Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Kocaeli’nde vizyon sorunu var’

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahsin Tarhan, Büyükşehir’in yıllık 1 milyar dolar bütçesi olmasına karşın, ortaya yeterli bir hizmet koyamadığını ifade ederek,

8 Ocak 2014 Saat: 16:14
‘Kocaeli’nde vizyon sorunu var’
‘Kocaeli’nde vizyon sorunu var’

“Bunların belediyecilik anlayışı, düğün, dernek, esnaf ziyaretinden ibaret. Kocaeli’nde vizyon sorunu var” dedi.    

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İş adamı Tahsin Tarhan, geçtiğimiz günlerde gazetemize kahvaltıya konuk oldu. Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin ve Köşe Yazarımız Nurettin Kolaylı ve Yazı İşleri Müdürümüz Uygur Mete’nin yer aldığı sohbette önemli açıklamalar yapan Tarhan, Kocaeli’nin bir vizyon sorunu olduğunu ve bütçesinin doğru kullanılmadığını ifade etti. Kendisinin bir sonra ki dönem milletvekilliği için Büyükşehir adayı olduğu iddialarına da cevap veren Tarhan, “CHP Büyükşehir adaylığı herkese nasip olmaz. Bu seçim işlerinin ne kadar zor olduğunu kendileri de biliyor. Bu açıklamaları bundan ötürü yapıyorlar” şeklinde konuştu.

 

Öncelikle CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığınızı tebrik ederiz. Adaylığınızı ilk tebrik eden de Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu oldu. Karaosmanoğlu ile aranızda geçen tebrik konuşmasını biraz anlatabilir misiniz? Çünkü kendisi bu konuşmanın ardından gazetelere yaptığı açıklamada sizin gibi siyasi nezakete önem veren bir rakiple yarışmaktan mutlu olduğunu dile getirmişti …

‘SENİN GİBİ VİZYONU GENİŞ BİR ADAYLA …’

O gece adaylığın belirleneceğini bilmiyordum. Benim için sürpriz olmuştu. O gece aldığım ikinci tebrik telefonu da Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’ndan oldu. Kendisi senin gibi vizyonu geniş bir adayın olması bizleri mutlu eder. Siyasal anlamda da en azından siyasetin seviyesinin düşmeyeceğini düşünüyorum dedi. Hayırlı olsun temennisinde bulundu. Ben de kendisine teşekkür ettim.


Büyükşehir Belediyesi’nin aradan geçen 10 yıllık süre zarfında yaptığı icraatları, bütçesi oranında değerlendirdiğinizde ortaya nasıl bir sonuç çıkar? Belediye’ye başarılı diyebilir miyiz?

‘GEREKSİZ HARCAMALAR YAPIYORLAR’

Büyükşehir’in projelerini inceledim. Yüzde yüzü olmasa bile kitapçıklarında vaat ettikleri projelerin yüzde 80’ini yapmamışlar. Sadece yüzde 20 civarında yaptıkları bir faaliyet var. Kocaeli Büyükşehir’in 1 milyar dolar bir bütçesi var. Kocaeli’nde  vizyon sorunu var. Projeleri ortaya atıyorlar ancak vaat ettikleri projelerin yüzde 40’ı, yüzde 50’si de devletin projeleri. Bunları da kendi projeleriymiş gibi gösteriyorlar. Bütçeyi incelediğimizde, yüzde 20’si yatırıma ayrılırken, yüzde 80’i hizmete ayrılıyor. Yani mesela ilçeler bazında bütçenin yüzde 5’i sadece reklam harcamalarına gidiyor. Bu oldukça gereksiz bir harcama. Aynı zamanda gereksiz hizmet sektörüne para harcıyorlar.

‘BELEDİYECİLİK ANLAYIŞLARI, DÜĞÜN DERNEK ZİYARETİ’

Oradaki müteahhitlik sistemi kurulmuş, merkezden işleyen bir sistemleri var. Kocaeli’nde ki belediyeler açısından bakılırsa, ilçe belediyeleri bir memur işlevi görürken, Büyükşehir ne derse onu yapar bir halde. Oradan gelecek emirler doğrultusunda hareket ediyorlar. Halk nezdinde aldıkları oy da genel başkana dayalı. Nasıl olsa bize oy veriyorlar. Yapsak da veriyorlar yapmasak da veriyorlar. Onlar sadece sosyal ilişkilerle ayakta kalmaya çalışıyorlar. Belediyecilik anlayışları cenazeye gitmekten, düğüne gitmekten, esnafı ziyaret etmekten ibaret. Kentin trafik sorunu neymiş, imar sorunu nerede, deprem bölgesi,  burayı geleceğe nasıl hazırlayabiliriz, onu düşünen yok, tamamen İstanbul sıkıştıkça, buraya gönderdiği işleri Kocaeli sahiplenmeye kalkıyor. Bizim Kocaeli olarak kendimize özgü bir şeyimiz maalesef yok. Tüm bunlar düşünüldüğünde, belediyeyi son derece başarısız buluyorum.


Şu ana kadar hakkınızda yapılan tek eleştiri ise sizin bu seçimlerle aslında önümüzdeki milletvekilliği seçimlerine bir zemin yaratarak, bir sonra ki seçimde milletvekili olmayı hedeflediğiniz şeklinde … İktidar partisi İl Başkanı Mahmut Civelek’in de bu tarz beyanatları olmuştu. Bu konuda neler söylemek istersiniz ?

‘BU SEÇİM İŞLERİ HİÇ KOLAY DEĞİL’

Ben Civelek değilim. Ben ciddi adamım. Onun için onun söylemlerini dikkate almıyorum. Benim geçimim onun gibi siyasetten de değil. Ben iş adamıyım. Üreten bir kişiyim. Bizim hedefimiz toplumsal sorunlar karşısında halka ne verebiliriz. Bizim ana hedefimiz o. Ben milletvekilliği düşünsem, öyle çok da örgütlerin içerisine girmeme gerek yok. Artık siyasi partiler, parti dışındaki insanlara da milletvekilliği adaylığı teklif edebiliyorlar. Kesinlikle böyle bir durum söz konusu değildir. CHP Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı çok büyük bir sorumluluktur. Partim de bana bu sorumluluğu vermiştir. Bu herkese nasip olmaz. Allah’ta bana nasip etti. Eğer son 20 yıla da bakarsanız, Büyükşehir’de 3.seçime gireceğiz.   İlk seçimin yasalara ve kurallara uygun olmadığı ve seçimsiz bir büyükşehir başkanı seçtiler. İkinci seçimde de bu sonucu kullandılar. Ama bu seçimde artık işlerinin o kadar kolay olmadığını kendileri de biliyor. 


2009 yerel seçimlerinde Karaosmanoğlu ile Sirmen arasında 16 puanlık bir fark vardı. 2011 genel seçimlerinde AKP- CHP arasında 28 puanlık bir fark oluştu. Her ne kadar bu sonuçların üzerinden epey zaman geçse  ve özellikle Dershaneler süreci ile başlayan ve 17 Aralık Operasyonlarıyla devam eden olaylarla hükümetin yıprandığı düşünülse de yine de fark büyük. Bu farkı kapatabileceğinize ve seçimlerden Büyükşehir Başkanı olarak çıkabileceğinize ne kadar inanıyor sunuz?

‘SEFA BEY’İN İZMİT’İ TOPARLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

Bu bir kadro hareketidir. Bu farkı kapatacaksanız, 1 yıl önceden çalışmalar başlatmak zorundasınız. CHP’de ilk kez bu seçim döneminde 1 yıldır bu seçimlere hazırlanıyor. Yine bir ilk olarak yaptığı önseçimlerle bir demokrasi şöleni ile ilçe belediye başkan adaylarını belirledi. Bu anlamda bizim adaylarımızı halk belirledi. Biz o yüzden önde başlıyoruz. Belediye Başkan adaylarına kaç oy gelmişse,  bizim o kadar adayımız var. İzmit’te bir Sefa Bey faktörü var. Çok iyi bir performans gösterip, orayı toparlayacağını düşünüyorum. Bunun yanı sıra çok iyi bir il başkanımız var. Yani hiç kimse yokken ailesi burada olan, İzmit’i çok iyi tanıyan ve siyaseti çok iyi bilen bir il başkanımız var. Kandıra bölgesi için Hurşit Güneş gibi bir isme sahibiz. Onun da burada bize çok katkı vereceğini düşünüyorum. Gölcük ve Karamürsel’de ki adaylarımızın ivmeleri bir hayli iyi.  

‘ONLAR ÇAMURA SAPLANDI’

Bizim en zayıf olduğumuz bölge, Gebze bölgesi. CHP’de aday belirleme kriterlerinde bunu düşünerek, zannediyorum adayını seçti ve o bölgeden bir aday çıkardı. Biz de Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’nı toparlarsak bu fark kapanır. Yerel seçimlerde liderlere dayalı siyasi bir yapı olmadığı için, eğer iyi çalışır ve halkla güzel bir iletişim kurabilirsek, burada başarısız olmamız için hiçbir sebep yok. Aynı zamanda bir de siyasi gelişmeler var. Onlar çamura saplanmış, halka biz yapmadık, biz çalmadık, çırpmadık diye kendilerini anlatırken, biz projelerimizi ve yapacaklarımızı anlatacağız. Bu da bizim için bir avantaj. Hiçbir zaman geçmiş seçimleri baz alarak yola çıkmamak lazım.

‘BAŞBAKAN YÜZDE 23’LE BELEDİYE BAŞKANI OLDUĞUNU UNUTMASIN’

Bugün ki durumu iyi okumak lazım. Daha 2.5 ay var. Her şey değişebilir. Aynı zamanda Türkiye’de yüzde 22 alıp iktidar olup bir sonra ki seçimlerde yüzde 2’lere düşen partileri de gördük. Bugün ki Başbakan halk desteğinden bahsediyor ama yüzde 23 ile İstanbul Belediye Başkanı olduğunu unutmasın. Demek ki yüzde 23’le de başkan olunabiliyor. 


Konuşmalarınızı şöyle bir gözden geçirdiğimizde, yoksul bir ailenin çocuğu olarak hayatınızın belirli dönemlerinde çok sıkıntılar çektiğiniz ve şu an geldiğiniz noktaya, yokluklar içerisinden ulaştığınızı ifade ediyorsunuz … Biraz geçmişte yaşadığınız zorluklardan örneklerle,  bahseder misiniz?

‘9 KAŞIK HAVADA BİRBİRİNE ÇARPMAZDI’

Ben geçmişimle gurur duyuyorum. Hatta bir fotoğraf kitabım var. İkincisi bitti. İngilizce çevirisini yapıyorum.  Hindistan’da çektiğim fotoğrafları, Tagore’un şiirleriyle birleştirdiğim bir kitap. Yakında çıkacak. Bir de üçüncü kitabım var. Bu da bir iş adamının yoksulluğu özlemesi konulu. Yani çocukken yaşadığım o yoksulluğa duyduğum özlemi anlatıyorum. Ben zenginliğin mutluluk getireceğine inanmıyorum. Biz 9 kardeştik. Hepimiz bir kaptan yemek yerdik. Böyle geniş aliminyum tepsiler vardı. Tek tepsiden çorba içerdik ama 9 kaşık havada birbirine çarpmazdı. Bir de bir kişi bile o sofrada değilse, kimse çorbaya kaşık atmazdı. Yani herkes sofraya oturur sonra yemek başlardı.

‘KENDİMİ HALA FAKİR BİRİ OLARAK GÖRÜYORUM’

Benim babam hiçbir zaman zengin olmadı, hep yoksuldu. Ben ilkokulu 3 fark köyde 3 farklı ailenin yanında okudum. Ailemin 9 çocuktan bana biçtiği rol okumaydı. Okurken yaz tatillerinde oto tamirciliği yapıyordum. O zamanlar hayalim araba yapmaktı. Tabi oto tamirci diye oto montajcıya gitmişim yanlışlıkla. Meğer o da kısımlara ayrılıyormuş. Oto tamirci, elektrikçi, lastikçi, motorcu, makasçı, bunların hepsi ayrı bölümlermiş. O zaman biz de makasçı olarak işe başladık. Ve sonra Türkiye’de makas  sektörde en tepeye geldim.  Şu an 36 firmaya ihracat yapıyorum ayrıca Ford Otosan’ın, Isuzu gibi fabrikaların da yan sanayisini yapıyorum. Ama ben hala kendimi fakir biri olarak görüyorum. 


Son olarak Gebze Mevlana Mahallesi’nin seçim irtibat bürosu açılışını gerçekleştirdiniz. Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in de katılımıyla, bir miting havasında geçen açılışla, aslında seçimlerin de startını Gebze’den vermiş oldunuz. Başlangıcı İzmit yerine Gebze’den yapmanızın sebebi neydi ?

‘KENDİMİ EVİMDE GİBİ HİSSEDİYORUM’

Aslında herkes bir start bekliyor ama ben aslında adaylığımın açıklanmasının ardından startımı verdim. Bir planlama ve proje dahilinde yürüyoruz. Şova dönük, popülist bir anlayışımız yok. Mühim olan bilimsel, organize ve planlı çalışmak. Bizim o gün o mahalleden başlamamızın sebebi, Mevlana Mahallesi’nin yoksul, sorunları olan, halkının memnun olmadığı ve sanayiye çok yakın bir mahalle olmasından dolayıydı. Onun için bizim ana politikamız, hem sanayinin sorunları hem de yoksul semtlerdeki varoşların sorunlarını bir arada ele alıp, hepsi için çözümler geliştirmek. Sanayici olmam ve aynı zamanda geçmişimde yoksul bir aileden gelmemden ötürü bu sorunları iyi biliyorum. Hem de kendimi o bölgelerde evimde gibi hissediyorum.  

‘SEÇİM STARTI GİBİ GÖRMÜYORUM’

Bugün eğer Kocaeli diyorsak, oralarda Kocaeli’ye ait. Kocaeli’nin bir sınırı. İl binasına topladığınız zaman oraya sadece partililer gelir. Ama bizim yaptığımız etkinlikte vatandaşlar mahalleliler de vardı. Çok büyük bir ilgi vardı. Herkeste inanılmaz bir coşku vardı. Hatta öyle ki ekonomi konusunda bizden daha iyi bilenler, araya girip sözümüzü kesen kadınlar vardı. O gün öyle denk geldi. Ben bu etkinliğimizi de bir start gibi görmüyorum.  

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑