Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

KOÜ Konservatuvarı Başiskele’ye taşınıyor

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, KOÜ konservatuvar bölümünün FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan ve Kocaeli Üniversitesine tahsis edilen Başiskele’deki eski Erkul Koleji binasına taşınacağını söyledi

19 Ağustos 2019 Saat: 16:16
KOÜ Konservatuvarı Başiskele’ye taşınıyor
KOÜ Konservatuvarı Başiskele’ye taşınıyor

Rektör, “2012 yılından bu yana İzmit Anıtpark Yerleşkesinde bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi yine eski yerinde kalacak” dedi.
BİNALAR BOYANDI, ONARILDI
Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) 1996 yılında kuruldu. İlk olarak Arslanbey Yerleşkesinde faaliyet gösterdi. 1999 yılında burası yıkılınca Hereke’de yapılan kampüse taşındı. GSF, 2012 yılında ise İzmit Anıtpark Yerleşkesine getirildi. Yaklaşık 7 yıldır bu yerleşkede öğretimi sürdüren Güzel Sanatlar Fakültesi’nin, FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan ve üniversiteye tahsis edilen Başiskele Kullar’daki binaya taşınacağı konuşuluyordu. Gazetemize konuşan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Eski Erkul binaları üniversitemize tahsis edildikten sonra burayı onardık, boyadık ve bakımını yaptırdık. Güzel Sanatlar Fakültesi yerinde kalacak, sadece konservatuvar bölümünü Kullar’a taşıyacağız” dedi.
‘SEKA İÇİN PARAMIZ YOK’
Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, konservatuvar bölümünü SEKA Mekanik Atölyesi’ne taşımayı planladıklarını ancak daha sonra bu planlamadan vazgeçtiklerini söyledi. Rektör Hülagü, şunları söyledi: “İzmit Anıtpark Yerleşkesi’nde bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi için yer arayışımız vardı. Fakültesi uygun alanlara taşıyıp mevcut Anıtpark Yerleşkesini de sağlık alanında değerlendirmek istiyorduk. Bunun ile ilgili planlama yaptık. Büyükşehir Belediyesi SEKA alanı içerisinde bulunan eski Mekanik Atölyesi’ne konservatuvarı taşımak için teklifte bulundum. Kabul ettiler. Binanın dış kısmını yaptılar, iç kısmı ise ekonomik gerekçelerle yapılmadı. Bize, siz de iç kısmı yapın dediler. Sadece iç kısım için 7-8 milyon TL para gerekiyor. Paramız olmadığı için Mekanik Atölyesi’nin iç kısmını yapamadık. Binayı yapamayınca da konservatuvarı buraya taşıyamadık. Güzel Sanatlar Fakültesi binasını mevcut yerinde tutup sadece konservatuvarı Kullar’daki okul binasına taşıma kararı aldık”
HALİSDEMİR’İN ADI VERİLDİ
Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, 15 Temmuz 2016 yılında FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan ve Kocaeli Üniversitesine tahsis edilen Başiskele’deki Özel Erkul Koleji binasının ismini de değiştirdi. Darbe gecesi darbe girişiminin seyrini değiştiren, özel harekâtçı darbeci komutanı öldürdükten sonra katledilen Piyade Astsubay Ömer Halisdemir’in adı verilen KOÜ Konservatuvarı, 15 yıl önce kurulmuştu. Eylül alından itibaren yeni yerinde öğretimi başlanacak KOÜ Devlet Konservatuvarı 3 bölüm 7 ana sanat dalından oluşuyor. Türk Müziği (Klasik Türk Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Müziği), Müzikoloji (Genel Müzikoloji), Müzik (Yaylı Çalgılar, ܧemeli ve Vurmalı Çalgılar, Piyano- Arp- Gitar Bölümleriyle Kompozisyon ve Orkestra Şefiği) olmak üzere 3 bölüm 7 ana sanat oluşan Devlet Konservatuvarı lisans özel yetenek başvuruları 26-29 Ağustos, sınavlar ise 2-4 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Ortaokul ve liselere de öğrenciler özel yetenekle alınacak.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

KOÜ Konservatuvarı Başiskele’ye taşınıyor

Başiskele Kullar Mahallesi’nde bulunan okulun bahçesinde öğrencilerin bolca vakit geçirebileceği yeşil alan bulunuyor.

KOÜ Konservatuvarı Başiskele’ye taşınıyor

KOÜ’ye devredilen okul, yeni eğitim öğretim dönemi öncesi yenilendi ve eksiklikleri giderildi.

KOÜ Konservatuvarı Başiskele’ye taşınıyor

KOÜ Konservatuvar bölümünün taşınacağı okula 16 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin seyrini değiştiren Şehit Ömer Halisdemir’in adı verildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑