Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Kızıyla 8 saat göçük altında kaldı

Marmara Depremi'nde kızıyla 8 saat göçük altında kalan Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Kaburgalarım kırıldı, tendonum koptu. Eşim çok ağır yaralandı ve ameliyat oldu. Kızım 5 yaşındaydı ve kucağımdaydı” dedi

17 Ağustos 2019 Saat: 17:12
Kızıyla 8 saat göçük altında kaldı
Kızıyla 8 saat göçük altında kaldı

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hülagü, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde Körfez'deki evinin yıkılan ve enkazdan yaralı halde çıkarılan Hülagü, tedavisinin ardından bölgedeki prefabriklerde hekim olarak görev yaptı. Hülagü, Marmara Depremi'nde binalarının yüzde 40'ı yıkılan, kalanları ise hasar gören, 12 personelin hayatını kaybettiği Kocaeli Üniversitesi’ne 18 Kasım 2014'te rektör olarak atandı.
‘KABURGALARIM KIRILDI, TENDONUM KOPTU’
Hülagü, o süreçte maddi hasarın dışında duygusal olarak da travmalar yaşadıklarını vurguladı. Hülagü, depremde Körfez ilçesi Tütünçiftlik'teki evinin yıkılması sonucu kızıyla 8 saat göçük altında kaldığını anlatarak, şöyle devam etti: "Kaburgalarım kırıldı, tendonum koptu. Eşim çok ağır yaralandı ve ameliyat oldu. Kızım 5 yaşındaydı. Kucağımdaydı, yanımızda yeğenim vardı.
‘SAVAŞTA BOMBALANMIŞ BİR ŞEHİR GİBİYDİ’
Depremi çok ağır yaşadık. Savaşta bombalanmış bir şehir gibiydi. Enkazdan çıkınca etrafa baktım, inanamadım. Çok acılı günler yaşadık, sevdiklerimizi kaybettik. Üniversitemizden 12 öğretim üyesi ve rektörlük personelimizi kaybettik." Rektör Prof. Dr. Hülagü, Marmara Depremi'nde üniversitenin birçok binasının yıkıldığını, Derince'deki eğitim ve araştırma hastanesinin hasar gördüğünü ve prefabriklerde hizmet verdiklerini söyledi. Depremde üniversitenin eğitim bloklarının yaklaşık yüzde 40'ının yıkıldığını ifade etti.
10 ŞİDDETİNE DAYANIKLI
Çocukken 1966 Varto Depremi'ni ve 12 Kasım Düzce Depremi'ni de yaşadığını anlatan Hülagü, deprem deneyimlerinin gelecek kuşaklara iyi aktarılması gerektiğini vurguladı. "Tıp Fakültesi hastanemiz yapıldı, 10 şiddetinde bir depreme karşı ayakta kalacak bir yapısı var. Üniversitemize ciddi yatırım yapıldı. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Türk milleti asil bir millettir. Zor günlerde bir araya gelmeyi iyi biliyoruz. Zorluklar beraberce aşıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑