Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

'Konut satışları yüzde 50 azaldı'

TÜİK tarafından açıklanan konut satış verilerini değerlendiren KEO Başkanı Alpay Hacıoğlu, “Bu durumun iki nedeni var. Biri talep artmadan arzın çoğalması diğeri de faiz oranlarının yüksek olmasıdır” dedi

20 Temmuz 2019 Saat: 13:48
Konut satışları yüzde 50 azaldı
'Konut satışları yüzde 50 azaldı'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı konut satış verilerini açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları 2019 yılının Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,6 oranında azalarak 61 bin 355 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 10 bin 60 konut satışı ve yüzde 16,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 5 bin 430 konut satışı ile Ankara, 3 bin 390 konut satışıyla Antalya izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 4 konut ile Ardahan, 15 konut ile Hakkâri ve 38 konut ile Bayburt oldu. Kocaeli’de ise 2019 yılı Haziran ayında satılan konut sayısı bin 356 oldu. Bu rakam ise her geçen ay biraz daha düşüyor.
5 BİN 209 AZ KONUT SATILDI
Kocaeli’de geçtiğimiz yılın aynı döneminde satılan konut sayısı 3 bin 95 idi. Kocaeli’de 1 yılda bin 739 az konutun satılıyor olması ise dikkat çeken bir diğer nokta. 2019 yılının ilk 6 ayında Kocaeli’de satılan konut sayısı ise 12 bin 593 oldu. Bu rakam 2018 yılına aynı döneminde ise 17 bin 802’ydi. 6 aylık dönemde ise Kocaeli 5 bin 209 az konut satıldı. Konut satışın yaşanan bu düşüş ise yine ekonomik daralmaya bağlandı.
TALEP OLMADAN ARZ ÇOĞALDI
Konuyla ilgili görüşlerini belirten Kocaeli Emlakçılar Odası(KEO) Başkanı Alpay Hacıoğlu, “Konut satışlarında neredeyse yüzde 50’ye yakın bir azalma söz konusu. Bunun nedenlerinden bir tanesi çok fazla arz olmasıdır. İnşaat firmaları birini bitirmeden 2 hatta 3 tane daha proje üretmeye başlamıştı. Talep gelmeden bu tür arzların artması bu durumu doğuran sebeplerdendir” ifadelerini kullandı.
DİĞER NEDEN FAİZLERİN YÜKSELMESİ
Bu durumun bir diğer sebebi de konut faiz oranlarının inanılmaz şekilde yükselmesidir. Faiz oranlarının yüksek olması da bunun bir diğer nedenidir. Faizin yükselmesi vatandaşın alım gücünü de zayıflatıyor. Belli bir süre piyasalar böyle gidecek. 2019 yılı böyle kapanır diye düşünüyorum. 2020 yılının ilk çeyreğinde elde bulunan stoklar çeşitli yöntemlerle eritilecek ve sonrasında talep başlayacak. Piyasalar zaten çok şişmişti. Bu sadece Kocaeli’de değil tüm ülkede olan bir durum” diye konuştu. Kerim ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑