Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

‘Kocaeli’de sokağa çıkma yasağı zorunludur’

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar,Kocaeli’de sokağa çıkma yasağının zorunlu olduğunu söyledi

3 Nisan 2020 Saat: 17:09
‘Kocaeli’de sokağa çıkma yasağı zorunludur’
‘Kocaeli’de sokağa çıkma yasağı zorunludur’

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Dünya da 28 Aralıkta Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona Virüsü ülkemizde ilk olarak 11 Mart tarihinde görülmüştür. Geçen yaklaşık 23 günde her gün artış gösteren vaka sayısı endişelerimizi de arttırmaktadır. Alınan önlemlerin yetersiz kaldığı ortadayken ‘Evde Kal’ çağrılarının da özellikle sanayi kenti olan kentimizde yerine getirilmesinin mümkün olmadığı gözükmektedir.
‘İYİ NİYET DEĞİLDİR’
Birçok fabrika çalışanının iç içe olduğu aynı servisle işe geldiği, aynı yemekhanede yemek yediği ve aynı çalışma ortamını paylaştığı bir durumda virüsün yayılmayacağını düşünmekte iyi niyet değildir. Bazı fabrikalarda vakaların da yaşanması çalışan işçileri haklı olarak endişelendirmiş ve işe gitmekten kaçınmışlardır. Vatandaşlarımızı ekmeği ile canı arasında tercih yapma noktasına getiren iktidar maalesef bugüne kadar anlattığı dünyanın en büyük ekonomi masalını sürdürememiştir. Birçok ülke sokağa çıkma yasağı getirirken AKParti anlayışı 65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı getirip evin diğer fertlerini işe göndererek trajikomik bir uygulama yapmak ve milletin zaten cebinde olmayana göz dikip bağış toplamaya çalışmaktan ileri gidememiştir.
‘SANAYİ BÖLGELERİNDE SALGIN HIZLI İLERLEMEKTE’
Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Nisan tarihinde virüsün ülkemizdeki tüm kentlerde görüldüğünü belirterek illere göre dağılımını açıklamıştır. Vaka sayılarında İstanbul, İzmir, Ankara ve Konya’dan sonra 5’inci sıra da yer alan Kocaeli ölümlerde 3’üncü sıradadır. Bu rakamlar da ortaya koymaktadır ki özellikle sanayi bölgelerinde salgın hızlı ilerlemektedir. İçişleri Bakanı bir süredir alınan önlemlerin Bilim Kurulu’nun kararları doğrultusunda alındığını belirtirken sokağa çıkma yasağının ise ‘Sosyal izolasyon’un başarılı olmaması halinde uygulanacağını söylemektedir. Ancak aynı Bilim Kurulu üyeleri “İpin ucunun kaçtığı yerler var. O illerde sokağa çıkma yasağı şart” açıklamasını yapmaktadırlar. Bugün geldiğimiz noktada Kocaeli, İstanbul gibi özellikle sanayinin yoğun olduğu ve ipin ucunun kaçtığı kentlerde derhal sokağa çıkma yasağının uygulanmasının zorunlu olduğudur.
‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ÇAĞRILARINA KULAK VERİN’
14 gün kuralı gereği uygulanacak sokağa çıkma yasağı bu virüs illetinin kontrol altına alınmasını sağlayacağı gibi bugüne kadar yıllarca keyfe keder verilen 9 gün bayram tatillerinden kısılarak buradaki iş kaybı rahatlıkla giderilebilir. Hükümetin her gün artış gösteren rakamları açıklamasından daha önemli görevi vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamaktır. Bugün bir kez daha AKP iktidarını sorumluluk almaya davet ediyor kendileri için rahatlıkla ve geçim kaygısı duymadan uyguladıkları izolasyonu vatandaşlarında yapabilmesi için sokağa çıkma yasağı çağrılarına kulak vermesini istiyorum” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑