Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Asayiş

kredi kartı bilgilerini kopyalayan uluslararası çete çökertildi.

Bankamatikleri mesken tutan ve buralara yerleştirdikleri cihazlarla yüzlerce kişinin kredi kartı bilgilerini kopyalayan uluslararası çete çökertildi.2010 yılının Ekim ayından beri İl Emniyet Müdürlüğü

16 Mayıs 2011 Saat: 10:44

Bankamatikleri mesken tutan ve buralara yerleştirdikleri cihazlarla yüzlerce kişinin kredi kartı bilgilerini kopyalayan uluslararası çete çökertildi.

2010 yılının Ekim ayından beri İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize İşler Şubesi Bilişim suçları bürosu ekiplerinin takip ettiği, bir ayağı da Tayland'ın başkenti Hong-Kong'a dayanan kredi kartı çetesi çökertildi. Örgüt lideri olduğu iddia edilen İbrahim G.(43) ile beraber Hikmet Ö.(39), İlyas S.(30), Muzaffer Ö.(30), Şuayip S.(33), Önder B.(30), Ahmet Ö.(32), Abbas S.(29), Bektaş H.(29), Ali Birkan B.(28)ilimiz başta olmak üzere İstanbul, Antalya, Denizli, Ankara ve Denizli'de yapılan operasyonlarda ele geçirildiği öğrenildi.
3 AYRI KOLDAN YAPILANMA
Çete üyeleri, güvenlik önlemlerinin az olduğu bankamatiklere kurdukları düzenek sayesinde, kart bilgilerini kopyaladıkları şahısların banka hesabını boşalttığını tespit eden emniyet güçleri, şebekeyi, deşifre etmek için takibe aldı. Polislerin takibinde olduğunu anlayan çete üyeleri ise İstanbul'a kaçtı. Ekipler, yaptıkları fiziki ve istihbari çalışmalar sonrasında, şebekenin 3 ayrı kolda yapılandığını tespit etti. Şebekenin iki grubu, bankamatiklere düzenek yerleştirerek dolandırıcılık yaparken, diğer grup ise işe girdikleri lokantalarda müşterilerin kartlarını POS makinesinden geçirmeden önce, özel olarak tasarlanan cihazlardan geçirerek kartları kopyaladığı anlaşıldı.
HONG-KONG'TAN
ÖZEL SİPARİŞ KLAVYE

Yapılan operasyonda yakalanan, ismi geçen illerdeki bankamatiklere Hong-Kong'tan getirdikleri özel cihazları yerleştirdikleri ve bu şekilde insanların kredi kartı bilgilerini kopyaladıkları iddia edildi. Bu yolla insanları dolandırdıkları ve paralarını da uluslararası arenada kimliği belirsiz kişilere de sattıkları iddia edildi. Özellikle bankamatiklerin fotoğraflarını çekerek, Hong-Kong'ta elektronik cihaz fabrikasında işçi olarak çalışan Aziz Osman A. İle Bekir Ö.'ye gönderen çete elemanları, bankamatik klavyesinin aynısını getirdikleri ve bu getirilen klavyeyi de bankamatiklere yerleştirdikleri öğrenildi.
LOKANTADA AYAKÜSTÜ SOYGUN
Çete üyelerinin kredi kartlarını kopyalamak için kullandıkları yöntemler ise çeşitlilik gösteriyor. Özellikle İstanbul'da bulunan lokantalarda müşterilerin kredi kartlarını kopyalamak için garson olarak çalışan Muzaffer Ö.'nün, kredi kartlarını özel bir cihazla kopyaladığı ortaya çıktı. Küçük pos makinesini andıran cihazı elinde gizlice tutan zanlının, kredi kartını da lokantanın pos cihazından geçirdikten sonra küçük 'encoder' ismi verilen cihazdan geçirdiği ve bu yolla kartı kopyaladığı iddia edildi.
KART BİLGİLERİ BAŞKA ÜLKELERE SATILIYOR
300 MAĞDUR

Örgüt lideri olduğu iddia edilen İbrahim G.'nin ele geçirdiği kredi kartı şifrelerini ise uluslararası arenada, aynı konumdaki çetelere sattığı ya da diğer kart kopyalayıcılar ile takas yöntemi ile farklı ülkelerdeki insanlarla değiş tokuş ettiği öğrenildi. Bu şekilde hareket eden zanlının takibinin ise daha da zorlaştığı belirtildi. Çete lideri zanlının ayrıca bilgisayar mühendisi olduğu ve 10 sene kadar da ABD'de yaşadığı ve yurtdışı bağlantılarını da kendisinin ayarladığı öğrenildi. Ayrıca bu konuyla ilgili 300'ün üstünde mağdur olduğu tahmin ediliyor
4 AYRI YÖNTEM KULLANIYOR
DİKKAT!

Bu arada, çetenin kart bilgilerini kopyalayabilmek için 4 ayrı yöntem kullandığı kaydedildi. Çetenin ilk olarak kredi kartlarını bankamatiklere sıkıştırma yötemini kullandığı, ikinci olarak bankamatikleri kurdukları kamera ve chiple kart bilgilerini aldığı, üçüncü olarak bankamatiklere kurdukları klavye sistemi ile kart bilgilerini ele geçirdiği ve dördüncü olarak da lokantalarda çalışan çete üyelerinin kartları POS makinesinden geçirmeden önce özel bir cihazdan geçirerek kart bilgilerini ele geçirdiği öğrenildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑