgarlı ortamlardan kendimizi korumak, serin havalarda, camları açık otomobilde seyahat etmekten sakınmak önlemleri alınabilir” şeklinde konuştu.

‘ÇEVRESEL TİP YÜZ FELCİNDE…’

Merkezi olmayan yüz felçlerinde tedaviye ihtiyaç duyulmadan gözlemle iyileşmenin sağlanabileceğini kaydeden Uzm. Dr. Orhan Muharrem Kaynar, “Çevresel tip yüz felcinde hiçbir tedavi verilmeden takip yapılabildiği gibi, ödem çözücü kortikosteroid ilaçlar, antiviral ilaçlar kullanılmaktadır. Gözü koruyucu mekanik önlem ve suni yaşlar da önerilmektedir. Tedavi verilmesini takiben 10 gün gibi bir sürede iyileşme süreci başlamayan hastalara fizik tedavi önerilebilmektedir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑