Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Kurbanlıklar pazara indi

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala vatandaşlar dini inançlarının gereklerini yerine getirebilmek adına büyükbaş ve küçükbaş hayvan fiyatlarını araştırmaya başladı. Hayvan satıcıları ise pazara henüz vatandaşların ilgi göstermediğini belirtti

3 Ağustos 2019 Saat: 16:14
Kurbanlıklar pazara indi
Kurbanlıklar pazara indi

İlimizde Karadenizliler Mahallesi'nde kurulan modern hayvan pazarında da hareketlilik başladı. Çeşitli bölgelerden getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar modern hayvan pazarında alıcılarını bekliyor.
VATANDAŞIN İLGİSİ HENÜZ YOĞUN DEĞİL
Hayvan pazarında büyükbaş hayvanlar 8 bin TL ve 15 bin TL arasında değişirken, küçükbaş hayvanlar ise 2 bin TL ve 2 bin 500 TL arasında değişiyor ancak daha yüksek miktarlarda olan hayvanlarda elbette daha yüksek fiyatlar olabiliyor. Hayvan satıcıları henüz vatandaşların ilgisinin yoğun olmadığını ifade ederken, vatandaşların bir kısmının bayram tatilini beklediğini, kimi vatandaşların da çiftliklerden kurbanlık hayvan aldığını dile getirdi.
SATICIYA GÖRE NAKLİYE VE YEM PAHALI
Kars ilinden gelen kurbanlık hayvan satıcısı Serkan Moğultay, "Satışlar normal çok iyi de kötü değil. Nakliye ve yem pahalı o yüzden satışlar daha az şuanda. Büyükbaşta 8 bin ve 15 bin arası değişiyor, küçükbaş hayvanlar 2 bin, 2 bin 500 arası değişiyor. Biz fiyatlarımızı oldukça aşağı çektik. Pazarın eksikleri de azaldı sayılır” ifadelerini kullandı.
‘PAZAR BİRAZ DAHA ERKEN AÇILMALI’
Moğultay sözlerinin devamında, “Hayvan pazarı yalnızca biraz geç açılıyor. 2 hafta kala açılan pazar bir 25 gün kala açılsa daha iyi olabilir. Tüm Kocaeli'ye yetecek kadar hayvanımız var. Bizden hayvan alanlara yemek ikramımız var, kesim ücreti talep etmiyoruz. 47, 48 tane hayvan satıcımız bulunuyor. Şuan fiyatlar kesimin çok az üzerinde gerçekleşiyor. Sırf vatandaş kurban kessin biz de bayramdan sonra mağdur olmayalım diye bunu yapıyoruz” şeklinde konuştu.
‘FARKIMIZ TÜM HAYVANLARI DENETLEMEMİZ’
İzmit Belediyesi Hayvan Pazarı Sorumlusu İbrahim Dizman, “26 Temmuz’da hayvanlar pazarımıza geldi. Diğer hayvan pazarlarından farkımız buraya hayvanları denetleyerek almamızdır. Küpesi, pasaportu tam olan, sağlık şartları yerinde olan hayvanları alıyoruz. Dişi ve hasta olan hayvanları almıyoruz. Burada yer alan veteriner ve zabıta arkadaşlarımız bulunuyor. Burada bu arkadaşlar bu kontrolleri gerçekleştiriyor. Burada vatandaşlarımızı ve satıcılarımızı sağlıklı ve temiz bir ortamda misafir etmeye çalışıyoruz” sözlerini kullandı. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Kurbanlıklar pazara indi

Yozgat’tan gelen hayvan satıcısı Mehmet Öncü işlerinin iyi olduğunu, 20 yıldır Kocaeli’ye hayvan satışı için geldiğini ve sabit müşterilerinin olduğunu ifade etti.

Kurbanlıklar pazara indi

Hayvan pazarına gelen vatandaşlar alacakları kurbanlıklar için pazarlık yaptı.

Kurbanlıklar pazara indi

Selahattin Yıldız ve Sinan Bulut Ardahan ilinden büyükbaş hayvanları getirerek Kurban Bayramı için satışlara başladı.

Kurbanlıklar pazara indi

Akyazı’dan gelen Mahmut Kaçar, hayvan pazarında en besili küçükbaş hayvanın 95 kg ve fiyatının 3 bin 500 TL olduğunu söyledi.

Kurbanlıklar pazara indi

Kurban Bayramı’nda kesilmeyi bekleyen büyükbaş hayvanlar yem yiyerek su içerek vakitlerini geçiriyor.

Kurbanlıklar pazara indi

Kars’tan gelen hayvan satıcısı Veli Moğultay henüz vatandaşların pazara ilgi göstermediğini söyledi.

Kurbanlıklar pazara indi

Hayvan pazarının en besili büyükbaş hayvanı Paşa 900 kg ve fiyatı yaklaşık 20 bin TL.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑