Körfez'de 4 çocuk dalgalara kapıldı!
CHP’den Rafet Yıldızlı’ya vefa
Kadın cinayetinin 2 şüphelisi adliyede!
‘Herkesin gönlüne gireceğiz’

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Seçim

‘Kocaelispora sahip çıkmalıyız’

KOTO Temmuz ayı meclis toplantısında ilimizin en önemli markası Kocaelispor’dur diyen Bulut, “Kendi ticari çıkarlarımız için bile olsa bizler bu markaya sahip çıkmak zorundayız”dedi

25 Temmuz 2018 Saat: 15:11
‘Kocaelispora sahip çıkmalıyız’
‘Kocaelispora sahip çıkmalıyız’

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Temmuz Ayı meclis toplantısı dün Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanlığını Akın Doğan’ın yaptığı toplantıda 4 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Toplantıya KOTO Başkanı Necmi Bulut, Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, KOTO yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri katılım gösterdi. Toplantıda ayrıca Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, Temmuz 2018 İktisadi Görünüm hakkında sunum gerçekleştirdi.

‘KOTO DESTEK BİRİMİMİZ ÇALIŞIYOR’

Aylık faaliyet raporunu okuyan KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Odamızda ihracat potansiyelini arttırmak için dış ticaret finansmanı hakkında kapsamlı bilgiler verildi. Pazar bulma konulu etabını ise Pazar günü gerçekleştirmeyi planlıyoruz. KOTO Destek birimimiz faaliyetlerine devam etmektedir. İş dünyasını bilgilendiren yasa ve yönetmelikleri yakından takip ediyoruz. Yapılandırma fırsatlarını hakkında üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Odamız SGK ve Medikal sektörünü buluşturdu” dedi.

‘KOCAELİSPOR’A EN ÇOK ÜYE YAPTIRANLAR’

İlimizin en önemli markası Kocaelispor’dur diyen Bulut, “Kendi ticari çıkarlarımız için bile olsa bizler bu markaya sahip çıkmak zorundayız. Onun için uzun zamandır yoklukla mücadele eden Kocaelispor’a teşekkür ediyorum. Komitelerimizin yıl boyunca yaptığı çalışmalarda bir yılsonu programı oluyor. Yeni üyelerimizi ziyaret ettiniz. Kocaelispor’a en çok üye kaydını yapan arkadaşları ödüllendireceğiz” açıklamalarında bulundu.

‘GİDER BÜTÇEMİZ 700 BİN 547 TL’

Haziran Ayı mizanını sunan İbrahim İbrahimoğlu, “Odamızın Haziran ayı gelir ve giderlerini incelediğimizde 1 milyon 979 bin 818 TL gelirimiz, 700 bin 547 TL giderimizin olduğu görülmektedir. Bu tutarlar gelir bütçemizin yüzde 51, 92’sini, gider bütçemizin de yüzde 42,63’ünü oluşturmaktadır. Haziran ayı mizanı incelememizde, hesap dökümleri ve işlemlerin usullere uygun olduğu tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

‘BU OKUL ARA ELEMAN YETİŞTİRMİYOR’

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan meclis üyesi Faruk Bostan, “Bugünkü söz almamın sebebi KOTO akademi ile alakalı. Biz bu okula mali destek veriyoruz. Bu okulun kuruluş amacı vardı. Bu okula bir ziyaret gerçekleştirdik. Bizim bu okulu kurarken kuruluş amacı KOBİ’lere ara eleman yetiştirmekti. 4 Milyon bu okula yardım ettik. Bu okula gelecek olan öğrencilerden biz yüzde 3’e tekabül eden bir puan istiyoruz. Bu çocuk ara eleman olmaz. Bu çocuk üniversiteye gidecekse bu okula ne ihtiyaç var? Burada ara eleman yetişmiyor” dedi.

‘BURASI ÜST AKILLA KURULMUŞ’

Bu okulda gayet zeki pırlanta gibi çocuklar var diyen Bostan, “Ama bu işi normal okullar yapıyor. Benim operatöre, kaportacıya ihtiyacım var. Biz bunlar yetişecek diye senelik 1 Milyon -1 Milyon ödüyoruz.  Çocuklara puan şartı koymasak ve onlara açık açık ara eleman söyleyeceklerini söylememiz lazım. Biz yarışmacı çocuklar yetiştiriyoruz. Burası bir üst akılla kurulmuş ve biz bu üst akla hizmet ediyoruz. Kuruluş amacının dışında bu okul hizmet edecekse sıkıntı vardır. Bu okul kuruluş amacına hizmet etmiyor bir üst akla hizmet ediyor.  Biz bu paraları boşuna vermişiz. Ben söylediğim her şeyin arkasındayım bu okul 1 yıl sonra ilk mezunlarını verecek. Bizde Sayın Cumhurbaşkanımız gibi aldatıldık dememek için bunu diyorum.  Burada ara eleman yetişmiyor.  Kurumsal yapımıza uygun donatılmış şekilde hizmet veriyor” dedi. 

‘ARA ELEMAN YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Faruk Bostan’a cevap veren KOTO başkanı Necmi Bulut ise, “Hiçbir üst akıl falan tanımıyorum. Bir süreç geçirdik ama bu okul Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet ediyor. Meslek lisesi olarak kuruldu. Ama doldur boşalt yapamayız, bir puanlama yapılıyor. Ama üst akıl sözlerine katılmıyorum” dedi. Okul ile ilgili bilgiler veren yönetim kurulu üyesi Yusuf Ziya Uludüz, Türkiye’de her ilde 2 veya 3 üniversite var. Veliler çocuklarının üniversiteye gitmesini istiyor. Herkes bunu istiyor. Ara elaman olabilecek öğrencileri yetiştirmeye çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

‘BORÇ KONUSUNDA 38’İNCİ SIRADAYIZ’

Temmuz 2018 İktisadi Görünüm hakkında sunum gerçekleştiren KOÜ İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, “Uluslararası finansal danışmanlık şirketi McKinsey’nin hazırladığı, 47 gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeyi kapsayan Gayrisafi yurt içi hasılasına oranla borcu en fazla olan ülkeler listesinde, ABD, İngiltere, İtalya, Fransa ve İtalya gibi ülkeler ilk 20'de; Türkiye 38-39. sırada yer aldı. Hesaplamada, hane halkı finans dışı şirketler toplamı baz alındı. Türkiye, gayrisafi yurt içi hasılasına oranla borcu en yüksek ülkeler sıralamasında yüzde 104 ile 38’inci sırada yer aldı” dedi.

YAVUZ,’ KİMSEDEN GİDİP PARA İSTEMEDİK’

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Temmuz ayı meclis toplantısında Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’u ağırladı. Kocaelispor’un başkanlığına geldiği döneden itibaren yaptıkları ile ilgili bilgi veren Bahri Yavuz ayrıca kulübün transfer yasağı ve mevcut durumu ile ilgili kısa bilgiler verdi. Bahri Yavuz ayrıca Ticaret Odası üyelerini sosyal sorumluluk projelerine destek vermeye çağırırken, “ Bizler kulübü devraldığımız zamanlardan itibaren kimseden gidip para istemedik bize para verin demedik, kendi imkanlarımızla bir şeyler yaptık. Bunları yaptığımızda bizleri çağıracağınızı biliyorduk ve bugün çağırdınız” dedi. Toplantı sonunda ayrıca 66 KOTO üyesinden kulübe üye olmayan 55 kişi kulübe üye yapıldı.

 ‘BÜTÜN ZORLUKLARI KENDİ İÇİMİZDE YAŞADIK’

Yavuz, “Kulüp kayıtları eskiydi ve kulübün belli bir dönemi yargılandığı için bazı belgelere el konulmuştu. 2 seneyle ilgili kayıtların yüzde 90’ına ulaşamadık. 35 yaşında bir belediye otobüsü, idman sahası olmayan bir kulüp devraldık. Biz neyi yönetmeye çalıştık onu açıklamayabilmek için bunları söylüyorum. Biz 4 sene boyunca asla şikayetçi olmayacağımızı söyledik. Bütün zorlukları kendi içimizde yaşadık. Bize kaynak verin burayı yönetelim diye bir kere bile demedik. Biz güler yüzlü hizmeti yaptığımız zaman bizi çağıracaklar. Bugün çağırdınız. Gerçekten insanlara kaliteli hizmet, doğru proje sunduğunuz zaman her şey olacak” dedi.

‘OLAYI KÖKTEN HALLETMEK İSTİYORUZ’

Yavuz, “Bu şehirde hiç imkanımız yokken 10 Bin öğrenciye okul eşyası dağıttık. Biz bunları kendi imkanlarımızla yaptık. Ticaret Odası olarak sizin de en çok zorlandığınız konu bu. Şehre aidiyet duygusunu sağlamanız lazım.  Tesislerle ilgili birçok şey konuşuldu. 55 Bin TL’lik kredilerle tesis gelirleri Kocaelispor’a kazandırıldı. SGK borcu olmayan az sayıda kulüpten biriyiz. 94 kişilik futbolcu borçlarımız var. TFF’de kayıtlı olan Büyükşehirde kalan birkaç milyonluk bütçesi var fakat şu an kulübün menfaati için susmamız lazım. Yüzde 75-80’lik kısım bitti. Ama biz sadece olaya kulübün transfer yasağını bitirmek için bakmıyoruz. Biz olayı kökten halletmek istiyoruz. Bu kulüp temizleniyor. Bütün borçları bitireceğiz”dedi.

‘SOSYAL SORUMLULUK PROJEMİZ OLSUN İSTİYORUZ’

Yavuz konuşmasına “Yıllarca bu kulübe emek vermiş birçok kişinin emeğinin karşılığını alamadığını biliyoruz bunları da halledeceğiz, onlarında hakkını vereceğiz bu konuda iddialıyız. Sizlerden ricamız ilk olarak kulübümüz 2008-2009’dan sonra çok zor günler geçirdi. Bu şehirde yaşayan kalbinde Kocaelispor’u hisseden herkesin bu kulübe üye olması lazım hep beraber yönetelim. Başımıza ne geldiyse taşınmış topluluklarla yönetimler el değiştirdi. Biz bugün varız yarın yokuz. Gençlerimizi bugün stada yarın kulübe gönderin. Bizim her sene 3 tane sosyal sorumluluk projemiz olsun istiyoruz. Başka yerlere de gittik bize para verin demedik. Sırt çantası yaptırdık onlarla sosyal sorumluluk projesi yaptırdık.  Sizden de beklentimiz bu” diyerek devam etti.

‘YILLARCA HEPİMİZİ ÇEŞİTLİ KONULARDA BÖLDÜLER’

Yavuz son olarak “Yeni stadımız Türkiye’nin en büyük statlarından biri.  Oradaki 35 bin kişiye söylenebilecek dokunabilecek bir şeyler yapılmalı.  Ben KOTO sponsor olsun Şu Çılgın Türkler kitabını hediye edelim öyle bilet verelim. Sizlerden isteğimiz ancak bu olur.  Odamız kombine, loca satışında bize destek verecektir. Yıllarca hepimizi etnik, dini birçok konuda böldüler. Bizim bölünmemiz değil birleşmemiz gerekiyor. Yerelde önce yeşil-siyah renkler etrafında birleşmeliyiz. Kocaelispor, aslında bu şehrin en çabuk ismini duyuracak bir marka. Kocaelispor markası sizlerin mücadelesiyle ayakları yere basacak şekilde gelirse şehre çok büyük katkısı olacak.   Bu şehrin çocukları kulübün altyapısında top koşturuyor. Bu beni çok mutlu ediyor aynı mutluluğu sizde yaşayacaksınızdır” dedi.n Kerim ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑