Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Kriz Heyeti’nin raporu Kılıçdaroğlu’nda

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan Başkanlığını yaptığı ‘Kriz Heyeti’ Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na giderek, Gebze’de kapanan fabrikalarla ilgili hazırladıkları raporu sundu

14 Şubat 2020 Saat: 14:50
Kemal Kılıçdaroğlu
‘Kriz Heyeti’nin raporu Kılıçdaroğlu’nda

Milletvekili Tahsin Tarhan’ın Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın bulunduğu Kocaeli Gebze Bölgesi’nde bulunan Sanayilerin ve Kapanan Fabrikaların sorunlarını tespit etmek için görevlendirilen heyet raporunu, Parti Yönetimine ve Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na sundu. Raporda birçok sorun tespit edilmekle birlikte bir kaç başlık öne çıkıyor.
‘KOCAELİ’NİN GELİRLERİ BAŞKA İLLERE GİDİYOR’
Raporda, “Kocaeli, Bursa ve Gebze vergileri İstanbul’a gidiyor. Bölgenin yaptığı üretim sonucu kişi başına gelir 79.254 TL olduğu halde bu para kentte kalmıyor” denildi.
‘KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRME SORUNU YAŞANIYOR’
Raporda, “Bir yandan işsizlik ciddi bir sorunken diğer yandan nitelikli iş gücüne ulaşmakta sorun yaşanıyor. Kalifiye ara eleman yetiştirmek konusunda önlemlere ihtiyaç var. Bölgedeki 21 meslek okulundan 6 tanesi kapanmış. Çok ciddi bir kalifiye ara eleman sıkıntısı yaşanıyor.” denildi.
‘OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜ ZOR GÜNLER BEKLİYOR’
Raporda otomotiv sektörünün 2019 yılında yaşadığı düşüle birlikte 2020 yılında daha kötüye giden bir ivme olacağı belirtilmiş.
‘ÜRETİCİ PARAYA ULAŞMAKTA ZORLUK ÇEKİYOR’
Bankalar zor durumdaki sanayi kuruluşlarına kredi kullandırmadıkları için, Firmalar çok yüksek faizle diğer finans kurumlarından borçlanarak batma noktasına gidiyorlar.
‘30 FABRİKA KAPANMIŞ - 27 FABRİKA TAŞINMIŞ - 5 BİN KİŞİ İSSİZ KALMIŞ’
Raporda dikkat çeken başlıklardan bir tanesi de kapanan fabrikalar, Gebze Sanayi Havzasında “ekonomik krizin etkisiyle son 2 senede 30 adet fabrika kapanmış, ağırlık olarak Bulgaristan olmak üzere 27 adet fabrika yurt dışına taşınmış. Bunun yanında Anadolu kentlerine taşınan fabrikalar da bulunuyor. İflas eden ve taşınan fabrikaların sonucu olarak 5 bin civarında istihdam kaybı yaşanmıştır” denildi
‘SANAYİ ELEKTRİĞİ SUYU DOĞALGAZI EN PAHALI İL KOCAELİ’
Raporda “Elektrik ve su girdilerinin çok yüksek olması en önemli sorun olarak öne çıkmaktadır. Elektrik bedelini OSB’ler ödemekte, daha sonra bu parayı üyelerinden tahsil etmekte zorlanmaktadırlar. Erzurum 0,80 kuruşa, Adana 1,80 kuruşa su kullanırken, Kocaeli 10 TL ye kullanmaktadır. Büyükşehirler içerisinde en pahalı su rakamı olduğu ifade edilmiştir. Elektrik 192 TL’den alınırken, sanayici elektriği 450 TL’den kullanıyor, son tüketici rakamı 650 TL ye ulaşıyor ” ifadelerine yer verilmektedir.
‘10 ADET LİMAN VAR 1 TANE RAYLI BAĞLANTI SİSTEMİ YOK'
Raporda Kentte 10 adet liman bulunmakla birlikte, OSB’lerden transfer ağlarına erişim sağlayacak bir tane raylı sistem bulunmuyor ifadelerine yer verildi.
CORONA VİRÜSÜ DE RAPORDA VAR
Raporda dikkat çeken bölümlerden bir tanesi deCorona Virüsü. Rapor’da Sanayi havzasında kullanılan bir çok araç ve gerecin ham maddesinin çoğunun Çin’den geldiğine Corona Virüsü nedeni ile bölgenin sıkıntı altında olduğuna yer verilmiş. Ayrıca 2 ay gibi sınırlı bir süre yetecek kadar ham madde bulunuyor, daha sonra yüksek fiyatlı olarak başka ülkelerden alınabilecek. Bu durum yakın zamanda ciddi sorunlara yol açabilir” denildi.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

‘Kriz Heyeti’nin raporu Kılıçdaroğlu’nda

Heyet, Kocaeli Gebze Bölgesi’nde bulunan Sanayilerin ve Kapanan Fabrikaların sorunlarını tespit etmek için görevlendirilen heyet raporunu, Parti Yönetimine ve Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlun'a sundu.

‘Kriz Heyeti’nin raporu Kılıçdaroğlu’nda

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑