Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Kuraklık kendini yakından hissettiriyor

Kocaeli Meteoroloji Müdürlüğü’nün verilerinde yer alan istatistikler, geçen yıl ile bu yıl sonbahar döneminde yaşanan değişiklikleri son derece çarpıcı biçimde ortaya koyuyor

20 Kasım 2019 Saat: 08:39
Kuraklık kendini yakından hissettiriyor
Kuraklık kendini yakından hissettiriyor

Bu yılın en dikkat çeken özelliği, Kocaeli ve yakın çevresine yağış düşmemesi. Uzmanlar Avrupa’da İtalya üzerinde, daha doğuda ise Azerbaycan üzerinde bulunan yağışlı havanın Türkiye’ye yaklaşamadığını belirtiyor. Farklı ülkeler üzerindeki yağışlı hava kütlesi, ülke üzerindeki sıcak havanın etkisiyle ülkemize, bölgemize ulaşamadan farklı yere akıp gidiyor. Kocaeli’nin yağış istatistikleri ise hayli çarpıcı. Geçmiş yıl ortalamasına göre Kocaeli’de ekim ayında düşen toplam yağış ortalaması metrekareye 96,6 kilo. Ekim ayının da normalde 13 günü yağış alması gerekiyor. Bu yıl ise, ekim ayında bölgemizde sadece 7 gün yağmur düştü. Toplam yağış ise 40,4 kilo.
SU TAKVİYESİ BAŞLADI
Kasım ayında ise ilimizde 13,7 günü yağışlı geçmesi lazım. Bir ayda metrekareye düşmesi gereken ortalama yağış da 90,4 kilogram. Oysa bu yıl 18 günlük sürede sadece 3 gün yağmur yağdı. O da hafif denecek türden ve toplamı da 1,6 kiloyu ancak buldu. Meteoroloji’nin uzun vadeli tahminlerine göre, önümüzdeki haftanın sonunda hafif de olsa yağış ihtimali var. 21-22-23 ve 24 Kasım tarihlerinde yağış geçişleri bekleniyor. Ancak, bu yağışlar gerçekleşse bile ortalamalara ulaşılamayacağı kesin. Yuvacık Barajı'ndaki su ise kritik seviyeye indi. Sapanca Gölü’nden su takviyesi başladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑