Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Teknoloji

KOÜ’den yerli ve milli İHA

TÜBİTAK’ın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği İnsansız Hava Aracı (İHA) yarışmasında Kocaeli Üniversitesi öğrencileri de boy gösterdi

17 Ekim 2018 Saat: 14:27
KOÜ’den yerli ve milli İHA
KOÜ’den yerli ve milli İHA

Kocaeli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Yrd. Dr. Öğretim Üyesi Nasır Çoruh ve Uçak Gövde Motor Bakım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Fidan, TÜBİTAK’a sunulan “İnsansız Hava Aracı” projesinin detayları hakkında bilgi verdi.

KOÜFARK YARATTI

Yarışmaya katılım sürecinden bahseden Doç. Dr. Sinan Fidan, projeye bir buçuk yıldır emek verdiklerini belirterek, “Öğrenciler, kişisel gelişimlerinin yanı sıra TÜBİTAK ve TEKNOFEST gibi önemli alanlarda da kendilerini göstererek üniversitemizi büyük organizasyonlarda başarıyla temsil ettiler. Teorik bilgilerini uygulamaya döken bu on beş kişilik ekip, zamanla yarıştıkları için çözüm üretme becerilerini de geliştirerek yeni tecrübeler edindiler” dedi.

50 TAKIMIN İÇİNDE YER ALDI

Zorlu bir eleme sürecinden geçtiklerini belirten Fidan, “Sürecin başında Türkiye genelinde 250’ye yakın takım başvuru yapmıştı. Fakat ilk raporlama sonrası takım sayısı 120’ye indirildi. İkinci kez istenilen detaylı tasarım raporu sonucundaysa, geriye 50 takım kaldı. KOÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, zorlu aşamaları geçen bu 50 takımın içinde yer alarak ilk galibiyetini yaşamış oldu” ifadesinde bulundu.

‘İŞİN SIRRI ÇALIŞKAN ÖĞRENCİ’

Projenin asıl mimarının öğrenciler olduğunu ifade eden Fidan, “Tasarımın yüzde 99’unu öğrencilerimiz sayesinde oluşturduk. Bu süreçte başta Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Yılmaz, Uçak Elektrik Elektronik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Nasır Çoruh, Uçak Elektrik-Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Satılmış Ürgün proje tasarlamanın her adımında öğrencilerimize destek verdi. Bu anlamda özverili çalışan öğrencilerimize de destek veren hocalarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

‘HEDEF, YURT DIŞI’

Projenin amacı hakkında bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Nasır Çoruh, öğrencilere olan inancını şu sözlerle dile getirdi: “Amacımız öncelikle öğrencileri motive edip onları iş hayatına hazırlamaktı. Bunu başardığımıza inanıyoruz. Yeni amaçlarımız daha geniş bir ekiple çok yönlü projeler üretip yurt dışı yarışmalarına katılmak. Büyük organizasyonlar her zaman için bizi daha çok geliştirecektir. Bu noktada büyük bir özveriyle çalışan ve üreten öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Üniversitemiz adına kendileriyle gurur duyuyorum.”

ÖĞRENCİLER TEK SES OLDU

Çalışma aşamasında ve sunum esnasında karşılaşılan sorunlarla pes etmeden mücadele ettiklerini söyleyen proje mimarileri öğrenciler ise; tüm zorlu anlarda tek bir ses olduklarını, kendilerini bu şekilde motive ettiklerini belirtti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑