Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

KOTO meclisinde ekonomik değerlendirme

KOTO Mart ayı meclis toplantısı KOTO Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda KOTO Ekonomi Danışmanı Bayraktutan ekonomi konulu bir sunum yaparak ekonomik değerlendirmelerde bulundu

27 Mart 2019 Saat: 12:18
KOTO meclisinde ekonomik değerlendirme
KOTO meclisinde ekonomik değerlendirme

Kerim ÇELİK - Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Mart ayı meclis toplantısı KOTO Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya KOTO üyesi iş adamları ve yönetim kurulu üyeleri katılım gösterdi. Mart ayı meclis toplantısında divan başkanlığı görevini KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan üstlendi. Toplantıda KOTO Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan ekonomi sunumu yaptı. Bayraktutan ekonomik değerlendirmelerde bulunduğu sunumunda, “Trump yönetiminin gümrük vergisi uygulamalarına rağmen ABD 2018 cari açığı 620 milyar dolar oldu. Politika faizini sabit tutan ABD merkez bankası 2019’da faiz artışı yapmayacağı sinyalini verdi. İngiltere Parlamentosu revize edilen Brexit Anlaşmasını tekrar reddederken anlaşmasız Brexit olmaması tasarısını kabul etti. Avrupa Parlamentosunda Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması yönünde tavsiye niteliğindeki rapor kabul edildi. Türkiye, 2018’de AB ile ticaretinde 1.7 milyar euro fazla verdi” ifadelerini kullandı.

BAYRAKTUTAN, ‘SON ÇEYREKTE YÜZDE 3 KÜÇÜLDÜK’

“TC Merkez Bankası politika faizini yüzde24 olarak sabit tuttu” diyen Bayraktutan, “Buna rağmen jeopolitik riskler ve seçim belirsizliği koşullarında Uluslararası fonlar ve derecelendirme kuruluşlarının abartılı ve maksatlı olduğu izlenimi veren açıklamaları, TL için oynaklığa yol açmaktadır. 310 düzeyindeki CDS 397 düzeyine kadar yükselince, 22 Mart tarihli kısa pozisyon tavsiyesi üzerine BDDK ve SPK, JP Morgan & Chase hakkında inceleme başlattı. Türkiye ekonomisi son çeyrekte yüzde3 küçüldü. Böylece 2018 büyüme oranı yüzde2.6 oldu. Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2018 yılında zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün katma değeri yüzde1,3, sanayi sektörü yüzde1,1 arttı, inşaat sektörü ise yüzde1,9 azaldı” şeklinde konuştu.

‘OTOMOBİL SATIŞLARI YÜZDE 47 AZALDI’

Sözlerini sürdüren Bayraktutan, “Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde5,6 arttı. Sanayi üretimi Ocak’ta yüzde1 arttı. Ocak-Şubat döneminde otomobil üretimi yüzde14 ve Şubat otomobil satışları yüzde47 azaldı. Konut satışları Ocak ayına göre yüzde7 artsa da geçen yılın Şubat ayına göre yüzde18 azaldı. İpotekli satışlar yüzde68 azalırken yabancılara satışlar yüzde92 arttı. Ekim 2018’den beri konut, otomobil, beyaz eşya ve mobilyada uygulan vergi indirimleri, konut sektörü için yılsonuna ve diğer sektörler için Haziran sonuna kadar uzatıldı. Şubat ayında TÜFE aylık yüzde0.16 ve yıllık yüzde19.6;  Yİ-ÜFE ise, aylık 0,09 ve yıllık bazda yüzde29,6 arttı” dedi.

‘EKONOMİDEKİ SERT YAVAŞLAMAYI HAFİFLETECEKTİR’

“Aralık verilerine göre, işsizlik oranı yüzde13.5 ve genç işsizliği yüzde24.5 oldu” diyen Bayraktutan, “İnşaat ve sanayide iş kaybı etkili olmuş görünmektedir. Şubat ayında bütçe 16.8 milyar TL açık verdi. Cari açık aylık bazda 850 milyon ve yıllık 21.5 milyar dolar oldu. Ticaret Bakanı, Şubatta ihracatın 14.3 milyar dolar ve ithalatın 16.1 milyar dolar olduğunu açıkladı. 17 bankanın katılımıyla 25 milyar TL tutarındaki KOBİ değer-2, Mart başında yürürlüğe girdi. Sanayi Bakanı, akıllı dijital dönüşüm için KOBİ’lere 250 milyon TL destek sağlanacağını açıkladı. Kredi hacmi Şubatta artış eğilimine girdi. Bu gelişme, ekonomideki sert yavaşlamayı hafifletecektir” diye konuştu.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

KOTO meclisinde ekonomik değerlendirme

KOTO Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan

KOTO meclisinde ekonomik değerlendirme

Toplantıya oda üyesi iş adamları katılım gösterdi.

KOTO meclisinde ekonomik değerlendirme

Toplantıda yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

KOTO meclisinde ekonomik değerlendirme

KOTO Mart ayı meclis toplantısında divan başkanlığı görevini KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan yaptı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑